מבצע "שובו אחים" הסתיים; חוטפי הנערים סוכלו

הרמטכ"ל התייחס היום לסיום המבצע להשבת החטופים ולפגיעה בחמאס איו"ש, והדגיש כי "הבטחנו שנגיע לרוצחי הבנים ועשינו זאת"

תאריך: 23/09/2014, 12:30     מחבר: מערכת אתר צה"ל

הסתיים מבצע "שובו אחים" לאיתור הנערים החטופים אייל יפרח, נפתלי פרנקל וגיל-עד שאער, שנחטפו באיזור גוש עציון בחודש יוני (12.6). המבצע הביא לפגיעה קשה בחמאס איו"ש. גופותיהם של הנערים נמצאו ב-30.6 באזור צפון מערב חברון.

צה"ל הביא לסגירת מעגל היום (23.9) והגיע עד למחבלים, מראשון המתכננים ועד לאחרון הסייענים, וסיכל את שני המחבלים אשר חטפו את שלושת הנערים. כזכור, לפני כחודשיים עצרו כוחות הביטחון את המחבל השלישי שלקח חלק בחטיפה וברצח, והודה במעשיו.

צה"ל הביא הלילה לידי סיום מאמץ מודיעיני ובמבצעי נרחב, בן שלושה וחצי חודשים, ללכידת הרוצחים. ידה הארוכה של מערכת הביטחון לא נחה ולא תנוח כל עוד הטרור מאיים על מדינת ישראל.

24.6 - הרמטכ"ל, רא"ל בנימין (בני) גנץ, תדרך היום עיתונאים ואמר כי "אנחנו נמצאים בעיצומו של המבצע להשבת החטופים, נמשיך לפעול ככל שידרש. יש חשיבות רבה לנחישות הפעולה שלנו, ולפעולה הטקטית והמבצעית. אנו נשענים על מודיעין ומעריכים כי בסופו של דבר נמצא את הנערים". הרמטכ"ל הדגיש כי במקביל הכוחות ערוכים גם לאירועים בזירות נוספות.

22.6

דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, קיים היום מסיבת עיתונאים ואמר כי "הנחת העבודה שלנו היא כי הנערים בחיים. זו ההנחה שאנו פועלים לפיה כי המידע שיש לנו מאפשר את ההנחה הזו". דו"ץ הדגיש כי "כל נבט ירוק שהונבט כאן בשנים האחרונות מסוכל בימים אלה ע"י חיילי צה"ל. לילה לילה, כל ידיעה מודיענית שעולה בכל השטח, גם אם מדובר באגודה אזרחית. אנחנו נמשיך בפעילות הזו עד להפסקת הטרור או עד להבאת האנשים הביתה". עד כה נעצרו למעלה מ-300 פעילים, ביניהם בכירים בחמאס ומשוחררי "עסקת שליט".

עוד בסיקור המיוחד של "שובו אחים":

בעקבות החטיפה: נבחן הסטנדרט הביטחוני לטרמפיאדות באיו"ש
עדות מקומית: לוחמים מיישובי החטופים מספרים על התחושות

 21.6

ממבצע "שובו אחים" לחריש עמוק ורחב נגד חמאס באיו"ש ולהחזרת שלושת הנערים החטופים- אייל יפרח, נפתלי פרנקל וגיל-עד שאער, נערכות היום (שבת), סריקות קפדניות צפונית לחברון. הכוחות הסורקים, ביניהם חטיבת הצנחנים וכוחות מחטיבת הנח"ל, ממקדים כעת את עבודתם בתאי שטח קטנים יחסית. למקום הוקפצה יחידת החילוץ 669, יחידות חילוץ אזרחיות ופקחי רשות הטבע והגנים. "אנחנו פועלים יום שני ברציפות באותו אזור", סיפר לאתר צה"ל סמח"ט יהודה, סא"ל שמעון פרץ. "אנחנו סורקים כל מקום בשטח, בודקים כל אופציה ומקווים למצוא קצה חוט".

במקביל לסריקות נמשכים המאמצים לאיתור הבנים במישור המודיעני, ונערכים מעצרים ותצפיות. "אנחנו מתמקדים כרגע באזור שמקבל תמונת מצב קצת שונה מהניתוח המודיעיני", הסביר קצין האג"ם של חטמ"ר יהודה, רס"ן אמיר פרידמן. " יש כיווני חקירה רבים, וכרגע אנחנו מתמקדים בסריקת המתחם".

המבצע מסכם את יומו התשיעי, ועד כה נעצרו בו מעל ל-300 מבוקשים, מתוכם כ-240 אנשי חמאס. בין אנשי החמאס שנעצרו, בכירים ומחבלים ששוחררו במסגת מבצע "בית השואבה" ("עסקת שליט").

19.6

18:40- מפקד אוגדת איו"ש, תא"ל תמיר ידעי, האחראי על המאמצים המופעלים מג'נין ועד חברון, מסר היום דברים ואמר כי "המבצע ממשיך בשני מאמצים מרכזיים. הראשון הוא פעילות מבצעית מודיעינית מקצועית וממוקדת לאיתור הבנים והשבתם הבייתה. המאמץ השני הוא נגד תוכנית החמאס ומעטפות הטרור שתומכות אותה. מטבע הדברים לא ניתן לפרט הכל, אך כפי שפרסמנו, עצרנו מאות פעילי טרור, פגענו בתשתית הארגונית של חמאס, סרקנו מאות בתים ומצאנו אמל"ח. אנחנו ערוכים להמשיך את הפעולה הזו ככל שיידרש, היכן שיידרש, בעוצמה שתידרש".

עוד באותו נושא:

"אם אנחנו ילדייך, הם אחינו": לוחמים המשתתפים במבצע משיבים למכתבה של אם החטוף
הופכים כל אבן: גם הגששים משתתפים במאמצי האיתור 

במהלך הלילה, בפעילות של חטיבת גבעתי בג'נין, נפתחה אש לעבר הכוח והושלכו מטענים. בתגובה הכח ביצע לעברם ירי, ממנו נפצעו מספר פלסטינים.

18.6

כוחות הביטחון עצרו במהלך הלילה כ-65 מבוקשים. כ-50 מתוכם שוחררו במסגרת מבצע "בית השואבה" להחזרת גלעד שליט בשנת 2011. המבוקשים הועברו לחקירת כוחות הביטחון.

עוד בסיקור המיוחד על "שובו אחים":

כך מתמודד צה"ל עם תופעת השמועות ברשתות החברתיות
מאות אמצעי לחימה נחשפו בשכם
 
18:57- דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, תדרך הערב ואמר "אני מגיע לכאן מחמ"ל המבצעים מאוגדת איו"ש, לאישור תוכניות הפעילות ללילה הקרוב. ראיתי את פניהם של החיילים והמפקדים, פנים שכולן מוטיבציה, כולן נחישות וכולן רצון לעמוד במשימה. עד כה עצרנו מטענים ואספנו נשק ביום ובלילה, בכל השטח, ברחובות, בנקיקים, בסמטאות, בקסבאות, בכל פינה ביהודה ושומרון. הפעיות הזו תמשך ללא מגבלות, לא זמן ולא אמצעים, בכל מקום".

18:00- הכוחות הפרוסים ברחבי איו"ש ממשיכים בפעולות אל מול תשתיות הטרור של חמאס באיו"ש. "צה"ל מסוגל להמשיך במאמץ הזה מספיק זמן, וכך יעשה, עד שנחזיר את הבנים הביתה", קבע גורם בכיר באוגדת איו"ש. "ניכרים מאמצים לא להפוך את כל השטח ולא לערב את מי שלא צריך. אנו מבצעים מאמץ ממוקד מול חמאס והטרור ולא מול האוכלוסיה האזרחית". לדבריו, עיקר המאמצים מופנים לפעילות ממוקדת מול חמאס, באיזורים הנגועים בטרור.

"החלטנו להוריד את הרף בכדי להעמיק את הפעילות מול חמאס", הדגיש הגורם. "חומרת האירוע היא שהשתנתה והובילה לקביעת סף הטיפול. אנחנו מתכוונים לעמוד ביעדים ששמנו לעצמנו. מקומות שזכו לטיפול מסוים טרם האירוע, יזכו כעת לטיפול מעמיק יותר. אנחנו לוקחים את הפעילות שעשינו קודם ועושים אותה טוב יותר, עמוק יותר, נרחב יותר ובצורה יסודית יותר".

הגורם התייחס גם לאיום החטיפה, ולמאמצים בשטח על מנת למנוע את המקרה הבא. "החיילים שלנו פרוסים בטרמפיאדות כל הזמן. אנחנו גם מנהלים שיח מלא מול ההתיישבות בכדי לצמצם את התופעה של עלייה על טרמפים. המודעות של כולם, שלנו וגם של ההתיישבות הינה גבוה מאוד", אמר הגורם. "אנחנו במקום אחר מהיכן שהיינו לפני שבוע". (מיכל גלברד, אתר צה"ל) 

17.6

20:00- מבצע "שובו אחים" לאיתור הנערים החטופים ופגיעה קשה בתשתיות החמאס באיו"ש מסכם את יומו החמישי. מעל ל-200 פעילי חמאס נעצרו, ביניהם- מבכירי התנועה. גורמים בצה"ל מבהירים כי המבצע "לא יסתיים בקרוב".

 

 


 

מפקד פיקוד המרכז, האחראי על המבצע, אלוף ניצן אלון, נשא היום דברים ואמר כי "אנחנו בעיצומו של מבצע מורכב ללכידת המחבלים ולהשבת הנערים הביתה בשלום. אנחנו נאבקים בחמאס, במערכה מורכבת ומתמשכת שלא התחילה היום ולא תסתיים בקרוב. יש פגיעה בחמאס על כל מימדיו".

אלוף אלון אמר כי צה"ל מפעיל כעשר חטיבות ויחידות מיוחדות במסגרת המאמצים המבצעיים והמודיעיניים שדורש המבצע, לאיתורם של אייל יפרח, נפתלי פרנקל וגיל-עד שאער, עמם אבד הקשר בגוש עציון ביום חמישי. "ראשי חמאס כבר מדגישים היטב את הפגיעה. חמאס יצא מהמערכה המתמשכת הזו כשהוא נחלש מבצעית ואסטרטגית. נמשיך את הפגיעה הזו ככל שידרש, ונעשה הכל כדי להחזיר את בני המשפחות הבייתה בשלום".

הרמטכ"ל בהערכת מצב. צילום: דובר צה"ל

2:00 - כלי טיס של חיל-האוויר תקף מוקד פעילות טרור ואתר לאחסון אמצעי-לחימה בדרום רצועת עזה, אתר לאחסון אמצעי-לחימה נוסף במרכז רצועת עזה ואתר ליצור אמצעי-לחימה בצפון הרצועה.

16.6

18:30 - הרמטכ"ל התייחס למאמצי החיפוש במסיבת עיתונאים, וציין כי "צה"ל, יחד עם כוחות הביטחון האחרים - השב"כ, משטרת ישראל, שירות בתי הסוהר, משמר הגבול וכל מי שנדרש לעניין הזה - זוכר את תפקידו - להגן על מדינת ישראל, ולפעול בשם ממשלת ישראל בשביל להשיג את כל היעדים הנדרשים". עוד הוסיף כי "אנו עושים זאת בכל זירה, ובכל מצב - בצפון, בדרום, ובמרכז; באוויר, בים ובכל מקום שהדבר הזה נדרש". בהמשך הודה רא"ל גנץ ללוחמים, לחיילים ולמפקדים השוקדים על מלאכת האיתור והחיפוש והדגיש כי  "המשימה מתבצעת ע"י אנשים מאוד מסורים - בחזית, בפטרולים, בעליות על הבתים, במחסומים, בבדיקות בשטח, במפקדות, בחמ"לים, ביצירת המודיעין, ביצירת תשתית התקשוב ובמתן המענה הלוגיסטי. המפקדים והלוחמים בשטח מפגינים נחישות ונרתמים למשימה זו עד שתושלם. נמשיך עד שנצליח".

13:00 - דובר צה"ל מבקש להבהיר כי גל השמועות שפורסם בשעות האחרונות בהקשר לגורל הנערים החטופים אינו מבוסס ואינו אחראי. המידע המהימן והמבוסס היחיד הוא זה שיוצא מדובר צה"ל ובקולו. דובר צה"ל קורא לציבור לנהוג באחריות ולא לקחת חלק בקידום שמועות בלתי מבוססות.

9:00 - הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, קיים הבוקר (שני) הערכת מצב משותפת עם מפקד פיקוד המרכז, אלוף ניצן אלון; סגן הרמטכ"ל, אלוף גדי אייזנקוט; ראש אגף המבצעים, אלוף יואב הר אבן ובכירים נוספים. "אני סבור שעד כה נעשתה עבודה טובה מאוד ע"י כל מי שמעורב באירוע הזה ", ציין הרמטכ"ל והדגיש כי "יש לנו מטרה אחת - למצוא את שלושת הבנים האלה, להביא אותם הביתה, לפגוע כמה שיותר בחמאס ולהמשיך קדימה. זה מה שאנחנו נעשה". עוד הוסיף רא"ל גנץ כי "אנחנו בדרך למערכה משמעותית, וצריך לראות לא רק את המגמות אלא גם את התוכניות שמביאות אותן לידי ביטוי".

15.6.14

דובר צה"ל התייחס הערב (15.6.14) לפעילות המבצעית סביב איתור הנערים. "אני רוצה לחזק את המשפחות, ולהבטיח שגם בשעות האלה צה"ל כולו פועל בעוצמה רבה בכל השטח, כדי להגיע אל הנערים", אמר דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז. "המטרה היא משותפת, לצה"ל, לשב"כ שפועל איתנו יחד ולמשטרת ישראל. בפנינו משימה אחת והיא הגעה אל הנערים".

כחלק מהמאמצים, נעצרו במהלך הלילה עשרות אנשי חמאס. דו"ץ הדגיש כי "ביממה האחרונה הרחבנו את הפעילות. בין אנשי חמאס העצורים חברי מועצה מחוקקת ובראשם חסאן יוסף, ממנהיגי חמאס בגדה. החלק הדרומי של איו"ש בסגר מאז אתמול, כדי להבטיח את הפעילות המבצעית. אנחנו נמשיך בעוצמה רבה בכל השטח, גם בימים הקרובים".

"מדובר באירוע מאוד מאוד חמור, שמצטרף לאירועים אחרים. צה"ל בשיתוף פעולה הדוק מאוד עם כלל ארגוני הביטחון, ופועל על פי הנחיית הדרג המדיני מזה יומיים - בכל מקום שבו נדרשת פעולה, בהיקפים הולכים ומתרחבים", אמר אמש הרמטכ"ל, רא"ל בנימין (בני) גנץ, שקיים במהלך היום הערכת מצב מיוחדת בחטיבת יהודה. "אנחנו נמשיך את הפעולה הזאת, ונעשה כל שנדרש על מנת להביא את הפרשה לסיומה מהר ככל שניתן. נפקח עין על מה שקורה בזירות האחרות, בין מול עזה ובין מול הזירה הצפונית, תוך כדי ההתרחשויות. כפי שהיינו נחושים עד עתה לפעול כדי להשיג את ההישגים המבצעיים, כך נעשה גם עכשיו - באחריות, ברוגע, בנחישות מבצעית וככל שרק יידרש".

 

14.6.14

"אנו מרכזים מאמץ מודיעיני גדול מאוד ומנסים להתחקות אחר הנעדרים", אמר דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, בתדרוך לכתבים. "הרמטכ"ל הנחה על כיווני פעולה להמשך. האירוע בעיצומו. מבטיחים שצה"ל כולו וכל מערכת הביטחון ויחידות המודיעין עושים הכל כדי להגיע לנערים. ישנה הרבה מאוד פעילות מבצעית נחושה, בגזרה מורכבת, כדי לסיים את האירוע, מהר ככל שניתן".