הפרת הסדר ביום שישי:

תחקיר פעילות כוחות צה"ל

שתף באמצעות

מערכת אתר צה"ל | 18.12.2017

הבוקר (שני) הוצג למפקד פיקוד הדרום, אלוף אייל זמיר, תחקיר פעילות כוחות צה''ל אל מול הפרת הסדר, בה נטען שנפגע איברהים אבו-תוריא, שמת ביום שישי האחרון, 15 בדצמבר 2017.

מהמידע שבידי צה"ל הפרת הסדר במרחב בו שהה אבו–תוריא הייתה אלימה, המונית ומנתה אלפי מפרי סדר. זאת בנוסף להפרות סדר אלימות נוספות שהתרחשו במקביל לאורך הרצועה.

המפגינים בהפרות הסדר יידו אבנים, השליכו מטענים והבעירו צמיגים לעבר כוחות צה"ל המאבטחים את הגבול, וזאת במטרה לפגוע בהם ובגדר המערכת.

לצורך התמודדות עם הפרת הסדר, בוצע שימוש באמצעים שונים לפיזור הפגנות במרחב בו התקיימה. כמו כן, בוצע ירי של מספר כדורים בודדים באופן מדויק לעבר מסיתים מרכזיים באישור מפקד בכיר בשטח. לא בוצע ירי חי שכוון לעבר אבו-תוריא.

מהתחקיר לא עלה מידע המאפשר לקבוע האם אבו-תוריא נפגע במהלך הפרת הסדר, לרבות מהאמצעים לפיזור הפגנות שהופעלו, ומה גרם למותו.

בתחקיר הראשוני לא זוהה כשל ערכי או מקצועי בפעולות הכוחות, ובסיומו ציין מפקד הפיקוד לחיוב את הערכות אוגדת עזה שכללה פיקוד מלפנים, והפעלת שיקול דעת ואיפוק בהפעלת הכוח על מנת לעמוד במשימתם - הגנה על ריבונותה של מדינת ישראל, מניעת חדירה ומניעת פגיעה בתשתיות ביטחוניות.

למרות בקשות צה"ל, לא התקבלו במהלך התחקיר פרטים מדויקים ומסקנות בדבר מאפייני פציעתו של אבו-תוריא. במידה שיתקבלו פרטים נוספים הם יבחנו וילמדו.

עקבו אחרינו