הצעד הראשון של כל לוחם חי"ר בעולם הפיקוד, ההכשרה המדויקת על כל אמצעי בשימוש הכוחות הרגליים, האימונים הייחודיים לקראת לחימה בחירום, כולם מתקיימים כבר 20 שנה במקום אחד: ביסלמ"ח

דרומה מבאר שבע, בין ההרים המאובקים ומתחת לשמש הקופחת, נמצא אחד המרכזים החשובים ביותר של הכוחות הרגליים. ביסלמ"ח הוא המוסד בו מתבצע הצעד הראשון של כל לוחם רגלי בעולם הפיקוד, המקום בו מועברות כלל ההכשרות במקצועות החי"ר המגוונים, שמתפקד בזמן חירום כחטיבה לוחמת.

ברוכים הבאים לביסלמ"ח, בית הספר שמרכז את מיטב לוחמי החי"ר, ממקצע אותם במגוון תחומים ומוציא אותם לדרך בעולם הפיקוד הצה"לי. חלק גדול מהם, על פי הסטטיסטיקה, ימשיך ויתקדם לתפקידי פיקוד בכירים בצה"ל. בממוצע, כל לוחם צנחנים, גולני, גבעתי, נח"ל או כפיר יעבור בביסלמ"ח לפחות פעמיים במהלך שירותו - או במסגרת קורס מ"כים או במהלך הסמכות שונות.

מרבית הרמטכ"לים שכיהנו בשנים האחרונות התחילו את דרכם הפיקודית בבית הספר, המכשיר אלפי מפקדים חדשים בשנה. במילים אחרות, בית הספר למ"כים וחי"ר שהשנה שני עשורים להיווסדו, הוא אבן דרך משמעותית ומכרעת בשירותם הצבאי של לוחמי היבשה לאורך שנים.

בהתאמה להתפתחויות בעולם החי"ר, עבר בית הספר שינויים רבים לאורך השנים. כיום, לאחר 20 שנות פעילות הצליח ביסלמ"ח לבסס את מעמדו כמוסד מקצועי והישגי. מפקדי בית הספר וחניכיו לא נחים לרגע וממשיכים להתקדם, מתוך הבנה שהתחנה הראשונה בעולם הפיקוד בחיל הרגלים אינה דבר של מה בכך.

בית הספר במלחמות ישראל


מלבד הפעילות השוטפת של ביסלמ"ח במהלך השנה, נדרשת החטיבה להיערך לשעת חירום ולקחת חלק בלחימה אם וכאשר תידרש לכך. מאז הקמתה, הספיקה החטיבה להשתתף במרבית מלחמות ישראל ובמבצעים צבאיים נרחבים. גדוד אריות הגולן היה אחד משני הגדודים שכבשו בחזרה את פסגת החרמון לאחר הכיבוש הסורי במלחמת יום הכיפורים, שלושת גדודי החטיבה נלחמו במלחמת שלום הגליל והגיעו עד ביירות ובמבצע ליטני כבשה החטיבה את הכפר מארון א-ראס ואת העיירה בינת ג'בל בלבנון. עם פתיחת מבצע 'עמוד ענן', הוקפצה החטיבה הסדירה של בית הספר לשטחי הכינוס סמוך לרצועת עזה ומדריכות החי"ר במילואים הוקפצו גם הן לשטחי הכינוס והעבירו יותר מ-1,700 הסמכות חירום לכוחות חי"ר במילואים.

מבצעיות לצד ערכים

בית הספר חרט על דגלו את עקרונות המקצועיות והיסודיות ומרבית שעות פעילותו מוקדשות להכשרה אינטנסיבית ומבצעית. במקביל, דואג המוסד לפתח את היסודות הערכיים שמתבססים על מורשת, חיבור לארץ וציונות, שמהווים חלק בלתי נפרד מדמות הלוחם והמפקד.