שתף באמצעות

כיצד היחידה המובחרת של חטיבת כפיר מתכננת להגיב במקרה של אירוע טרור מתפרץ בגזרתה? רגע לפני אירועי חודש מאי, יצאו לוחמי סיירת חרוב לאימון פתע מיוחד בחטמ"ר עציון: "אנחנו ערוכים לכל קשת האיומים"

מיכאל אוריה, מערכת אתר צה"ל | 16.05.2018

לפני שנה חנכה חטיבת כפיר באופן רשמי את יחידתה המובחרת "סיירת חרוב". היחידה, שעד אז פעלה במסגרת גדודית, ועברה הסבה מיוחדת כדי להכשירה לסיירת מובילה בצה"ל, הוקמה במטרה להוות כוח עוצמתי מומחה בלחימה בזירה הפלסטינית, בעזה וביהודה ושומרון.

מאז הקמתה, לוחמי הסיירת כבר הספיקו לבצע תעסוקות מבצעיות רבות בגזרות החמות ביותר באיו"ש, לתפוס קו בעזה, ולמנות שלל הצלחות מבצעיות שהעלו את יוקרתה של היחידה. אך בקרב לוחמי ומפקדי הסיירת, קיימת הידיעה כי האתגר המבצעי האמיתי לשמה היא נוסדה טרם הגיע, ועל כן חשוב לשמור על דריכות ומוכנות ברמה הכי גבוהה שניתן לקראת יום פקודה.

לאור הרגישות סביב אירועי חודש מאי הוקפצו בשבוע שעבר לוחמי חרוב לאימון פתע רחב בגזרת חטיבה מרחבית "עציון", שם הם מבצעים תעסוקה מבצעית כעת.

כחלק מהאימון, הוקפצו לוחמי הסיירת במהירות הבזק, ותרגלו משעות הצהריים ועד הלילה תרחישי לחימה רבים בשלל תוואי שטח. בין היתר, ביצעו הלוחמים תמרון ולחימה בשטח פתוח ומיוער, פשיטה מוסקת על יעדים עוינים, תמרון בעומק השטח הפלסטיני ופשיטות נרחבות לסיכול יעדי הטרור בגזרה.

"היחידה שלנו חרטה על דגלה את הסיסמה 'מוכנים תמיד'", אומר סא"ל אורן צבר, מפקד סיירת חרוב. "המטרה שלנו היא להביא את המוטו הזה עד לאחרון חיילינו ולגרום לכלל מפקדי ולוחמי היחידה להבין שאצלנו מוכנות היא לא שאיפה - אלא ציווי".

"אנחנו מכינים את הכוח שלנו כך שיידע לתת מענה מהיר לכל אירוע מתפרץ, ובתוך זמן מינימלי יוכל להתארגן ולבצע מספר פשיטות עוצמתיות שיגרמו לקריסת תשתיות הטרור בגזרה", מסביר מפקד הסיירת.

התרגיל כולו התנהל כאירוע מתגלגל, רצוף וקצר, "תכלית האימון היא להכין אותנו טוב יותר לכל תרחיש", מבהיר סא"ל צבר ומוסיף: "במדינה שלנו, הסלמה ביטחונית יכולה להתרחש בכל גזרה ובלי שום התרעה מראש. חרוב היא כוח חי"ר שיודע להתייצב לכל משימה במהירות ומצליח לפגוע באויב בכל מקום בו היא תידרש לכך".

תרחישי האימון תופעלו כולם כנדרש, ולוחמי הסיירת הצליחו לגבור על כל המכשולים שהוצבו בפניהם כאשר פניהם מופנות קדימה לעבר אירועי התקופה הקרובה. "אנחנו ערוכים לכל קשת האיומים ומוכנים מאי פעם", מדגיש סא"ל צבר ומסכם: "הדריכות התמידית היא חלק בלתי נפרד מסיירת חרוב, ומאפיין זה צריך לבוא עוד יותר לידי ביטוי בימים הבאים. נמשיך לבצע את כל המשימות שלנו הכי טוב שאפשר כדי להבטיח את ביטחונם של אזרחי מדינת ישראל".

 

אולי יעניין אתכם גם:

עקבו אחרינו