שתף באמצעות

מערכת אתר צה"ל | 21.04.2017

כוחות צה"ל בגזרת החטיבה המרחבית "יהודה" פועלים ללא הרף ובהיקף רחב נגד תופעת אחזקת אמצעי הלחימה וייצורו באופן עצמאי במרחב. מבצעים במסגרת המערכה כנגד האמל"ח מתקיימים מידי לילה כחלק מתפיסת "הסיכול המרחיב", תפיסה רחבה ומשמעותית אשר התפתחה בשנה האחרונה באוגדת יהודה ושומרון לשיבוש ולסיכול המפגעים הפוטנציאלים עוד בטרם יצאו לפגע.

במהלך הלילה התקיים מבצע בגזרת החטיבה בו פעלו כוחות צה"ל ושב"כ יחד עם מג״ב ומשטרת מחוז ש״י ותפסו בית מלאכה לייצור נשק. נמצאו בו 6 מחרטות המשמשות לייצור אמצעי לחימה, אשר נתפסו ופורקו ואף חלקי נשק רבים. בית המלאכה נסגר ע״י הכוחות.

המבצע התקיים כחלק בלתי נפרד מהמערכה כנגד הייצור העצמי של אמצעי לחימה ואחזקתם במרחב יהודה ושומרון.

״כוחות החטיבה פועלים לילות כימים וללא הרף על מנת לשמור על הביטחון והסדר הציבור במרחב יהודה ושומרון״, כך אמר מפקד חטיבת יהודה, אל״ם איציק כהן. ״אנו פועלים בעצימות גבוהה על מנת ליצור את המבצעים האפקטיביים ביותר. אנו משקיעים במודיעין איכותי ובשיתוף פעולה הדוק עם משטרת ישראל והשב״כ כדי להביא להצלחה מירבית״.

המאבק כנגד הייצור העצמי נועד גם על מנת להעלות את מחירי הנשקים בשוק כתוצאה מהפחתת ההיצע. כך, בעקבות הביקוש, נוצרת עליה משמעותית במחירים אשר גורמת לאמצעי הלחימה להפוך לקשים הרבה יותר להשגה. אוגדת יהודה ושומרון הצליחה להביא להישג של עלייה בכ-300% במחירי האמל"ח המאולתר. נשק בייצור עצמי שבעבר עלה 1,500 ₪ כיום עולה מעל 6,000 ₪.

במהלך שנת 2016 נתפסו 43 בתי מלאכה לייצור נשק בכל גזרת יו"ש וכ-450 נשקים. מאז תחילת שנת 2017 נתפסו 15 בתי מלאכה ומעל 130 נשקים.

״אנו פועלים מתוך הבנה כי לא מספיק לעצור את המחבל רגע לפני שמגיע לבצע את הפיגוע. התהליך מתחיל הרבה קודם״, מסביר מפקד החטיבה. "לוחמינו מבצעים כל לילה פעילויות במרחב הכוללות מעצרים, סריקות לאיתור אמצעי לחימה וחיפושים אחר בתי מלאכה לייצור נשק. אנו עושים כל שביכולתנו על מנת לשים את ידינו על אותם המפגעים עוד בטרם יצאו למשימתם".

בנוסף, אמש נעצרו שני חשודים אשר ניסו ליידות בקבוקי תבערה סמוך ליישוב כרמי צור בחטיבה המרחבית "עציון" והועברו לחקירת כוהב"ט.

כמו כן, במהלך הלילה פעלו כוחות צה״ל בסילת אל חרתיה שבגזרת החטיבה המרחבית ״מנשה״ ותפסו 70,000 דולר שמקורם בארגוני טרור.

עקבו אחרינו