שתף באמצעות

טלי סטמבולצ'יק, מערכת אתר צה"ל | 07.12.2017

בחיל המשטרה הצבאית החליטו לשנות את ההכשרה של יחידת מצ"ח (משטרה צבאית חוקרת), לאור קיצור משך השירות, כך שהיא תהיה יעילה יותר ואף תאפשר מעבר קל יותר בין התפקידים השונים. 

עד היום הייתה ביחידה, בה אורך השירות לגברים ונשים זהה, חלוקה מאוד ברורה בין ארבעת המקצועות: חוקר פלילי, חוקר תאונות דרכים, מש"ק הערכה ורכז מודיעין. החל ממיונים נפרדים, דרך קורס של תשעה שבועות ועד החניכה בשטח לפי התפקידים השונים, שארכה כשלושה חודשים.

במהלך שנת 2018 יאוחדו כל המקצועות תחת השם "רכז מודיעין וחקירות", וכבר בינואר יחלו המיונים החדשים. מתגייסי מאי יהיו הראשונים לעבור הכשרה משותפת, שתימשך שישה שבועות ותכלול את הבסיס לעולמות התוכן של התחומים השונים - העולם הפלילי, חקירות ומודיעין.

עם סיום הקורס, ישובצו החיילים בבסיסי החקירות לחודשיים, במהלכם הם יעברו חניכה מקצועית, ובהתאם להחלטות המפקדים בשטח, הם ינותבו להסמכות המשך נפרדות של כשבועיים עד שלושה - לפי התחומים בהם יתמקצעו.

"יש חפיפה רבה בין התחומים", מסבירה ראש ענף חקירות ומודיעין במצ"ח, סא"ל מירי מילמן נהון, "מאחר שהבסיס המקצועי משותף לכלל תחומי העיסוק. ברגע שכולם נמצאים תחת מקצוע אחד עם תחומי התמחות, אפשר להתאים לכל חייל את התפקיד בצורה טובה יותר, ולאפשר במידת הצורך מעבר קל יותר בין התחומים השונים, בלי לפסול מקצוע, כפי שהיה בעבר".

"השינוי הוא צעד משמעותי מאוד", היא סבורה, "ואני מאמינה שהוא יעלה גם את הרמה המקצועית של היחידה. ככל שאתה עוסק ביותר עולמות תוכן, הראייה שלך יותר רחבה ומערכתית, וכל תחום יכול להעשיר את התחום החדש".

אולי יעניין אתכם גם:

עקבו אחרינו