שתף באמצעות

התמונות והאירועים הבולטים של השבוע בצה"ל - במהלך השנים שחלפו

מיכאל אוריה, מערכת אתר צה"ל | 19.03.2017

23 במרץ 1949: נחתם הסכם שביתת הנשק בין ישראל ללבנון

לאחר שמצרים וישראל החלו בינואר 1949 בהליך מדיני לקביעת קווי שביתת הנשק, לבנון התייצבה גם היא לשולחן המשא ומתן על מנת להביא לסיום הלחימה בגזרתה. השיחות נערכו בראש הנקרה ותווכו על ידי נציג האו"ם אנרי ויז'יה.

בתום שבועות של דיונים וחילוקי דעות, נחתם ההסכם ב-23 במרץ 1949. במסגרתו, צה"ל פינה 14 כפרים לבנונים שנכבשו במהלך הלחימה בתוך שטח לבנון ועד נהר הליטני. מנגד, צבא לבנון הסיג כוחותיו מראש הנקרה. בנוסף, המדינות ביצעו חילופיי שבויים, כאשר ישראל החזירה 36 חיילים לבנונים שנלקחו בשבי תמורת שבעה לוחמים ישראלים.

באדיבות ארכיון צה"ל במשהב"ט

21 במרץ 1968: מבצע תופת

בעקבות תקיפות מצד ארגוני טרור פלסטינים ששהו בשטח ירדן לאחר מלחמת ששת הימים, החליטה ישראל לצאת לפעולה צבאית מעבר לנהר הירדן על מנת לפגוע במערך הטרור שנבנה מעבר לגבול.

הפעולה הייתה לנרחבת ביותר מאז מלחמת ששת הימים והיא כללה כוחות שריון, חיל אוויר וצנחנים. יעד המבצע היה מפקדת אש"ף בכפר הירדני כראמה שבאזור בקעת הירדן, בה שהה בין היתר מנהיג הפת"ח, יאסר ערפאת.

במהלך הפעולה, צה"ל נתקל בהתנגדות עזה מצד הצבא הירדני וארגוני הטרור הפלסטינים, והמבצע הפך מפעולה צבאית לשדה קרב של ממש.

בסיום המבצע, צה"ל הצליח לחסל מחבלים רבים ולהשתלט על שטח נרחב מהכפר כראמה, אך הפעולה גבתה מחיר כבד. סך הכל נהרגו 33 לוחמים ישראלים ו-161 פצועים. מהעבר השני נהרגו 61 לוחמים של צבא ירדן ועוד כ-128 לוחמי הארגונים הפלסטינים. מחבלים רבים הצליחו לברוח מהקרב ושביניהם יאסר ערפאת.

בנוסף לכך, נפגעו 27 טנקים ישראלים והתרסקו שני מטוסי חיל האוויר. הקרב הקשה והעובדה שגורמי הטרור לא הוכרעו באופן מוחץ, גרמו להתחזקותם של הארגונים הפלסטינים ממזרח לישראל ובשנת 1970 הם אף ניסו לערער את היציבות השלטונית בירדן, דבר שהביא לסכסוך צבאי בין הארגונים למדינה וסילוקם ללבנון.

באדיבות ארכיון צה"ל במשהב"ט

25 במרץ 2012: נפטר בן ציון ליטנר - גיבור ישראל

בן ציון ליטנר נולד בשנת 1927 באודסה שבברית המועצות, לחם כפרטיזן במהלך מלחמת העולם השנייה ולאחר שעלה ארצה ב-1946 התגייס לשורות ההגנה ולאחר מכן לצה"ל.

במהלך מלחמת העצמאות הוא שירת כמפקד חוליה בחטיבת גבעתי. במהלך הקרב על משטרת "עיראק סווידאן", שהיוותה צומת דרכים מרכזי בדרום הארץ, נדרשו הלוחמים להשמיד בונקר מאויש שמנע מהם להתקרב לבניין המשטרה. ליטנר הסתער קדימה עם רימונים והסיר את האיום. במהלך הסתערותו הוא הותקף בסכינים ונפצע אנושות ולקה בשיתוק בחצי מפניו.

על הגבורה שגילה בעת הסתערותו ותרומתו בניצחון הישראלי הוא קיבל ביום העצמאות הראשון של המדינה הצעירה את "אות גיבור ישראל".

באדיבות ארכיון צה"ל במשהב"ט

עקבו אחרינו