שתף באמצעות

מי מאיתנו לא זמזם את שירי הלהקות הצבאיות הנוסטלגיים "בשמלה אדומה", "ישנן בנות" ו"הוא פשוט שריונר"? לרגל חגיגות ה-70 למדינה, הקליטו לראשונה מזה יותר מ-20 שנה חברי הלהקות את השירים החדשים אותם כתבו חיילי צה"ל ואמני ישראל. איך זה נשמע? קבלו טעימה 

מיכל עבר-הדני, מערכת אתר צה"ל | 16.04.2018

לאורך השנים, שירי הלהקות הצבאיות היו חלק מרכזי מהתרבות הישראלית והפכו למנגינות שאנחנו מזמזמים עד היום. לרגל חגיגות ה-70 של מדינת ישראל, חיל החינוך והנוער עתיד לצאת באלבום חגיגי ומיוחד, שכולו מורכב, לראשונה מזה יותר מ-20 שנה, משירים מקוריים שנכתבו על ידי חיילים, מפקדים ואמנים שונים ובוצעו על ידי הלהקות הצבאיות.

"בשנים האחרונות, הלהקות הצבאיות כמעט ולא ביצעו שירים מקוריים - להבדיל מהייעוד שלהן במקור", מספרת רמ"ד הפקות רס"ן שני מזרחיד, "אז החלטנו שזו הזדמנות מצוינת להוציא שירים אותנטיים, בסגנונות מוזיקליים עדכניים ורלוונטיים לשנת 2018".

האלבום, "הזמנים עברו מהר", צפוי לצאת לאור בחודש מאי הקרוב, כשתהליך העבודה עליו החל בחודשי הקיץ שעבר: "הוצאנו קול קורא לחיילי צה"ל ולאמנים השונים והתחלנו לאסוף חומרים. הגיעו אלינו יותר מ-250 שירים".

בחירת השירים לאלבום, מבהירה רס"ן מזרחיד, לא הייתה פשוטה גם כן. "הקמנו ועדה מקצועית לבחירת השירים, שבסופה נבחרו 13 שירים שמרכיבים את האלבום, אני בהחלט שמחה על כל שיר שנבחר, וגאה על התהליך", היא מדגישה. 

"כל שיר מביא איתו סגנון מוזיקלי שונה, הן מבחינת הסגנון עצמו של השיר והן מבחינת הזמר המבצע אותו", מציינת רס"ן מזרחיד. "ישנם שירי זיכרון, בלדות שקטות עם מילים מאד חזקות ויחד עם זאת שירים שאפשר לחלוטין להתמכר אליהם ולשמוע אותם שוב ושוב".

"אני וראש ענף תרבות מאמינות שהענף מביא אליו לאורך השנים את הכישרונות הכי גדולים במדינה הן ביכולת הכתיבה, העיבוד וההפקה המוזיקלית והן ביכולות הביצוע", מוסיפה רמ"ד הפקות, "לנו יש את היכולת בשנת 2018  לייצר תרבות".

 

אחד מהשירים באלבום הוא "געגועיי", שנכתב על ידי סמלת שי המבר, שמשתפת בתהליך הכתיבה: "יצאתי השנה למשלחת של ארגון FIDF בלוס אנג'לס, שם פגשתי את נוי, ששמונה מבני משפחתה נרצו בפיגוע בירושלים. היא סיפרה לי את הסיפור שלה ששבר לי את הלב. סיפור של משפחה, של מדינה - אבל הכי הסיפור שלה".

את השיר "כשתחזור הביתה" כתבה אריאל סגל בתקופת שירותה בלהקה צבאית. "השיר הזה", היא מסבירה, "מדבר על אותו כאב פרטי, על הגעגוע שאין תרופה לו. בסוף הדם דומה, האדם דומה לאדם, והכאב הפרטי הזה, גם הוא דומה. הכוח לבנות מחדש ארמונות על גבי ההריסות, הוא בעיני תמצית הישראליות". רב"ט לירון גלעדי, זמרת בלהקת הנח"ל ואחותו של סמ"ר ליאור וישנסקי ז"ל, שנהרג בציר פילדלפי בשנת 2004. "החיבור לשיר היה מיידי", היא מעידה.

 

לצד שירי זיכרון מרגשים כמו "געגועיי", "כשתחזור הביתה" ו"צל מטוס כחול", ישנם באלבום גם שירים קצביים, כמו השיר "מה יהיה מחר", שנכתב על ידי ינון חסון מיד לאחר שירותו הצבאי. "השיר נכתב כשיר אהבה בינו לבינה ועובד במיוחד לשיר אהבת הארץ", מספר חסון.

"אני חושבת", מסכמת רס"ן מזרחיד, "שהשם של האלבום, "הזמנים עברו מהר", מאד מאפיין את חגיגות השבעים, את הדרך של הלהקות הצבאיות, וגם את העובדה שאנחנו כאן כדי להמשיך וליצור תרבות עבור מדינת ישראל".

הסיפורים שמאחורי השירים:

עקבו אחרינו