שתף באמצעות

מערכת אתר צה"ל | 10.02.2018

צה"ל יירט באמצעות מסוק קרב בהצלחה מטוס איראני ללא טייס ששוגר מסוריה וחדר לשטח ישראל לפנות בוקר (שבת). 

כלי הטיס זוהה במערכות ההגנה האוויריות בשלב מוקדם והיה במעקב עד להפלתו - בתוך שטח ישראל. "משימה זו", אמר דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, "הסתכמה בהצלחה רבה מאוד. המל"ט הופל במקום שרצינו, ושרידיו בידינו".

"זיהינו את המל"ט, חיכינו שיחצה והפלנו אותו", אמר רמ"ט חיל האוויר, תא"ל תומר בר, "היה חשוב שהמטוס ינוטרל בשטחנו, וזאת מבלי לסכן את אזרחי ישראל. מדובר בכלי טיס מאתגר דל חתימה".

בתגובה לניסיון החדירה האווירי, צה"ל תקף והשמיד את רכיבי השיגור של המטוס האיראני בעומק סוריה. "הייתה הצלחה מבצעית מלאה: גם בסיכול המל"ט, גם בתקיפת מקורות הירי ואחר כך בתגובה", הוסיף תא"ל בר. "מדובר בתקיפה רחבה בתנאים מורכבים, יש לשבח את נחישות הצוותים".

במהלך תקיפת חיל האוויר שוגרו טילי נ"מ לעבר מטוסי צה"ל, וטייסי אחד המטוסים, מסוג 'סופה F-16', הפעילו נוהל נטישה - ככל הנראה כתוצאה מהירי. הם נחתו בשטח ישראל ופונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים רמב"ם. אחד הטייסים נפצע באורח קשה. הנושא מתוחקר והודעה נמסרה למשפחתו. הטייס השני נפצע באורח קל.

טילי הנ"מ הרבים ששוגרו מסוריה הפעילו אזעקות, אך לא נשקפה סכנה לתושבי העמק ורמת הגולן.

סמוך לשעה 10 בבוקר תקף צה"ל באמצעות מטוסי קרב תקיפה רחבת היקף כנגד מערך ההגנה האווירית הסורי ומטרות איראניות בסוריה. 12 מטרות נתקפו, ובהן מטרות בשלוש סוללות הגנה אוויריות סוריות וארבע מטרות המשויכות לאיראן ומהוות חלק מההתבססות האיראנית בסוריה, סמוך לדמשק. התקיפה לוותה בניסיונות לירי נ"מ אשר הפעילו את האזעקות הרבות.

תיעוד התקיפה

"הטסת הכטב"ם לשטח ישראל היא התקפה חמורה של איראן על ריבונותה של מדינת ישראל", הדגיש תא"ל מנליס, "אנחנו רואים בחומרה את התגובה הסורית, שמשקפת את החלטתה להשתתף באירוע, ולאפשר לאיראן לפעול משטחה".

"הסורים והאיראנים משחקים באש", הוא הוסיף, "וישראל נכונה לגבות מחיר כבד מאוד ממי שפועל נגדה. האירוע היה בשליטה מלאה בכל שלביו, ופנינו לא להסלמה. יחד עם זאת, צה"ל נמצא במוכנות מלאה לכל משימה שתוטל עלינו ולכל התרחשות שתהיה".

אולי יעניין אתכם גם:

עקבו אחרינו