ממר"ם, מרכז המחשבים ומערכות המידע, הוא יחידת המחשוב הראשונה בצה"ל ולמעשה עיצבה את מערך המחשוב בצבא, במקביל לפיתוח של אנשי מקצוע, מפתחים ויזמים שהפכו אותה ליחידה טכנולוגית מובילה

היחידה נוסדה ב-15 ביולי 1959, לקראת רכישת המחשב הראשון לצה"ל. פירושם המקורי של ראשי התיבות ממר"ם היה "מרכז מחשבים ורישום ממוכן", אולם במשך השנים חדלו המילים "רישום ממוכן" לשקף את עיקר פעילות היחידה; לכן, לראשי התיבות ניתנו משמעויות חדשות מדי זמן מה, בהתאם לשינוי תחומי פעולותיה של היחידה. ראשי התיבות הנוכחיים מייצגים את השם "מרכז מחשבים ומערכות מידע".

בראשית ימי ממר"ם נחשב המחשב לכלי המהווה פריצת דרך מדעית (ואכן שימש גם לעיבודים מדעיים) ולכן גויסו לשורות ממר"ם והיחידות הנלוות, גם חיילים בעלי כישורים מתמטיים בולטים שהפכו ברבות הימים לפרופסורים באוניברסיטאות. כיום עיקר עיסוקה של היחידה הוא עיצוב ופיתוח תשתיות ה-IT לצרכים המבצעיים, כמו גם ליישומים ולמרכזי מחשוב.

היחידה אחראית להבטחת זמינות התהליכים המבצעיים התקשוביים בצה"ל, להגנה בסייבר של רשתות אגף התקשוב ולתפעול מרכזי המחשוב. בממר"ם משרתים כיום בעיקר חיילים המוגדרים כתוכניתנים, מפעילי מערכות וטכנאים. בראש היחידה עומד קצין בדרגת אלוף משנה.

בשנים הקרובות צפויות כל המערכות תומכות הלחימה בצה״ל להפוך למערכות רב-זרועיות ובכך להחליף את המערכות הייחודיות לכל חיל בתחומים התפעוליים ותומכי הלחימה. מערכות אלו הן הבסיס של צה״ל מבחינה תפעולית וניהולית. המערכות הראשונות המיועדות להיכנס לשימוש במתכונת רב-זרועית הן בעיקר בעולם משאבי האנוש.

אולי יעניין אתכם גם: