הודעות

מ-
עד-

24 מאי 2017

24 מאי 2017

טקס סיום קורס צוללן – מחזור 111

טקס סיום קורס צוללן – מחזור 111

דובר צה"ל מוסר כי היום (ד'), כ"ח באייר התשע"ז, 24 במאי 2017, התקיים טקס סיום קורס צוללן מחזור 111, בבסיס חיפה של זרוע הים. הטקס נערך בראשות מפקד זרוע הים, אלוף אליהו (אלי) שרביט, ובהשתתפות מפקד שייטת הצוללות, אלוף-משנה א', מפקד בסיס ההדרכה של זרוע הים, אלוף-משנה יובל אילון, מפקד בית ספר צוללן, רב-סרן י', משפחות ואורחי המסיימים.

קורס צוללן, שאורכו כשנה וחודש, הוא אחד הקורסים הייחודיים והיוקרתיים בצה"ל ואליו מתמיינים בכל שנה כמאות מועמדים לשירות הביטחון. הקורס הינו קורס התנדבותי, מאתגר, מקצועי וערכי, אשר מורכב משלושה שלבי הכשרה ובסיומו מוענקות לבוגרים הטריים דרגת סמל וסיכת צוללן.

שייטת הצוללות מהווה כוח תקיפה ימי עיקרי וגורם איסוף מודיעיני של מדינת ישראל. הצוללנים פועלים באופן חשאי ומבצעי במשימות רבות ומגוונות הרחק מחופי ישראל.

עם סיום הקורס עתידים הבוגרים להשתלב ולאייש את תפקידי הלחימה בצוללות הזרוע, בהתאם למגמה המקצועית אליה שויכו.

מדברי מפקד זרוע הים, אלוף אליהו (אלי) שרביט: "מחזור  111  שניצב פה היום, המחזורים שקדמו לו והמחזורים שיבואו אחריו, הם אלה שלוקחים את המכונות המורכבות והמשוכללות הללו והופכים אותן ליכולת מבצעית שהיא קצה הזרוע הארוכה לא רק של זרוע הים, לא רק של צה"ל, אלא של מדינת ישראל כולה. להיות צוללן זה לא רק להיות מקצוען, שמרו על הערכים שלכם, הדגישו את ערך הרעות, שהוא חיוני בעשייה המורכבת של צוות שתלוי איש ביכולותיו של רעהו. צאו, צללו, נצחו ושובו בשלום לנמל."

24 מאי 2017

24 מאי 2017

הודעת דובר צה"ל

טקס החלפת מפקד עוצבת "אדום"
 

דובר צה"ל מוסר כי היום (ד'), כ"ח באייר התשע"ז, 24 במאי 2017, מונה תת-אלוף גיא חזות למפקד עוצבת "אדום". טקס ההחלפה נערך במחנה "מצודה" הממוקם בסמוך לעיר אילת, במעמד מפקד פיקוד הדרום, אלוף אייל זמיר, מפקדים, לוחמים, בני משפחה ומוזמנים נוספים.

 תת-אלוף גיא חזות מחליף בתפקידו את תת-אלוף רפי מילוא אשר כיהן בתפקיד זה במהלך השנתיים האחרונות ויכנס לתפקידו החדש כמפקד עוצבת "הגליל".

 מדברי מפקד פיקוד הדרום, אלוף אייל זמיר: "החלפת מפקד אוגדה הינה אירוע ייחודי בחיי האוגדה. רפי, קצין עתיר ניסיון מבצעי קרבי, הוביל את האוגדה תוך הפגנת מנהיגות, חשיבה מבצעית ודבקות במשימה. פני האוגדה כפני מפקדיה והיא הוכיחה את חיוניותה ואיכותה המבצעית. גיא- אתה מקבל את הפיקוד על עוצבת 'אדום', אתה מגיע אליו מוכן ומצויד בכלים מקצועיים ופיקודיים עשירים. האתגר גדול ועוד נכונו לנו אתגרים מבצעיים. יש להמשיך להכין היחידות למשימותיהם ואני משוכנע שכמו בתפקידיך הקודמים תטביע את חותמך האישי ותפעל בנחישות ובחשיבה מקורית למימוש המשימות. אנו חיים בתקופה מרתקת של השתנות מהירה. עלינו להמשיך לעמוד על המשמר בכלל החזיתות. להמשיך לחזק את ההרתעה, להגן על אזרחי המדינה במשימות הביטחון השוטף ולשפר את המוכנות למעבר מהיר למצבי הסלמה".

מדברי מפקד עוצבת "אדום" היוצא, תת-אלוף רפי מילוא: "מאחורי התהליכים והתפיסות שהובלנו בשנתיים האחרונות עומדים אנשים- מפקדי חטיבות, קציני מטה, קצינים ונגדים, שהפכו את הרעיונות למציאות. שהטמיעו, אימנו ותרגלו, הקימו ובנו, ממשו והביאו למוכנות הכוחות בקצה. במדבר התנאים קשים, המרחק וגודל הגזרה מחייבים שיתופי פעולה יוצאי דופן. יחד כולנו, כוחות האוגדה והגופים השונים, שילבנו זרועות, בלי 'אגו' וחיזקנו את המענה בהגנה".

 מדברי מפקד עוצבת "אדום" הנכנס, תת-אלוף גיא חזות: "אני מצטרף היום לשורותיכם בהגנה על הנגב והערבה, בגבולה הדרומי של מדינת ישראל. אעשה הכל כדי לממש את האחריות הכבדה שהחל מרגע זה מונחת על כתפי. האוגדה נפרדת היום ממפקד נדיר בצה"ל. צנוע ועניו, חדור שליחות וערכיות למען ביטחונה של מדינת ישראל. רפי- הדוגמה האישית שלך וההתעקשות להציג לי את נקודות החולשה ולא את הישגיך- הם עוצמתך".

23 מאי 2017

23 מאי 2017

הודעת דובר צה"ל

מסדר לציון 50 שנים לאיחוד ירושלים

 

דובר צה"ל מוסר כי היום (ג'), כ"ז באייר תשע"ז, 23 במאי 2017, נערך מסדר לציון 50 שנים לאיחוד ירושלים. המסדר נערך ברחבת הכותל המערבי שבירושלים, במעמד נשיא המדינה, מר ראובן (רובי) ריבלין, ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט, מפקד פיקוד המרכז, אלוף רוני נומה,מפכ"ל משטרת ישראל, רב-ניצב רוני אלשיך וראש עיריית ירושלים, מר ניר ברקת.  

 

במהלך היום נערכו מספר מופעים במסגרת ציון 50 שנים למלחמת ששת הימים ולאיחוד העיר ירושלים. תחילה, סיירו מפקדי ולוחמי חטיבות השחרור מהיום ומהעבר בנתיבי קרבות הפריצה לירושלים. בהמשך היום, התקיים בגבעת התחמושת מסדר הוקרה ללוחמים שהשתתפו בקרבות על העיר ירושלים במעמד מפקד פיקוד המרכז, אלוף רוני נומה ובו הוענקו בטקס חגיגי מדליות הוקרה למפקדי ולוחמי העבר ולבני המשפחות השכולות אשר איבדו את יקיריהם בקרבות על איחוד העיר.

 

במסדר לציון 50 שנים לאיחוד ירושלים שנערך הערב, ליוו את הנפת דגל המדינה שלושה מוותיקי חטיבות שחרור ירושלים, אשר החזיקו את דגל המדינה המקורי שהונף בכותל המערבי לפני 50 שנים.

 

מדברי נשיא המדינה, מר ראובן (רובי) ריבלין: " אחים לנשק, משחררי ירושלים, חיילי החטיבות הלוחמות בירושלים, היום אנו עומדים כאן, חיילי החטיבות הלוחמות, בעבר ובהווה: ותיקי הצנחנים, ותיקי החטיבה הירושלמית, ותיקי חטיבת הראל וקציני ולוחמי צה"ל היום, תוך שאנו זוכרים את רגעי הגבורה, והדבקות במשימה, הניצחון וההקרבה. 

אלו היו מילים שלא אשכח, רגעים שלא אשכח: 'הר - הבית - בידינו'. אנחנו בחברון וליבנו – בירושלים האהובה. דבר לא ישווה לתחושתם של בני ירושלים שזכו לאחדה. עבורנו, מאחדי ירושלים, לוחמי מלחמת ששת הימים, בכל החטיבות, בכל הגזרות ובכל החזיתות – היו אלה רגעים כבירים, שלעולם לא ימחו. ירושלים – שבה אל בניה! כולנו – ויעידו גם המבוגרים והמנוסים ממני הנמצאים כאן – הרגשנו אז שההיסטוריה היהודית והישראלית – נושאת אותנו על כפיה. 

מסרנו את נפשנו בשביל ירושלים כי ידענו, על ירושלים צריך להתעקש. לעולם נתעקש על ירושלים. אין לא הייתה ולא תהיה מציאות אחרת. כאן באבנים האלה – פעימות הלב של האומה היהודית. ירושלים היא ליבה של מדינת ישראל והכותל – הוא לב ירושלים.

ביום שחרור הכותל רשם שר הביטחון של אותם ימים, משה דיין, פתק, והטמין אותו בין אבני הכותל: 'לו יהי שלום על ישראל'. גם היום אנו ממשיכים לשאת אותה תפילה. מי ייתן ויבוא שלום על ישראל. 'שישו את ירושלים גילו בה. גילו בה כל אוהביה'. חג ירושלים שמח ".

 

מדברי ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט: "היום, במעמד מרגש והיסטורי זה, על רחבת הכותל המערבי, אני עומד לפניכם- לוחמי החטיבות שהשיבו לפני חמישה עשורים לעם היהודי את בירתו הנצחית. אנחנו עומדים כאן בלב ירושלים והמראות והתחושות זכורים לכם היטב. אתם זוכרים את השמחה הגדולה ואת תחושת הגאווה שבניצחון וכואבים את מחיר הדמים ששילמתם בקרבות הקשים. הרוח שהובילה אתכם להסתער בקרב, רוח של אהבת המולדת, של רעות ושל אומץ לב, היא שהניחה את היסודות לדמותו של הלוחם הישראלי. היום נזכיר ונזכור גם את אלו שלחמו לצדכם, אך לדאבון הלב לא שבו משדה הקרב. הזכות הגדולה שהעניקו לנו כרוכה בחובה גדולה לא פחות: להגן על המדינה, להבטיח את קיומה ולאפשר התפתחות, שגשוג ופריחה. 

חמישה עשורים עברו מאז מלחמת ששת הימים- המזרח התיכון משנה את פניו והאיומים פושטים ולובשים צורה, צה"ל התעצם ומתאים עצמו לאתגרי העתיד. דבר אחד לא השתנה: המחויבות, המסירות והאחריות של הלוחם הישראלי. כאן, בלב ליבה של בירתנו הנצחית ולמרגלות אבני העד של הכותל המערבי, מתייצבים לוחמי צה"ל לאורך כל השנה ונשבעים אמונים למדינת ישראל, ובכך מדור לדור ממשיכים את מורשתם, את עוז רוחם ואת רוח הלחימה של לוחמי מלחמת ששת הימים".

22 מאי 2017

22 מאי 2017

הודעת דובר צה"ל

טקס החלפת דובר צה"ל

דובר צה"ל מוסר כי היום (ב'), כ"ו באייר התשע"ז, 22 במאי 2017, מונה תת-אלוף רונן מנליס לדובר צה"ל. טקס ההחלפה נערך במחנה "רבין" (הקריה), תל אביב, במעמד ראש אגף המבצעים, אלוף ניצן אלון, דוברי צה"ל בעבר, חיילי ומפקדי מערך הדוברות, בני משפחה ומוזמנים נוספים.

תת-אלוף רונן מנליס מחליף בתפקידו את אלוף מוטי אלמוז אשר כיהן בתפקיד זה במהלך שלוש וחצי השנים האחרונות וכעת משמש כראש אגף כח האדם.

מדברי ראש אגף המבצעים, אלוף ניצן אלון:"מוטי, זמן קצר אחרי כניסתך לתפקיד עמדת למבחן, מבצע 'שובו אחים', וברצף המערכה ברצועת עזה - 'צוק איתן'. תפקדת במקצועיות, בקור רוח, עוררת אמון וייצגת את העשייה הצבאית לעם ישראל הדואג והאוהב שבעורף. יכולתך וכישרונך האישי לרתום פקודים, עמיתים ומפקדים, לא רק מתוקף סמכותך ויכולתך לתת אוזן קשבת ועצה טובה למפקדים, הביאו למיקוד וטיוב העשייה הצה"לית ולביטחון ישראל. רונן, תבונתך וניסיונך כבר הוכחו בעבר. אתה תעצב את התפקיד בדמותך, אין לי ספק שהתפקיד המשמעותי בידיים הנכונות".

מדברי ראש אגף כח האדם, אלוף מוטי אלמוז:"תקופה ארוכה בה היינו כולנו לפה עבור חיילי צה"ל ומפקדיו, בימי שגרה ובימים בהם לחם צה"ל בגזרות השונות כדי להבטיח את שלום המדינה ואזרחיה. צה"ל, הזוכה לאמון הציבור הגבוה ונמצא כמעט בכל בית בישראל, ארגון גדול שרובה המוחלט של פעילותו שקופה ומדווחת לציבור באמצעות כלי התקשורת באופן שוטף. צבא העם, שבראש ערכיו עומדים האמת, השליחות, הניצחון, אהבת המולדת וההקרבה. זוהי זכות גדולה לעמוד בראש המערך המורכב מכישרונות ומאנשים בעלי רמה אישית כל-כך גבוהה, לצד חשיבות והצורך להציג את פניו היפות של צה"ל ואת העשייה המבצעית ואת איכות אנשיו. היה מרגש לפגוש בכן בוקר בוקר, לנהל אתכן משברים תקשורתיים. לקיים שיח סוער ומלא בדעות לגבי מדיניות. להקשיב להמלצות, לראות אתכן חושבות, שוקדות במסירות על כל משימה, מבקשות תמיד עוד משימות. רונן, אני יודע שאתה מכיר ובקיא ובעיקר ראוי. הכי ראוי. החוכמה והתבונה, הרצון הקבוע לנצח, שיקול הדעת והמחשבות הטובות הם כלים ותכונות שהם כולם אתה ויעשו ביחד עם האנשים הטובים יותר טוב, יותר מתקדם, יותר מקצועי".

מדברי דובר צה"ל הנכנס, תת-אלוף רונן מנליס: "אזרחי ישראל מייחסים לעשייתכם רצינות ואמינות. זהו הביטוי לאחריות ולרמת הדרישות המצופה מכם ומאיתנו. אני גאה לקבל על עצמי את הזכות להיות חלק מעשייה זו ולהוביל יחד איתכם את מערך הדוברות של צבא ההגנה לישראל לאתגריו העתידיים. יחד, נשמש הפה של יחידות צה"ל ביבשה, באוויר, בים ובעורף, נייצג את חיילי הסדיר, את אנשי המילואים, האזרחים עובדי צה"ל ואנשי הקבע- הנגדים והקצינים. נביא לידי ביטוי את יכולותיו של צה"ל ועוצמתו האדירה כצבא לוחם ומנצח אשר מקפיד לשמור על ערכיו על-פי רוח צה"ל. נשמש חלק מכר המידע הרחב עבור המועמדים לשירות ביטחון, מתנדבי שנת השירות, חניכי המכינות הקדם צבאיות ואזרחי ישראל כולם. נלמד ונעמיק בהשתנות האדירה בעולם התקשורת בארץ ובעולם הדורשת מאתנו יכולות תגובה מהירות ורלוונטיות אך לא נתפשר על אמינותם. נתכונן לחירום ולמלחמה מתוך הבנה שיתכן ונידרש אליהם בקרוב ונפעל יחד עם צה"ל כולו להרחיקם ככל הניתן. נחשוב יחד על ניצול מרחבי זירת התקשורת החדשה ונשמור על מקומה של התקשורת המסורתית. נשאף לשמר ולחזק בעשייתנו את אמון הציבור בצה"ל ובמשרתיו. אנחנו יוצאים יחד למשימה הזאת. רק יחד נוכל לה ואני גאה להוביל אותה".

18 מאי 2017

18 מאי 2017

הודעת דובר צה"ל

הענקת דרגת תת-אלוף (ייצוג) לאלוף-משנה רונן מנליס ומינויו לדובר צה"ל

דובר צה"ל מוסר כי היום (ה'), כ"ב באייר התשע"ז, 18 במאי 2017, הועלה אלוף-משנה רונן מנליס לדרגת תת-אלוף (ייצוג) ומונה לדובר צה"ל בטקס חגיגי שנערך בלשכת ראש המטה הכללי במחנה "רבין" (הקריה), תל-אביב.

הטקס נערך במעמד שר הביטחון, מר אביגדור ליברמן, ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט ובנוכחות חברי פורום המטה הכללי.

תת-אלוף רונן מנליס, יחליף ביום שני הקרוב, כ"ו באייר התשע"ז, 22 במאי 2017, בתפקידו את אלוף מוטי אלמוז אשר כיהן בתפקיד זה במהלך שלוש וחצי השנים האחרונות וכעת משמש כראש אגף כח האדם.

מדברי שר הביטחון, מר אביגדור ליברמן: "אם בעבר ההכרעה הייתה תמיד בשדה הקרב, היום היא גם בתקשורת. הקרב על התודעה לא פחות חשוב מהקרב בשדה הקרב. כדי להסביר את עמדתנו בארץ ובעולם, הקרב התודעתי הוא חשוב מאוד."

מדברי ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט: "הדימוי של צה"ל בעיני החברה הישראלית הוא כלי, אמצעי, מרכיב חשוב מאוד. הוא צריך להישען על עשייה איכותית ומקצועית, של חיילי צה''ל, בכל המקומות. אנחנו, כצה''ל, נמצאים בבית זכוכית עבור החברה הישראלית, שמסתכלת על הצבא מתוך ציפייה והבנה שתעודת הביטוח של המדינה הזאת זה צה''ל.  אני נוהג לומר, שאמון הציבור בצה''ל, אולי הוא המרכיב החשוב ביותר ביכולת של צה''ל לעמוד באתגרים שלו ולממש את הייעוד שלו. בשלוש וחצי השנים האלה אתה, מוטי, עשית את התפקיד באחריות, במקצועיות, בשכל טוב ובמחויבות אדירה,ומבחינתי זו ההזדמנות להודות לך על התפקיד שעשית, על האופן שבו עשית וגם על העצות הטובות, והמינוי שלך לתפקיד ר' אכ''א הוא הביטוי החזק ביותר להערכה העצומה שיש לי כלפיך. למדתי להכיר את רונן כסרן צעיר בחטמ''ר שומרון וראיתי את האיכויות היוצאות מן הכלל. הדרך שבה רונן פועל היא דרך של מצוינות, של מחשבה מעמיקה מאוד, של תכנון מוקפד ושל נחישות גדולה מאוד לעשות את הדברים. רונן השקיע בשנתיים וחצי האחרונות השקעה גדולה מאוד לתועלת הצבא, הוא היה יד ימיני, עזר לי מאוד בתפקיד הזה ולצבא בכלל. אני חושב שהעובדה שקידמנו מהלכים עמוקים מאוד, היא חלק מאותה היכרות ושותפות ואני רוצה להודות לך, רונן, על השותפות, על החברות ועל העשייה, ואני משוכנע שהשכל הטוב והניסיון יבואו לידי ביטוי בתפקידך כדובר צה''ל".

מדברי דובר צה"ל וראש אגף כח האדם, אלוף מוטי אלמוז: "רונן, אני בעיקר מעביר לך את האנשים. מאחורי השם ״דובר צה״ל״ עומדות קצינות וקצינים, חיילות וחיילים מוכשרים, חכמים ונבונים. מדובר בחבורת אנשים מיוחדת במינה. הם נושאים את התגיות עם תיאור תפקידך- דובר צה״ל. לפני יומיים קיבל צה"ל את פרס שרת המשפטים לשקיפות שלטונית. אנחנו גאים כיוון שאנחנו מאמינים באמונה מוחלטת שכל המידע של צבא העם- הוא של העם. הכל זה הכל- הטוב והרע, הקשה והמבשר אופטימיות, כולם של העם השולח את בנותיו ובניו לשורותינו וזכאי לדעת הכל. הדבר נכון ולא רק בשל החוק, זכות הציבור לדעת, חופש הביטוי ועובדת היותנו מדינה דמוקרטית. רבות מדברים על הדור שזכות גדולה להמשיך ולעסוק בו ממקום קצת שונה".

מדברי דובר צה"ל הנכנס, תא"ל רונן מנליס: "אני מקבל על עצמי את תפקיד דובר צה"ל מתוך הבנת האחריות המוטלת עליי, ביראת כבוד לתפקיד, בצניעות ותוך הבנת חשיבותו בשדה הקרב. השילוב של השתנות יום יומית בעולם התקשורת לצד מאפייניו הייחודים של שדה הקרב המודרני מחייבים אותנו במסגרת תהליכי המוכנות של צה"ל למלחמה להיערך גם בהיבט זה. במקביל עלינו לפעול לחיזוק ושימור אמון הציבור בצה"ל. אופן מימוש המשימות והעשייה הצבאית הם המשמעותיים ביותר ולתקשורת תפקיד חשוב בכך. הביקורת המופיעה לעיתים בכלי התקשורת לגיטימית, יכולה וצריכה לסייע לצה"ל להיות צבא טוב יותר ועלינו ללמוד ממנה ולהשתפר, אך כל העת צריכה לעמוד לנגד עיננו ההבנה כי צה"ל הוא צבא עם ממלכתי, הצבא של כולנו. לכל השותפים בעשייה אחריות להצגה הוגנת של הנעשה בצה"ל מתוך מחויבות לביטחון ישראל בשגרה, בחירום ובוודאי במלחמה. אעשה כל שביכולתי יחד עם כלל אנשי מערך הדוברות לעמוד במשימות ובאתגרים".