קצין בכיר על האירוע בקלנדיה: כוחותינו פעלו באופן מידתי

לאחר תחקיר ראשוני הדגיש קצין בכיר בפיקוד המרכז כי כוחותינו פעלו לפי הפקודות ”באופן מבוקר ומידתי“ וכי האלימות שהופגנה באירוע ”הייתה יוצאת דופן וחריגה“

תאריך: 26/08/2013, 19:24     מחבר: מערכת אתר צה"ל

קצין בכיר בפיקוד המרכז מתייחס היום (שני) לאירוע מעצרו של מבוקש בכיר במחנה הפליטים קלנדיה, לפנות בוקר, בו התפתחה הפרת סדר אלימה בעת מעצר מבוקש על ידי כוחות הביטחון.

האירוע החל בשעה 05:00 לפנות בוקר, כשכוח נכנס למחנה קלנדיה על מנת לעצור את המבוקש, פעיל תנזים, ממארגני הפרות הסדר במחנה העוסק בין היתר בהעברת אמל“ח. ”כבר בתחילת האירוע מתפתחת הפרת סדר אלימה, כשלפחות 300 פלסטינים מגיעים סמוך לכוחות ומיידים בלוקים, אבנים, מזרנים בוערים, מכונות כביסה וקרמיקות לעבר כוחותינו“, אמר הקצין הבכיר.

הפרת הסדר התקיימה 7-30 מטרים מהכוחות, מהקרקע ומגגות סמוכים. ”לאחר שהפרת הסדר התקדמה, הכנסנו עוד כוחות במטרה לבודד את הפרת הסדר ולמשוך אליה אש, כדי לבצע את המעצר. חלק ניכר מהפרת הסדר עובר לכוח הרכוב שנכנס ובשלב הזה גם נמצא המבוקש, כשעה מתחילת האירוע“, תיאר הקצין, ”הכוח נכנס וחוטף הפס“ד, הכוח הרכוב לצורך הבידוד מבצע ירי מספר פעמים, בעיקר סביב מצבים בו כוחותינו חשו סכנת חיים, כשפלסטינים משליכים חפצים מהגגות - למטה“. הקצין הדגיש כי במהלך האירוע נרשם ירי חי לעבר כוחותינו, כשלאחר האירוע אותרו ארבעה קליעים ברכבים שליוו את הכוח.

הקצין ציין כי ”בשלושת החודשים האחרונים אנחנו ממקדים פעילות במחנה הפליטים קלנדיה, מחנה עם היסטוריה של אלימות קשה. יחד עם זאת, האלימות שהופגנה באירוע הייתה יוצאת דופן וחריגה בחודשים האחרונים“.

בהתייחס לפעילות הכוחות אמר הקצין כי ”לא היה באירוע שום דבר לא מתוכנן, פעלנו לפי התוכניות. על אף התוצאות, גם אחרי תחקיר ראשוני, התנהגות הכוח הייתה מאופקת, מבוקרת ומידתית. האירוע היה יכול להסתיים עם הרבה יותר נפגעים והאיפוק של הכוח הוביל לכך שעל אף המציאות הקשה, התוצאה הייתה סבירה“.