שתף באמצעות

כשהקיטבג על הגב, עם המדים החדשים, וההתרגשות שרק הולכת וגוברת, טוראי יואב שביט התכונן לכל מלבד דבר אחד - להפתעה שציפתה לו רגע לפני שעלה לאוטובוס לשיזפון. היינו במפגש המרגש של השריונר לעתיד והסבא שלחם במלחמת העצמאות

מיכל עבר-הדני, מערכת אתר צה"ל | 13.03.2018

"אני לובש את המדים בפעם הראשונה, קוראים לי החוצה, מישהו לוקח אותי אל המסדרון, אני לא מבין מה קורה - ופתאום אני רואה את סבא שלי עומד שם", משחזר בהתרגשות טוראי יואב שביט.

דקות ספורות לפני שעלה לאוטובוס והתחיל פרק חדש בחייו, הופתע יואב על ידי סבו, חיים אבני, שהגיע לשרשרת החיול כדי לחבק את הנכד שמתגייס לשריון, ובעיקר לתת לו עצות וחיזוקים לדרך. "זאת הייתה הפתעה מוחלטת", מעיד סבא חיים. "הוא לא ידע מזה, ופתאום הוא נתקל בי ושאל 'סבא, מה אתה עושה פה?' הוא היה המום".

"סבא שלי עמד שם מולי באפסנאות בלי שום הכנה", מספר יואב, "חיבק אותי ואמר לי 'אנחנו הקמנו את המדינה ואתם תשמרו עליה'. זה נותן המון מוטיבציה לעבוד קשה ובאמת לעשות את העבודה".

יואב הוא לא הראשון שאבני שולח לשורות הצבא, אך הפעם מדובר באירוע מרגש וייחודיי: "האמת שאני רואה את זה כהעברת הלפיד של לוחמי התש"ח ללוחמים של היום והמשך המסורת. מטרת המפגש היא להזכיר לצעירים שאנחנו הזקנים הקמנו את המדינה, ואתם הצעירים חייבים לשמור עליה".

אבני, שהוא בעצמו חלק מדור לוחמי התש"ח, שמח להתייצב מחדש בבקו"ם ולקבל דסקית משותפת לו ולנכדו. "חבל שאני לא בגיל שלו, הייתי מוכן לשוב ולשרת בצבא", הוא אומר בחיוך. "זה נחמד לעמוד שוב בבקו"ם, נוסטלגיה נפלאה. אני מרגיש שאני סוגר מעגל כשהנכד שלי מתגייס. אני רואה את המשפחה שלי ממשיכה בשרשרת התרומה למדינה - וזה הסיפוק הכי גדול". 

המפגש הפתאומי הוא חלק מפרויקט "סבא בא לבקו"ם" שהחל השבוע, ויימשך בשבועיים הקרובים לכבוד שנת ה-70 למדינת ישראל. המפגש התקיים בבקו"ם בתל השומר, בו קיבלו השניים דסקית עליה כתוב "מתש"ח עד תשע"ח". "זה עשה לי את היום ונתן לי כוח לשבועות הקרובים לפחות", מודה החייל החדש. 

הקשר הייחודי של יואב  עם סבא חיים והערכים עליהם גדל השפיעו עליו במיוחד בתקופה האחרונה, טרם גיוסו לצבא. "תמיד שמעתי סיפורים מסבא על התקופה בה לחם ועל איך שהקימו פה את המדינה, על איך כל אחד תרם מעצמו", הוא מסביר ומוסיף: "הייתי להוט שריון כבר הרבה זמן, וברגע שסבא שמע על זה, הוא התלהב מאוד".

סבא מצדו מציין כי בתקופתו יום הגיוס היה נראה אחרת לגמרי: "המדינה אז הייתה צעירונת ולא מנוסה, לא היה בכלל בקו"ם, והחיול ארך חמש דקות בלי כל מה שיש היום. אומנם דברים רבים השתנו, אך בכל זאת ביקש חיים לצייד את נכדו הטרי ואת כלל המתגייסים החדשים בעצה לדרך: "תשמרו על עצמכם ותעשו את המוטל עליכם בלב שלם עם רצון ובשמחה, ומעל הכל תהיו נאמנים לתפקידכם".  

אולי יעניין אתכם גם:

עקבו אחרינו