שתף באמצעות

מתרגול כניסה לתעלות, דרך תמרון בהן ועד השתלטות על כוחות אויב. כתבנו ביקר בגזרה המזרחית בישראל וצפה באימון המיוחד של הלוחמים בתעלות המסתעפות של מוצבי קו המים בגבול ירדן. "קיום המוצבים המבוצרים בגזרה שלנו הוא עובדה קיימת, ועלינו להיות מוכנים"

מיכאל אוריה, מערכת אתר צה"ל | 14.11.2017

אי שם בבקעת הירדן, בגזרה המזרחית ביותר בישראל, קיימים עשרות מוצבים מבוצרים בעלי תעלות צרות ומנהרות תת קרקעיות שזכו לשם "מוצבי קו המים", בגלל קרבתם לנהר הירדן שנמצא בין הכינרת לים המלח.

"הבונקרים הללו נמצאים פה עוד מתקופת המנדט הבריטי, והם נועדו להגן על הגבול בין ארץ ישראל לעבר הירדן", מסביר מפקד הפלוגה הראשונה בגדוד לביא הבקעה, פלוגת הוריקן, סרן סאלם חורני. "אחרי מלחמת ששת הימים צה"ל החל לאייש את המוצבים במטרה להגן על הגבול, ובעקבות חתימת הסכם השלום עם ירדן הוחלט לעזוב את הקו".

אומנם הפסקת איוש מוצבי קו המים לא הובילה להריסתם, וכעת לוחמי הבקעה מתאמנים ונערכים על מנת לאייש אותם מחדש ביום פקודה. "אנחנו לא צופים הסלמה בזירה, ובטח לא בגבול השלום עם ירדן", מבהיר סרן חורני, "אבל קיום המוצבים המבוצרים בגזרה שלנו הוא עובדה קיימת, ובנוסף אי היציבות התמידית במזרח התיכון מכריחה אותנו להיות מוכנים לכל תרחיש ואיום אפשרי במרחב".

בשבועות האחרונים מבצעים לוחמי ומפקדי גדוד "לביא הבקעה" סדרת אימונים במוצב פסיון שבקו המים, במהלכם הם מתרגלים כניסה לתעלות, תמרון בהן והשתלטות על כוחות אויב.  "תחילה אימנו את מפקדי הגדוד, מהמ"כ ועד למ"פ בלחימה בתעלות, כשלאחר מכן כל מפקד ייקח את לוחמיו ויאמן אותם באופן פרטני במוצב הנטוש", מסביר סרן חורני.

"מדובר בלחימה מאוד מאתגרת ופיזית", הוא מוסיף. "אנחנו צריכים להיות מקצוענים ברמה הגבוהה ביותר בלחימת תעלות, מכיוון שבזמן חירום נצטרך להגיע למוצבים ולהגן על עורף המדינה באמצעותם". עוד הוא מספר כי גם בצד הירדני קיימים מוצבים זהים, ובעת תרחיש קיצוני מאוד של הסלמה והפרת הסכם השלום, יהיה על הלוחמים בגזרה גם לדעת לכבוש מוצבים מהסוג הזה.

"כפי שלוחמי החי"ר שצפויים להיכנס לעזה במערכה הבאה נדרשים להיות מומחים בלחימה במנהרות, כך לוחמי הבקעה חייבים להיות מומחים בלחימה בתעלות", מבהיר סרן חורני ומסכם: "נמשיך להתאמן ולעבוד בכל הכוח על מנת לשמור על השקט בגזרה".

אולי יעניין אתכם גם:

עקבו אחרינו