שתף באמצעות

מערכת אתר צה"ל | 25.02.2017

חגיגות 70 השנה לחיל השריון מחזירות אותי ליום גיוסי לחיל, בסוף שנת 1951.

באותה תקופה, לפני הגיוס, לא ידעתי לאן אני מגיע. הגעתי לגדוד 82 של טנקי "שרמן". בזמנו זה היה הגדוד המשוריין היחיד של צה״ל וכלל שתי פלוגות. בראש הגדוד עמד מג״ד מרשים שכולם כינו ״בורקה״. בלב בסיס הטירונים עמד חדר אוכל ובו היה תלוי שלט ״נחל גועש השריון״, לא הבנתי בשעתו מה משפט זה אומר. לאחר בירור עם המג"ד הסתבר שזה ציטוט של הגנרל הגרמני המפורסם גודריאן.

את משמעות הציטוט הבנתי רק שנים לאחר מכן בשלושה מועדים שהיוו אבן דרך בתולדות השריון הישראלי - ראשית, בתרגילים שנערכו באותה תקופה בפיקוד הדרום בפיקודו של משה דיין. תרגילים אלה הביאו לידי ביטוי את התפיסה השריונאית במיטבה הכוללת עוצמה ותמרון. ההתבוננות בטורי הטנקים הנעים בעוצמה יחד, הזכירו לי לראשונה את המשפט מחדר האוכל. למרות זאת, בזמנו, צה"ל עדיין נשאר צבא המבוסס על חיל הרגלים.

מרכז מידע יד לשריון, לטרון

המפנה השני ששינה את התפיסה קרה במהלך מבצע קדש ב-1956. בתקופה זו הייתי מפקד פלוגת טנקים. במהלך המבצע, פלוגת טנקים של בית הספר לשריון הובילה לניצחון מרשים ברצועת עזה כאשר פלוגות החרמש והחי״ר נכנסו רק אחרינו. פלוגות השריון שטפו את רחובות עזה והביסו את כל מה שעמד מולם.

רציתי לפרוש אחרי מבצע מוצלח זה, אולם האלוף טל ביקש שאשאר. מאז נשארתי עוד שלושים שנה. מקבלי ההחלטות הבינו שהשריון של קדש שינה את צה״ל והוא חייב להפוך לצבא משוריין.

את המשמעות השלישית של המשפט הבנתי במלחמת ששת הימים. הפעלת השריון באותה מלחמה הייתה במיטבה והובילה לתוצאות מדהימות שכולם כבר מכירים. "שיאה הוא הניצחון הגדול של השריון במלחמת יום הכיפורים שהביא לתפנית לשלום עם מצרים וירדן".

גם היום הטנק נשאר מלך הקרב. לוחמי השריון לאורך השנים מאופיינים בנאמנות וחברות. לא תראו חילות אחרים בצה"ל בהם החברות בין ארבעת לוחמי צוות הטנק משפיעה על הלחימה המחלקתית, הפלוגתית ובסופו של דבר גם הגדודית. מה שלמדתי בכל מלחמות ישראל בהן השתתפתי היא שאותה חברות היא זו שמשפיעה על תוצאות הקרב. כמו היום, גם לפני 70 שנה. 

חג שריון שמח!

אלוף (מיל') יעקוב ג'קי אבן,

ממפקדיו הבכירים של חיל השריון במערכות ישראל

מרכז מידע יד לשריון, לטרון

אולי יעניין אתכם גם:

עקבו אחרינו