חיזבאללה כזרוע אסטרטגית של המשטר האיראני

דו"ח המרכז למידע ולמורשת המודיעין מצטט את יועצו הביטחוני של המנהיג האיראני ח'אמנהאי, כאומר כי "חסן נסראללה, מנהיג חיזבאללה, הוא חייל בשירותו של המנהיג ח'אמנהאי"

תאריך: 19/06/2012, 17:51     מחבר: מערכת אתר צה"ל

דו"ח שמפרסם השבוע המרכז למידע ולמורשת המודיעין, מעלה ממצאים המעידים על הקשר הברור והמתמשך בין ארגון הטרור חיזבאללה לבין שולחיו, מארגניו ומאמניו האיראניים. הדו"ח מציין כי לאחרונה הצהיר הגנרל סיד יחיא רחים צפוי, יועצו הביטחוני של המנהיג ח'אמנהאי, כי הוא רואה בחסן נצראללה, מנהיג חזבאללה, "חייל [בשירותו] של המנהיג" ח'אמנהאי.

לפיכך, הוסיף צפוי, הוא צופה, בסבירות גבוהה, שחזבאללה יפעל נגד ישראל אם זו תרצה לפגוע באיראן. צפוי כבר התבטא בעבר (2008), כי חסן נצראללה רואה עצמו חייל של ח'אמנהאי. הוא גם התפאר, כי ארסנל הרקטות של "ידידינו בארגון חזבאללה" מסוגל להסב נזק לעריה של ישראל בהיקף של מיליארדי דולרים. בכירים איראנים נוספים שבו והצהירו, כי איראן מגישה סיוע מקיף לחזבאללה וכי הארגון מחויב להישמע להנהגה האיראנית.

שייח' נעים קאסם, סגן מזכ"ל חזבאללהשב והתבטא בעבר, כי המנהיג ח'מאנהאי הינו מקור הסמכות הדתית של חזבאללה והארגון סר למרותה של ההנהגה האיראנית בסוגיות אסטרטגיות ובכלל זה המלחמה נגד ישראל. גם ספרון שהופץ ע"י חזבאללה בלבנון מציג את ח'אמנהאי כמקור הסמכות הדתית של חזבאללה. עם זאת, בהתבטאות פומבית בפברואר 2012 הדגיש חסן נצראללה כי עמדת חזבאללה בתסריט של תקיפה ישראלית על מתקני הגרעין האיראנים תיבחן בזמן אמת (לדבריו ארגון חזבאללה יצטרך במקרה שכזה לחשוב ולהחליט).

בהצהרתו של צפוי, מפקד משמרות המהפכה לשעבר המקורב לח'אמנהאי, כי חסן נצראללה הינו "חייל" של המנהיג, טמון להערכתנו מסר מאיים כלפי ישראל. עיקרו של המסר הוא שלחסן נצראללה אין שיקול דעת משל עצמו בסוגיות אסטרטגיות הנוגעות לביטחונה הלאומי של איראן, ולפיכךמערך הרקטות הגדול שנבנה בלבנון יופעל בעת הצורך, על פי החלטה איראנית. החלטה שכזאת יכולה להתקבל, בין השאר, במסגרת תגובה על תקיפת מתקני גרעין באיראן.

בששת השנים שחלפו מאז מלחמת לבנון השנייה שודרג מערך הרקטות של חזבאללה בלבנון הנבנה ע"י איראן וסוריה והיקפו גדל פי שלושה. להערכת המל"מ, הוא כולל כיום כ-60,000 רקטות, כולל רקטות ארוכות טווח המאיימות על מרכז מדינת ישראל ודרומה. ההתבטאויות האיראניות (והתבטאות של חסן נצראללה) מעידות, כי בראייתן של איראן וחזבאללה יש במערך זה פוטנציאל ליצירת נזק קשה לעורף האזרחי הישראלי, בעלויות של מיליארדי דולרים, בהינתן ההחלטה האיראנית.