שתף באמצעות

הן מודות שבהתחלה חששו להיות תצפיתניות, אחרי ששמעו על יציאות קשות ועל תפקיד שוחק. אבל כעבור מספר חודשים הבינו עדן, אריאל, שני וליאור, שהן לא היו רוצות לשרת בשום תפקיד אחר ובטח שלא היו מוותרות על תחושת הסיפוק והחברות המיוחדת. "העיניים של המדינה" - מנקודת מבט שונה

עמית מלמד ואלעד רוטבאום, מערכת אתר צה"ל | 07.12.2017


"ביום הראשון שלי בטירונות, לפני העלייה לאוטובוס", נזכרת רב"ט עדן ז'נל, תצפיתנית במוצב צופים שליד קלקיליה, "המפקד שאל מי לא רוצה להיות כאן - ואני הייתי הראשונה להרים יד. שבוע לפני שהתגייסתי ישבתי עם חברים שלי, וכבר אז הם ייעצו לי על דרכים לצאת מהתפקיד. היום אני במקום אחר לחלוטין". 

רב"ט ז'נל לא לבד. לעתים לא מודעות מלש"ביות למהות התפקיד ולחשיבותו הרבה בהגנה על גבולות המדינה. במסגרת שירותן, התצפיתניות מפעילות מערכות מורכבות לגילוי וסיכול גורמים עוינים לאורך הגזרות השונות ומבצעות מעקב על גדר המערכת באמצעות מכשירים טכנולוגיים מיוחדים.

בנוסף, הן אחראיות על זיהוי ניסיונות חדירה ופגיעה בזמן אמת, על דיווח מיידי לחמ"ל ואף על הקפצת כוחות כוננות - "אנחנו בקשר תמידי עם הלוחמים, כי יש לנו מבט על כל הגזרה. אנחנו מזהות כל דבר חשוד באזור שללוחמים אין תמיד את היכולת לזהות", מתגאה רב"ט ז'נל.

רב"ט ליאור בראונשטיין, תצפיתנית שמשרתת יחד עם רב"ט ז'נל, מספרת על אירוע שגרם לה להבין עד כמה באמת התפקיד שלה חיוני. "לפני כשלושה חודשים סרקתי את הגזרה ושמתי לב לגבר שעומד בצורה חשודה ליד כביש", היא משחזרת, "ומיד הוא התחיל לזרוק אבנים". מהר היא דיווחה על האירוע ועזרה לכוחות מג"ב שהגיעו למקום לתפוס את החשוד: "זה מדהים לדעת שבזכות התגובה והזיהוי שלי ייתכן ונמנע אירוע גדול יותר. ברגע הזה הבנתי כמה משמעות יש לעבודה שלנו".

גם הן יודעות שלא חסרות שמועות על תפקיד התצפיתנית ותנאי השירות שלהן, אך מעידות שבפועל המצב שונה. בשנים האחרונות הוחלט לשפר את תנאי השירות של התצפיתניות ולהתאים אותם לדרישות המבצעיות לצד הדאגה לרווחתן האישית. 

ככל ש"הפז"ם דופק" היציאות נעשות נוחות יותר: בתקופת החפיפה הן נשארות 11 יום בבסיס ויוצאות לשלושה ימים בבית, לאחר מכן הן עשרה ימים בבסיס וארבעה ימים בבית. לאחר שנה, בסיכום המסלול, היציאות הן 5/9.

"יש לי שמונה שעות שינה מטכ"ליות ואני עושה עשרה ימים בבסיס וארבעה ימים בבית", אומרת רב"ט ז'נל. "נכון, במהלך המשמרת דורשים מאיתנו ריכוז גבוה, ולכן התפקיד מאתגר, אבל היחס שאנחנו מקבלות מהמפקדים והסיפוק מהעבודה שווים את הכול".

השינוי שחל בתחושות של רב"ט ז'נל וחברותיה לא הגיע בימים הראשונים בתפקיד. "צריך סבלנות", מודה בחיוך סמל אריאל כהן, המשרתת גם היא במוצב צופים. "בהתחלה הגענו לבסיס סיירים ליד אילת, ואמרתי לעצמי 'איך אצליח לשרוד את זה?'. השמועות על התפקיד עדיין העסיקו אותי וההבנה שבתקופה הקרובה אשרת בבסיס כל כך מרוחק מהבית, העצימה את תחושת התסכול. רק היום אני מבינה כמה זה חישל אותי".

מיד אחרי תקופת הטירונות הגיע הקורס, שם הן פגשו את המערכות המשוכללות בהן משתמשות התצפיתניות במהלך התפקיד. "ראיתי את הטכנולוגיה המתקדמת, וגיליתי כמה באמת סומכים עלינו", נזכרת רב"ט שני בשן, הרביעית בחבורה. 

לאחר הקורס הבנות מתחילות חפיפה בבסיסים שבהן שובצו. החלק הזה, הן מספרות, הוא המאתגר ביותר בשירות. במשך חודש הן לומדות לעומק את הגזרה עליה יתצפתו, ו"מבלות" שעות ארוכות בחמ"ל. כבר במשמרת הראשונה, כפי שמעידות הארבע, מתחילות להיווצר חברויות.

"אנחנו עוברות יחד את הרגעים הכי יפים וגם את הרגעים הקשים. אנחנו יודעות הכול אחת על השנייה", מספרת סמל כהן, "מהר מאוד את מרגישה חלק מהחמ"ל. הכימיה והאווירה הטובה הופכות את התפקיד הזה לשונה, ואם תשאלו אותי איזה תפקיד אני מעדיפה לעשות, ללא ספק הייתי עונה 'תצפיתנית'".

בעקבות החברות המיוחדת בין התצפיתניות והקשר הטוב עם המפקדים, רב"ט ז'נל לא מבינה איך פעם רצתה לעזוב. "אני נהנית ממה שאני עושה ואני רוצה גם לצאת לפיקוד", היא מגלה לנו. 

מעבר להווי, רב"ט בשן מספרת על הגאווה שבהגנה על המדינה ובשיתוף הפעולה עם הלוחמים. "יש עלינו הרבה אחריות, אנחנו מתפעלות אירועים מורכבים ועוזרות לכוחות בשטח לעשות את עבודתם ביעילות", היא משתפת. "כשמישהו מהכוח אומר לך כמה הכרחי לשטח מה שאת עושה  - אין ספק שאת מבינה בדיוק למה את כאן".                                                           

אולי יעניין אתכם גם:

עקבו אחרינו