שתף באמצעות

11 שנים אחרי חטיפת שניים מלוחמי היחידה שלהם, התכנסו לוחמי המילואים של גדוד 7020 מחטיבה 5 בצאלים והתכוננו ליום פקודה בתרגיל מיוחד: "אנחנו חלק חשוב מהאגרוף של צה"ל בלחימה בדרום לבנון"

מיכאל אוריה, מערכת אתר צה"ל | 09.08.2017

כשבחוץ החום הכבד של הקיץ הישראלי, וכשהילדים בעיצומו של החופש הגדול, עלו לוחמי המילואים של גדוד 7020 מחטיבה 5 על מדים, נפרדו מהמשפחה והדרימו לצאלים, שם השתתפו בסוף חודש יולי באימון נרחב.

"במהלך האימון, שזכה לשם 'מכת אש' לנוכח מימדי עוצמתו, תרגלנו השתלטות על כפר לבנוני עוין מידי חיזבאללה", מספר מפקד הגדוד, סא"ל (מיל') אורי ליפשיץ. "כל זאת תוך שימוש באש חיה ובסיוע כוחות שריון, הנדסה ותותחנים, שדאגו לנו להרבה פיצוצים, רעש ואש בעיניים".

למרות שחטיבה 5 לא השתתפה בלחימה הקודמת בלבנון, ללוחמיה יש חלק משמעותי במלחמת לבנון השנייה - ביום רביעי, 12 ביולי 2006, במקביל למבצע גשמי קיץ שהתפתח ברצועת עזה בעקבות חטיפתו של גלעד שליט, לוחמי ארגון חיזבאללה תקפו שני רכבים צבאיים שביצעו סיור על גדר הגבול, וחטפו שני חיילי צה"ל.

החטופים, אלדד רגב ז"ל ואהוד גולדווסר ז"ל, היו לוחמי מילואים מחטיבה 5. החטיפה והאירועים שקרו מיד אחריה הובילו להסלמה מהירה בגבול הצפוני ולפרוץ מלחמת לבנון השנייה.

11 שנים לאחר אותו אירוע קשה, בחטיבה דואגים לפתח את הידע, את הגמישות ואת יכולות הלחימה בכל גזרה: "החטיבה שלנו כפופה לאוגדה רב-זירתית שיודעת לתת מענה למשימות מגוונות בכל מתארי הלחימה".

הלוחמים תרגלו במהלך האימון תנועה בכפר הלבנוני תוך היתקלות במחבלי חיזבאללה, אותם דימו לוחמים אחרים. בנוסף, נדרשו המשתתפים לתת מענה למצבים מורכבים בהם עשויים להיתקל במהלך לחימה: מירי נ"ט, דרך התקפות נגד יזומות ועד לחטיפת חייל.

"אחת הכשירויות שנדרשות מאיתנו זו היכולת להתקדם במתאר צפוני ולהתמודד מול מחבלי חיזבאללה", מסביר סא"ל ליפשיץ, ומדגיש: "הגדוד הוא חלק חשוב מהאגרוף של צה"ל בלחימה בדרום לבנון. אנחנו מתכוננים ליום בו יקראו לנו למערכה בשביל שנוכל ביחד לפעול כפי שאנחנו יודעים - ולהכריע את האויב".

"התנאים הקשים בהם נערך האימון רק מחזקים את האמון בכוח הלוחם של הגדוד", מעיד המג"ד בביטחון. "החום העז והתזמון של האימון אומנם הקשו על הלוחמים, שחלק נרחב מהם בעלי משפחות או שנמצאים בעיצומה של תקופת הלימודים, אך ההירתמות האדירה לאימון מוכיחה שגם ביום שבו יקראו לנו אל הדגל, יש על מי לסמוך. אנחנו נתייצב מוכנים ודרוכים, לא משנה מתי ולא משנה היכן, ונעשה הכל על מנת לשמור על ביטחונם של אזרחי מדינת ישראל".

אולי יעניין אתכם גם:

עקבו אחרינו