שתף באמצעות

מערכת אתר צה"ל | 25.02.2018

אתמול (ראשון), הוצג לראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט, התחקיר המלא לפעילות המבצעית ב-10 בפברואר 2018 בגזרה הצפונית, במהלכה הופל המל"ט האיראני ונפגע מטוס ה-F16.

 

התחקיר עסק בשרשרת האירועים, ביניהם; יירוט המל"ט האיראני שניסה לחדור לשטח מדינת ישראל, תקיפת קרון הפיקוד והשליטה האיראני בעומק סוריה, נטישת מטוס ה"סופה" ותקיפת סוללות הטילים במערך ההגנה האווירית הסורי מהם שוגרו טילי נ"מ לעבר מטוסי חיל-האוויר.

מממצאי התחקיר עולה כי:

1 .התכנון המקדים למבצע היה נכון והביא להשמדת המטרות שנקבעו טרם ביצוע המשימה.

2 .מערכות ההתרעה במטוס פעלו כנדרש וסיפקו מידע התרעתי בזמן.

3 .באזור הפעילות המבצעית היו מטוסים שהשלימו את משימתם תוך התגוננות מפני טילי אויב.

4 .במתח שבין השלמת המשימה אל מול התגוננות והקפדה על שרידות, טעה הצוות מקצועית שלא התגונן כנדרש. פעולותיו לא תאמו את סדר העדיפויות הנדרש באיום הטילים שבו היה מצוי.

5 .המודיעין שהיה ברשות מתכנני המשימה והטייסות היה מספק ונתן את המענה הנדרש לביצוע המשימה.

6 .החלטת הלוחמים לנטוש את המטוס כאשר נפגע הייתה נכונה.

"במפגש זה אני רוצה להביע הערכה עצומה על מה שאתם עושים ועל הדרך בה אתם תורמים לחוזק ולעוצמה של מדינת ישראל", אמר ללוחמי מערכי הקרב רא"ל איזנקוט במהלך ביקורו בבסיס חיל-האוויר ברמון. "לא פעם הדרך להישגים מבצעיים משמעותיים דורשת מאיתנו ליטול סיכונים". עוד הצהיר רא"ל איזנקוט: "הציפייה שלי מכל לוחם היא שבזמן משימה יראה את גורל המשימה על כתפיו".

"אני רוצה לשבח את פעילות מערכות ההגנה האווירית שהביאו לגילוי וזיהוי המל"ט האיראני", הוסיף מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, "כמו כן את פעילות הלוחמים שיירטו את המל"ט, השמידו את קרון הפיקוד והשליטה האיראני ומטרות סוריות ואיראניות נוספות שהביאו לפגיעה משמעותית במערכות ההגנה האווירית הסוריות. כל אלו פגעו משמעותית בניסיון ההתבססות האיראנית בסוריה".

עוד שיבח האלוף נורקין את פעולת החילוץ וההצלה של הלוחמים: "פחות מ-52 דקות עברו מרגע הנטישה ועד לטיפול בבית החולים. שמחתי לטוס ביחד עם הנווט, רב-סרן א', ולשוחח עם לוחמי הטייסת. כמו כן, שמחתי לראות את הטייס, רב-סרן ע', משתחרר מבית החולים ואני מצפה לשובו לפעילות מלאה".

"נפילת המטוס היא הזדמנות ללמידה בחיל-האוויר, הדגיש מפקד חיל-האוויר. "התחקיר המעמיק שביצענו משקף למידה בכל הדרגים, הן במטה והן בשדה, ויהפוך את חיל-האוויר לטוב יותר".

אולי יעניין אתכם גם:

עקבו אחרינו