סיכום מבצע "עמוד ענן": כל ההתרחשויות, שעה אחר שעה

יותר מ-1,500 תקיפות, סיכול בכירים ופגיעה אנושה בתשתיות הטרור ברצועת עזה. כך התנהל מבצע "עמוד ענן", שעה אחר שעה, מחיסול ג'בערי ועד הפסקת האש

תאריך: 20/11/2012, 18:27     מחבר: מערכת אתר צה"ל

נתוני סיכום "עמוד ענן":

במהלך המבצע תקף צה"ל כ-1,500 מטרות, ביניהן:

19 יעדי פיקוד בכירים, מרכזי שליטה מבצעיים ומפקדות בדרג בכיר של חמא"ס. 30 בכירי טרור, פגיעה בפיקוד ובשליטה של חמא"ס. מאות משגרים מוטמנים. 140 מנהרות הברחה. 66 מנהרות לחימה. עשרות חמ"לים ומחנות חמאס. 26 אתרים לייצור ואחסון אמצעי לחימה. עשרות מערכי שיגור ארוכי טווח.

 סיכולי בכירים:

 14.11– אחמד סעיד חליל ג'עברי, ראש הזרוע הצבאית של החמאס.

15.11-חאבס חסן עוצ' מסמח – בכיר במשטרת חמא"ס.

16.11- אחמד אבו ג'לל, מפקד הזרוע הצבאית באל- מועאזי וחאלד שער, בכיר במערכת הנ"ט של חמא"ס.

17.11 – אוסמה קדי, פעיל בכיר במערך ההברחות בדרום רצועת עזה ומוחמד כלאב, פעיל במערך ההגנה האווירית.

19.11 – ראמז חרב, פעיל גא"פ צבאי בכיר, מחזיק תיק ההסברה בחטיבת העיר עזה. 

22:05- דובר צה"ל: צה"ל קיבל את הפסקת האש כהנחיית הדרג המדיני. אנחנו עומדים וצופים להמשך. כל ירי שיסכן את חיילי צה"ל או את תושבי הדרום, יסוכל ויטופל.
 עשרות אלפי האנשים שהתגייסו במוטיבציה גבוהה, עדיין ערוכים, נמצאים בתקופה של אימונים והכשרות, ומחר יתקבלו החלטות לגביהם.
בכירי החמאס והג'יהאד האיסלאמי שירדו למחתרת ייצאו מתחת פני האדמה ויראו שהכל נראה אחרת. אני יכול לקבוע בביטחון שתמנועת החמאס וארגוני הטרור בלחץ קשה מאוד.
הניצחון לא יבחן בימים הקרובים אלא בשבועות הקרובים ובחודשים הקרובים. ההישגים ויכולת ההרתעה יבחנו לאורך זמן.

21:17- לפני זמן קצר, נכנס לתוקפו הסכם הפסקת האש בנוגע ללחימה בדרום. לאחר שמונה ימים של תקיפות, השיג צה"ל את היעדים שהוצבו מראש למבצע "עמוד ענן" והנחית מכה קשה על ארגון הטרור חמא"ס ויכולותיו הצבאיות.

כתוצאה מפעילות צה"ל, נרשמה פגיעה משמעותית במערך הפיקוד והשליטה של חמא"ס, החל בסיכול מפקד הזרוע הצבאית של חמאס, אחמד ג'עברי, דרך פגיעה רחבה בתשתיות טרור, מתקנים ובבסיסים צבאיים של חמא"ס וכלה בהפצצת עשרות מנהרות להברחה ומנהרות תופת.

במהלך התקיפות הושמדו ונפגעו על- ידי צה"ל יכולות אסטרטגיות של חמא"ס ובהן רקטות לשיגור לטווחים ארוכים (מעל 40 קילומטרים), ומאות משגרים ורקטות לטווחים בינוניים וקצרים. כתוצאה מכך, שובשו יכולות השיגור של חמא"ס משמעותית ובמהלך ימי הלחימה נרשמה ירידה בכמות השיגורים. מערכת "כיפת ברזל" השיגה אחוזי הצלחה גבוהים (84%). ואחוז הדיוק של שיגורי החמא"ס לשטח בנוי בארץ נותר מתחת ל 7%.

כוחות צה"ל, בסדיר ובמילואים, שהתאספו עם קריאה בימים האחרונים בשטחי הכינוס, נערכו לשלב התמרון הקרקעי וזמנם נוצל לאימון ושיפור כשירותם המבצעית.

הישגים מבצעיים רחבי היקף אלו הביאו להבשלת התנאים להסכם הפסקת האש שהושג הערב.

גם בשלב זה תושבי ישראל מתבקשים להמשיך להישמע להוראות פיקוד העורף.

21:05- לפני כרבע שעה צה"ל תקף מבנה ששימש כחמ"ל של הג׳יהאד האיסלאמי. במבנה שהו בכירים במערך הרקטות ארוכות הטווח של הארגון.  

20:26- צה"ל תקף לפני זמן קצר שלוש מנהרות טרור בדרום רצועת עזה ושני משגרים מוטמנים בצפון הרצועה.

18:35- ארבעה חיילים נפצעו היום במועצה אזורית אשכול. החיילים פונו להמשך טיפול רפואי.

18:28- במהלך היום תקף צה"ל מעל ל- 50 מטרות, ביניהן משגרים מוטמנים, מנהרות טרור ומנהרות הברחה, תוך שהוא מסב נזק רב למערכים אלה ולמחסני אמצעי הלחימה של ארגוני הטרור. כמו כן, הותקפו מבנים השייכים למספר בכירים בארגון הטרור חמא"ס, המשמשים כמפקדות טרור. בנוסף, נתקפו מספר חוליות מחבלים המזוהות עם ארגוני הטרור חמא"ס וג'יהאד איסלאמי פלסטיני, אשר עסקו בקידום פעילות טרור כדוגמת שיגור ירי תלול מסלול לעבר שטח מדינת ישראל.
 
זאת ועוד, בוצע ירי כוחות שריון וארטילריה לעבר שטחים פתוחים ברצועת עזה.
 
הבוקר נפתח מעבר ארז למעבר מקרים הומניטאריים, דיפלומטים ועובדי ארגונים בין-לאומיים. באופן חריג התאפשר מעבר ציוד רפואי דרך מעבר זה לתושבי הרצועה. יש לציין כי מעבר כרם שלום נסגר אמש למעבר סחורות עקב ירי תלול מסלול לעברו.
 
רצועת עזה הפכה לבסיס איראני קדמי והיא מעמידה את אזרחי מדינת ישראל תחת ירי של טילים וטרור בלתי נסבלים. המטרות שהותקפו אותרו על פי מודיעין מדויק ועל פי תכנון פרטני במהלך החודשים האחרונים.
 צה"ל נחוש וימשיך לתקוף יעדים המהווים בסיסים לטרור כנגד אזרחי מדינת ישראל.

14:35 - לפני זמן קצר הותקף פעיל חמאס ומשגר מוטמן בצפון רצועת עזה.

14:00 - בשעתיים האחרונות: תקף צה“ל שלושה פעילי חמאס בדרום רצועת עזה, אשר עסקו בירי תלול מסלול לעבר שטח ישראל. מוקדם יותר הותקף בצפון רצועת עזה בניין השייך לפעיל חמאס בכיר. בנוסף, נתקף פעיל חמאס בצפון הרצועה. בשני המקרים זוהתה פגיעה. במהלך הבוקר הותקפו 43 מנהרות טרור ברחבי רצועת עזה ובור שיגור נוסף בצפון רצע"ז. כמו כן, בתקיפת לוחמי חיל-הים בדרום רצע"ז הלילה, סוכל מחבל.

10:10- דובר צה"ל הבוקר בתדרוך לעיתונאים: הלילה עזה התעוררה למציאות מאוד לא סימפטית. הפגיעה בתשתיות גדולות שנמצאות בלב האוכלוסיה נמשכת. אני מניח שהעניין ימשך גם היום. נעקוב אחרי ההחלטות. בשלב זה הדיבורים על הפסקת האש לא רלוונטיים, תוכנית התקיפה ממשיכה. יש למבצע יעדים מוגדרים- לשפר את המצב הביטחוני ולפגוע קשות בחמאס. יש גב חזק ואורך נשימה, אין זבנג וגמרנו. אנחנו ממשיכים בתקיפות כאילו אין דיאלוג מדיני.

דובר צה"ל התייחס בדבריו לתקיפות שנעשו הלילה וציין כי "התקיפות הוגברו בדגש על איכות המטרות, כשעיקר המאמץ הוא לפגוע בשלטון החמאס. לפני חצות הותקפו ארבעה צינורות דלק, הצינורות הללו הם למעשה ההכנסה הכלכלית המשמעותית ביותר של חמאס, מרוויחים מהם אחוזים רבים. מהתקיפה היו להבות שהגיעו כמעט על לצד המיצרי".
כמו כן, ציין הדובר כי הותקפו 20 מנהרות (חלקן למטרות הברחה וחלקן לתקיפה), 60 משגרים מוטמנים, מטה משטרה ומוסד פיננסי של החמאס. "ביממה האחרונה היה שיפור משמעותי בפגיעה במבצעי הירי. הותקפו 3 חוליות שיגור, בסג'עייה בצפון הרצועה הותקפו שלישיית מחבלים דקה לאחר ביצוע ירי, שניים נפגעו ואחד נהרג. בעיר עזה היה ניסיון ירי לכיוון אשדוד, המחבל הותקף לפני שהספיק לבצע את הירי. בדרום הרצועה חוליה של 3 מחבלים הניחה משגרים שהופעלו על ידי טיימרים וחוסלו עוד לפני שהירי בוצע. פעיל נוסף שהיה שייך להגנה האזרחית נהרג גם הוא", הסביר תא"ל מרדכי.

כמו כן, הדובר ציין כי סופקו יותר מיגוניות לחיילים מהכוחות היבשתיים השוהים בדרום.

07:10- הלילה המשיך צה"ל ותקף עשרות תשתיות טרור ברחבי רצועת עזה. בפעולה מדויקת המשותפת לצה"ל ולשירות הביטחון הכללי, הותקפה קומת המודיעין הצבאי של ארגון הטרור חמא"ס, אשר מוקמה במרכז תקשורת. בשעות האחרונות תקף צה"ל יעדי טרור, ביניהם המשרד לביטחון פנים, המהווה מפקדת טרור מרכזית של ארגון הטרור חמא"ס, מתחם שיטור מרכזי, וכן דירת מסתור צבאית בדרום הרצועה שהיוותה מרכז קשר ומקום מפגש של בכירי פעילי הטרור. 

בנוסף, כלי טיס של חיל-האוויר תקפו בכיר במערך ההגנה האווירית של ארגון הטרור חמא"ס, מחבל שזוהה בנקודה ממנה בוצע השיגור לעבר ירושלים אתמול בצהריים וכן מספר חוליות מחבלים נוספות אשר עסקו בפעילות טרור. כמו כן, תקפו במהלך הלילה לוחמי חיל הים אתר שיגורים, מוצב ומבנה המשמשים לפעילות טרור של חמא"ס. בנוסף, הותקפו כחמישים משגרים מוטמנים, מנהרות טרור, מערך של מנהרות בהן מועבר דלק המיועד לפעילות ארגון הטרור חמא"ס, שלושה מחסני אמצעי לחימה ואתר ייצור אמצעי לחימה.

21.11

23:45- בשעות אלה צה"ל ממשיך בתקיפות דרך חיל האוויר וחיל הים. מתחילת המבצע סוכלו 65 פעילי טרור.

22:55- הערב המשיך צה"ל לתקוף עשרות תשתיות טרור ברחבי רצועת עזה. בשעות האחרונות תקף צה"ל יעדי טרור ובהם בנק המשמש את ארגון הטרור חמא"ס, אתר לקידום פעילות טרור בדרום רצועת עזה, מפקדה בשימוש חמא"ס בצפון רצועת עזה,  דירת מסתור צבאית וכן מקום מפגש של בכירי פעילי הטרור. כמו כן, הותקפו מנהרות תופת, מערך של מנהרות בהן מועבר דלק המיועד לפעילות ארגון הטרור חמא"ס, ארבעה מחסני אמצעי לחימה ושני אתרי ייצור אמצעי לחימה. בנוסף, כלי טיס של חיל האוויר תקפו מספר חוליות מחבלים אשר עסקו בניסיונות ירי נגד טנקים מוקדם יותר הערב, כמו גם פעילי טרור נוספים ברחבי רצועת עזה. לוחמי חיל הים וכלי טיס של חיל האוויר תקפו מספר נקודות שיגור ושבעה משגרים מוטמנים. צה"ל נחוש וימשיך לתקוף יעדים המהווים בסיסים לטרור כנגד אזרחי מדינת ישראל.

21:20- צה"ל ממשיך בתקיפות ברצועה והפציץ בשעה האחרונה כ-20 יעדים. שני מחבלים סוכלו במרכז רצע"ז.

20:20 - לפני זמן קצר תקף חיל האוויר אתר פעילות טרור של הג'יהאד האיסלאמי בדרום רצועת עזה. במהלך התקיפה נהרג יונס שלוף, מחבל האחראי לירי רקטות לעבר העיר אילת לפני מספר חודשים.

19:55 - חייל צה“ל, רב“ט יוסף פרטוק, בן 18 מהיישוב עמנואל, נהרג היום כתוצאה מפגיעת ירי תלול-מסלול ששוגר לעבר המועצה האזורית אשכול. הודעה נמסרה למשפחתו. טוראי יוסף פרטוק הועלה לאחר מותו לדרגת רב-טוראי.

19:35 - מאז תחילת מבצע "עמוד ענן": 1450 תקיפות ברצועת עזה, 100 תקיפות החל משעות הבוקר. מאז תחילת המבצע סוכלו 56 מחבלים. 1302 רקטות שוגרו לעבר שטח ישראל, 389 יורטו ע"י לוחמי סוללות "כיפת ברזל".

17:50 - סיכול שתי חוליות מחבלים בצפון רצועת עזה.

17:15 - 13 פעילי טרור סוכלו בשעה האחרונה, 17 פעילי טרור סוכלו מאז שעות הבוקר.

16:10 - בשעה האחרונה פיזר צה"ל כרוזים בצפון רצועת עזה, המזהיר את תושבי צפון רצועת עזה כי עליהם להתפנות מיידית מאזורי מגוריהם לכיוון מרכז העיר עזה. כמו כן, בשעה האחרונה תקף צה"ל שני רכבים שנשאו אמצעי לחימה, במרכז העיר עזה.

15:10 - בשעה האחרונה סיכל צה"ל חוליית מחבלים שעמדה לשגר טיל נ"ט לעבר שטח ישראל. בנוסף בוצע ירי ארטילרי לעבר האזור ממנו בוצע ירי תלול מסלול לעבר המועצה האזורית אשכול, מוקדם יותר היום.

14:30 - במהלך שעות הבוקר הותקפו אחת עשרה חוליות מחבלים ברחבי הרצועה אשר עסקו בקידום פעילות טרור, דוגמת הטמנת מטענים ושיגור ירי תלול-מסלול לעבר מדינת ישראל. בנוסף, במהלך הבוקר תקף צה"ל כשלושים משגרים מוטמנים תוך שהוא מסב נזק רב למערכים אלה ולמחסני אמצעי הלחימה של ארגוני הטרור. כמו כן, הותקפה דירת מסתור צבאית של מפקד בכיר אשר שימשה לאחסון אמצעי לחימה. כמו כן, בוצע ירי כוחות שריון וארטילריה לעבר הרצועה.

14:00 - 2 פעילי טרור חוסלו בצפון רצועת עזה. צה"ל ממשיך לתקוף יעדי טרור ברצועה.

09:23- דובר צה"ל, תא"ל יואב פולי מרדכי, מייחס את ירי הרקטות הבוקר לארגון חמא"ס, זאת בהבדל לירי אתמול שהובל על ידי הג'יהאד האיסלמי וועדות ההתנגדות. להערכתו הירי המוגבר יחסית הבוקר נובע מאחד משני מניעים – פגיעות קשות שגרמו תקיפות חיל האוויר במהלך הלילה או ניסיון להפגין כוח לקראת הפסקת אש.


דובר צה"ל עדכן כי באזור שכונת אל עטטרה הושמדה הבוקר חוליה של משגרים וחוליה נוספת שביצעה ירי מג'באליה אף היא הותקפה והושמדה. "במהלך הלילה תקפנו ופגענו בכמאה מטרות, בהם מרכז כספים שהוא בשליטת ארגון חמאס. עוד פגענו במספר בתים של פעילי טרור בדרג מ"פ ומג"ד. פגענו במספר מנהרות תקיפה. פגענו בשישה משגרים מוטמנים", סיפר דובר צה"ל.
 
אתמול נהרגו 12 מחבלים במהלך פעילות צה"ל ברצועה. עיקר ירי הרקטות מאופיין בפעילות מאזור צפוף אוכלוסין – מצפון העיר וממחנות הפליטים. לדברי תא"ל מרדכי "אנחנו מניחים שהירי ימשך היום ועמו גם תקיפת החוליות הללו. נמשיך בתקיפות גם באזורים אלה ומתאימים את החימוש כדי למנוע פגיעה בבלתי מעורבים". דובר צה"ל, תא"ל מרדכי, התייחס לתקיפת קומה בבניין התקשורת בעזה ולדבריו במקום פעל חמ"ל שהקים הג'יהאד האיסלאמי. "אנחנו יודעים שאחד מארבעת הפעילים נהרג ושלושת האחרים נפצעו", אמר.

06:45- במהלך הלילה המשיך צה"ל לתקוף כ- 100 יעדי טרור, ביניהם משגרים מוטמנים, מנהרות טרור ומחסני אמצעי לחימה, תוך שהוא מסב נזק רב למערכים אלה.  כמו כן, הותקפו מבנים השייכים למספר פעילים בכירים בארגוני הטרור ברצועת עזה, ומשמשים כמפקדות טרור. בנוסף, נתקף יעד כספי טרור של ארגון הטרור חמא"ס בצפון רצועת עזה. כ- 10 מנהרות מסתור של ארגון הטרור חמא"ס נתקפו ברחבי רצועת עזה. לוחמי ספינות חיל- הים ביצעו ירי לעבר מטרות בקו החוף של מרכז רצועת עזה. זוהו פגיעות מדויקות במטרות. המטרות שהותקפו אותרו על פי מודיעין מדויק ועל פי תכנון פרטני במהלך החודשים האחרונים. במהלך הלילה בוצע ירי ארטילרי לעבר נקודות חשודות ברצועת עזה.

19.11

23:45- במהלך היום תקף צה"ל עשרות מטרות, ביניהן משגרים מוטמנים, מחנה אימונים, מחסני אמצעי לחימה של ארגוני הטרור ותחנות משטרת חמא"ס, תוך שהוא מסב נזק רב למערכים אלה. בשעות הצהריים, תקף צה"ל בצפון רצועת עזה, רכב ששימש לשינוע רקטות השייכות לארגון הטרור חמא"ס. זוהתה פגיעה מדויקת במטרה. כמו כן, נתקפו מספר חוליות אשר היו אחראיות לביצוע ירי תלול מסלול לעבר שטח מדינת ישראל. בנוסף, הותקף המשגר המוטמן ממנו נורו הבוקר פצצות מרגמה לעבר יישובי עוטף עזה. למעלה מחמישים מנהרות הברחה הותקפו בדרום רצועת עזה. המטרות שהותקפו אותרו על פי מודיעין מדויק ועל פי תכנון פרטני במהלך החודשים האחרונים. 

17:10 - היום (שני) לפני זמן קצר, בפעילות משותפת לצה"ל ולשירות הביטחון הכללי, תקף צה"ל מקום מסתור של פעילים בכירים ממערך הירי תלול המסלול של ארגון הטרור ג'יהאד איסלאמי פלסטיני בצפון רצועת עזה. זוהתה פגיעה מדויקת במטרה. לפרטים המלאים

15:15 - הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, ערך סיור בדרום הארץ ונפגש עם מפקדי החטיבות הנערכות למהלך אפשרי של כניסה קרקעית לרצועת עזה. רא"ל גנץ מסר דגשים מיוחדים למפקדי החטיבות. כמו כן, מאוחר יותר, נפגש הרמטכ"ל עם מפקדי הטייסות התוקפות של חיל האוויר ונתן את דגשיו להמשך המבצע, על פי התוכניות.

15:00 - קצין הרפואה הראשי, תא"ל איציק קרייס, אמר לכתבתנו נעם ויטמן: "בימים האחרונים אנו מכינים את היחידות ואת צוותי הרפואה לכשירות מלאה בטיפול בנפגעים. אנו עוסקים בתגבור מטפלים בכירים, רופאים ופרמדיקים. מתקיימים אימונים עם הכוחות, ניפוק ציוד מציל חיים כמו חוסמי עורקים מסוג CAT, סנסוריים מתקדמים, תחבושות ועוד. בנוסף עוסקים באישור תוכניות אופרטיביות. עברתי היום בין הכוחות ונוכחתי לכך שהכוחות כשירים ויהיו מוכנים ברגע בו תינתן הפקודה לכניסה קרקעית".

 

13:30 - מתחילת המבצע הותקפו 1,350 מטרות טרור ברצועת עזה. במהלך היום סוכלו 80 מטרות מאז שעות הבוקר. 1,049 רקטות נורו לעבר שטח ישראל מאז תחילת מבצע "עמוד ענן", 37 רקטות רק היום, עד כה. לוחמי סוללות "כיפת ברזל" יירטו בהצלחה 306 רקטות, 4 יירוטים מוצלחים עד כה במהלך היום.

08:55- דובר צה"ל בתדרוך לעיתונאים: אתמול הייתה ירידה של 40% בהיקף הירי לעבר שטחנו ביחס ליום שלפני, המשך של מגמת ירידה. במהלך הלילה ביצענו כמאה תקיפות, שכללו הפצצת 40 מנהרות הברחה בין רפיח לסיני. גם הפתח וגם הטוואי של המנהרות הופצצו כך ששיקומן ידרוש תהליך ארוך. כמו כן, תקפנו ב-12 השעות האחרונות 6 חוליות ירי. תקפנו את האיצטדיון של העיר עזה לאחר שהיה מידע וודאי על ירי ממנו, מה שמראה שוב על השימוש שעושים ארגוני הטרור במרכזים אזרחיים. כחלק מהמאמץ להזהיר את התושבים הבלתי מעורבים ולהרחיק אותם ממוקדי הפצצות, אנחנו מבצעים ממש ברגע אלה השתלטות על תחנות רדיו בעזה כדי להעביר לאזרחים מסרים.

07:10- במהלך הלילה תקף צה"ל כשמונים יעדים ביניהם משגרים מוטמנים, מנהרות ומחנות אימונים תוך שהוא מסב נזק רב למערכות אלה ולמחסני אמצעי הלחימה של ארגוני הטרור. בין היתר, נתקף אתר השיגור התת- קרקעי שממנו בוצע הירי לעבר קריית מלאכי בשעות הערב. מתחילת מבצע "עמוד ענן" תקף צה"ל מעל 1350 יעדי טרור ברחבי הרצועה.  כמו כן, הותקפו מבנים השייכים לבכירים בארגוני הטרור ברצועה, המשמשים כמפקדות טרור וכאתרים לאחסון אמל"ח. כלי טיס של חיל האוויר בשיתוף לוחמי חיל הים תקפו מספר מטות שיטור של ארגון הטרור חמא"ס ברחבי הרצועה. בנוסף, תקף צה"ל מספר חוליות מחבלים המזוהות עם ארגון הטרור חמא"ס, ביניהן חוליות שעסקו בשיגור ירי תלול- מסלול לעבר שטח מדינת ישראל, כדוגמת החוליה אשר ביצעה ירי לעבר היישוב נחל עוז בשעות הבוקר.

18.11

18:20 - דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי: עשרות אלפי חיילי מילואים מתייצבים ומתאמנים וערוכים למשימה. אנחנו לא ששים אלי קרב אבל נידרש להיות מוכנים. המטרה ברורה, היעדים ברורים. לשפר את המציאות הביטחונית הבלתי נסבלת שהתפתחה בדרום המדינה בתקופה האחרונה. החמאס יורה מתוך האוכלוסיה לעבר האוכלוסיה. החמאס מתחיל לבצע ממקומות תפילה ובסמיכות בניינים רבי קומות. אבל אנחנו דואגים לביטחון אזרחינו לפני אזרחי רצועת עזה.

17:30 - במהלך היום תקף צה"ל מעל חמישים תשתיות טרור ביניהן משגרים מוטמנים ומנהרות הברחה, תוך שהוא מסב נזק רב למערכים אלה ולמחסני אמצעי הלחימה של ארגוני הטרור. בין היתר, הותקפה תשתית תקשורת מבצעית בצפון הרצועה המשמשת את ארגון הטרור חמא"ס בפיקוד על פעיליו ובפעילות תעמולה. כמו כן הותקפו מגוריהם של שני מפקדים בכירים בארגוני הטרור הפועלים ברצועת עזה, המשמשים כמפקדות טרור. כמו כן נתקף האזור ממנו בוצע הירי ארוך הטווח לעבר גוש-דן מוקדם יותר היום. בנוסף נתקפו מספר חוליות מחבלים המזוהות עם ארגון הטרור חמא"ס.

הבוקר נפתחו המעברים ארז וכרם שלום למעבר סחורות, דיפלומטים וסיוע הומניטארי לתושבי הרצועה, כחלק מהמאמץ הישראלי להבטחת כניסת סחורות וציוד חיוני לתושבי הרצועה.

16:30 - לפני שעה קלה סוכל ראש מערך הרקטות של חמאס, יחיא עבייה, בעת ששהה בביתו. מדובר במחבל בכיר שהיה אחראי לירי מאסיבי של רקטות לעבר ישראל.

15:40 - מפקד נפת הנגב בפיקוד העורף, אל"ם ארז בדש, התייחס להמשך הירי לעבר יישובי הדרום: "התושבים נענים להוראות פיקוד העורף, אך פחות לאחר שמתרחש אירוע. אנחנו עדיין רואים אנשים מתקהלים אחרי נפילות וזה מסוכן. אנחנו ממשיכים בהסברה כדי להזהיר את התושבים ולהנחות אותם על פי ההנחיות".

14:00 - הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, סייר היום (ראשון) בשטחי ההיערכות של צה"ל בדרום הארץ ובחן את מוכנות הכוחות לכל תרחיש. רא"ל גנץ נתן לכוחות הנחיות להמשך. עם חזרתו לבסיס הקרייה בתל אביב, קיים הרמטכ"ל הערכת מצב, בה הנחה את צה"ל להמשיך ולפגוע בתשתיות ובפעילים מרכזיים ולהגביר את קצב התקיפות. הרמטכ"ל ציין בהערכת המצב את הפעילות המצויינת של מערך ההגנה האווירית ואת חוסנו של העורף הישראלי.

11:40- המקום ממנו שוגרו הטילים למרחב תל אביב, הושמד ברגעים אלה.

11:22- מח"ז דרום, אל"ם דורון מור יוסף: "באירוע באשקלון שקרה הבוקר חלק מהאזרחים ירדו קומה אחת מתחת לבתיהם במדרגות, ולא נפגעו. חשוב לי להדגיש לכל התושבים שאם נקפיד על הנחיות ההתגוננות שלנו - אנחנו נציל חיים. פיקוד העורף מגדיר לכל מרחב ומרחב אזורי כמה זמן להיות במרחב מוגן, כמה קומות לרדת למטה ובאיזה בניין, ואיך לבחור את המרחב הכי מוגן שיש. עד עכשיו הוכחנו לא מעט פעמים שההנחיות שלנו הן מצילות חיים. צריך לזכור שאחרי אירוע אין להתקהל בחוץ ולא לצלם יירוטים, כי אח"כ נפגעים".

11:05- על אף הלחימה כנגד החמאס בעזה, ברגעים אלה נכנסות 124 משאיות עם ציוד הומניטארי דרך מעבר כרם שלום, שנמצא בכל עת תחת איום של פצמ"רים ורקטות.

10:35- אזעקה נשמעה באזור גוש דן. "כיפת ברזל" יירטה טיל אחד.

07:25- במהלך הלילה תקף צה"ל באמצעות חיל- האוויר עשרות משגרים מוטמנים, תוך שהוא מסב נזק רב למערכים אלה ולמחסני אמצעי הלחימה של ארגוני הטרור. נוסף על כך, נתקפו מחנות אימונים של ארגון הטרור חמא"ס. יתר על כן, נתקפה אנטנה ששימשה את חמא"ס בפעילות הטרור נגד מדינת ישראל בצפון רצועת עזה. בנוסף, לוחמי ספינות חיל הים ביצעו ירי לעבר מטרות טרור בקו החוף בצפון הרצועה. לפני זמן קצר נתקף ה"סראיא", מחנה אימונים מרכזי ומפקדת טרור של ארגון הטרור חמא"ס.

דובר צה"ל אמר הבוקר בתדרוך לעיתונאים כי צבירת הסד"כ נמשכת בדרום וכי לוחמי המילואים עוסקים באימונים ובתרגול מודלים לתמרון קרקעי, כך שגם אם יוחלט שלא לבצע מהלך קרקעי תנוצל מסת המילואים להגברת הכשירות. "אנחנו ממשיכים בתוכניות המבצעיות ובמהלך היום נמשיך בגלי תקיפות", סיכם דובר צה"ל.

02:15- שתי מנהרות הברחה נוספות הותקפו ברצועה.

17.11

22:30- מאז הבוקר, מעל למאה מטרות נוספות הותקפו על ידי חיל האוויר וחיל הים.

19:10 - מפקד פיקוד הדרום, האלוף טל רוסו, בתדרוך לעיתונאים: בימים האחרונים אנחנו ממשיכים בתוכנית סדורה נגד הטרור ברצועת עזה. אני משבח את אזרחי ישראל על העוצמה שהם מפגינים ואת הלוחמים על הנחישות שלהם. מדובר במבצע משולב של כל הזרועות וכוחות הביטחון. עוד לא סיימנו את המבצע אך פגענו ברוב ארסנל הנשק שכוון נגד אזרחינו. יצאנו למבצע כי לא היה אפשר לנהל שגרת חיים בדרום הארץ. נמשיך במבצע עד שנגיע אל היעדים שהגדרנו לעצמנו - שגרת חיים לתושבי הדרום ופגיעה בארסנל הנשק של ארגוני הטרור. אנחנו פועלים במדויק נגד ארגוני הטרור בעוד החמאס ממשיך לפעול נגד אזרחינו. רוב האמל"ח של ארגוני הטרור מוחזק בבתי מגורים, ממנו הם משגרים את הטילים והרקטות נגד ישראל.

18:00 - לפני שעה קלה, בפעולה משותפת של צה"ל ושירות הביטחון הכללי, סוכל פעיל בכיר בארגון הטרור חמא"ס אשר פעל במערך ההברחות בדרום רצועת עזה ופעל למען התחמשות והתעצמות הארגון. לפני זמן קצר הותקף מבנה בו התגורר עז א-דין חדד, מפקד בכיר בארגון הטרור חמא"ס, המבנה היה ריק מאדם. כמו כן, בשעות הבוקר, סוכל מוחמד כלאב, ששימש כפעיל בכיר במערך ההגנה האווירית של ארגון הטרור חמא"ס בדרום רצועת עזה.

במהלך שעות היום המשיך צה"ל לתקוף באמצעות חיל-האוויר עשרות מטרות, ביניהן מנהרות טרור, אתרי שיגור ירי תלול מסלול ומספר חוליות מחבלים אשר היו מעורבות בביצוע ירי תלול מסלול לעבר שטח מדינת ישראל. בנוסף, הותקף מוצב מרכזי בדרום רצועת עזה השייך לארגון הטרור חמא"ס.

17:02- אזעקות נשמעו בגוש דן, סוללת "כיפת ברזל החמישית שנפרסה היום באזור הוכיחה עצמה עם יירוט מוצלח.

16:00- מאז תחילת המבצע: עד כה הותקפו 832 יעדי טרור ברצועת עזה - מהאוויר ומהים. 434 רקטות נפלו בישראל. לוחמי סוללות "כיפת ברזל" יירטו 239 רקטות.

14:57- מאז תחילת המבצע נפלו 410 רקטות בשטח ישראל, יותר מ-30 בשטח בנוי. סך-הכל, מערכת "כיפת ברזל" הוכיחה עצמה עם 230 יירוטים.

13:00- הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, סיים ישיבת הערכת מצב בבסיס הקריה בתל אביב, בסיומה הוא הנחה את כוחות צה"ל להמשיך לתקוף בכל הכוח ברצועת עזה, וכן להגביר את קצב התקיפות על יעדי הטרור.

10:33- סוללת "כיפת ברזל" החמישית נפרסה היום באזור גוש דן. על-פי ההערכה בצה"ל, למערכת ישנם 90% הצלחה ביירוטי טילים- מאז תחילת המבצע יורטו 211 טילים.

08:40- דובר צה"ל: מאז אתמול בערב הותקפו מעל למאתיים מטרות- ביניהן מעל ל-120 משגרים מוטמנים ויותר מ-20 מנהרות הברחה ברפיח. בנוסף, הותקפו שלוש מטרות חמאס ממשלתיות בולטות- המטה והמפקדה של ממשלת החמאס, אשר הושמד כליל, תחנת המשטרה בעיר עזה ומטה מנגנון ביטחון הפנים האיסלאמי. כמו כן, הופצץ הבית של אחמד ראנדור, מפקד הגזרה הצפונית של חמאס.

גם עכשיו אנחנו ממשיכים בגל תקיפות של אש רציפה ממש לשיבוש מאסיבי של נסיונות השיגור. אנחנו יכולים לראות כי ביחס לימים קודמים, הבוקר היקפי הירי כבר נמוכים יותר. במקביל אנחנו ממשיכים בצבירת הסד"כ לאפשרות של פעילות קרקעית.

16.11

23:35- בשעות האחרונות חיסל צה"ל שני מפקדים בכירים בחמאס. חאלד שעאר, בכיר במערך הרקטי של החמאס, ומוחמד אבו-ג'לאל, מפקד פלוגה במרכז הרצועה, סוכלו בהפצצות צה"ל.

22:55- מאות לוחמי חילוץ והצלה במילואים של פיקוד העורף גויסו היום (שישי), על מנת להוות כוח חילוץ במקרים של קריסת מבנים כתוצאה מירי רקטי. "אנשי המילואים התרכזו בשטחי התכנסות וקיבלו תדריך בנוגע לפעילות שיבצעו", סיפר לאתר צה"ל מפקד מחוז דרום, אל"ם דורון מור-יוסף. "הם גויסו על מנת לתת מענה באיתור וחילוץ נפגעים מאתרי הרס, ואם יהיה צורך גם במתן טיפול רפואי לנפגעים. רוב הכוחות מרוכזים באזור דרום בגלל גודל האיום באזור זה, אך קיימות גם עתודות שמיועדות לפעול במקרה של קריסת מבנים כתוצאה מירי באזור המרכז".

כל עוד אין צורך באיתור וחילוץ נפגעים מהרס, יצטרפו הגדודים לכוחות הסדירים של פיקוד העורף ויגיעו לזירות נפילה של רקטות, שם יסייעו לכוחות המשטרה ומגן דוד אדום. בנוסף, ישתלבו הגדודים בפעילויות הסיוע האזרחי של הפיקוד, הכוללות חלוקת עלוני מידע, הכשרת מקלטים ומתן הנחיות לתושבים.

22:15 - במהלך תקיפה של חיל האוויר ברצועת עזה, סוכל לפני כשעה מפקד פלוגה של חמאס.

20:20 - דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי: צה"ל תוקף מאות יעדי טרור ברצועת עזה. המערך האסטרטגי לירי ארוך טווח של החמאס והג'יהאד נפגע אנושות. מאות משגרים שהיו מוטמנים באדמה - נפגעו קשות. צה"ל ערוך להמשך, כשכל האופציות פתוחות.

הערב ניתן לחשוף שתחת עינו הפקוחה של צה"ל איתרנו ניסיון של חמאס לייצר מערך של כלי טיס בלתי מאויישים שהיו אמורים להיות מוכוונים לכיוון שטח ישראל. תקפנו את היעדים הללו והשמדנו אותם.
יעדי המבצע ברורים: כל קנה שיורה - סופו שיושמד. אנו פועלים על פי מודיעין מדוייק ובאופן כירורגי.

19:30 - במהלך היום המשיך צה"ל בתקיפת עשרות אתרי שיגור של ירי תלול- מסלול ברחבי רצועת עזה, תוך שהוא מסב נזק משמעותי למערכים אלו. בנוסף הותקפה והושמדה מנהרת תופת התקפית במרכז רצועת עזה. מטרת התקיפות היא לשבש את יכולות השיגור של חמא"ס וארגוני הטרור ולפגוע בהתעצמותם. כמו כן, תקפו כלי טיס של חיל- האוויר מספר חוליות מחבלים שהיו מעורבות בביצוע ירי תלול- מסלול. בנוסף, ביצעו לוחמי חיל- הים ירי לעבר מטרות במרכז ובדרום רצועת עזה.

16:10- דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי מסר בתדרוך לכתבים כי "גם ברגעים אלו, אחרי שהסתיים ביקור ראש ממשלת מצרים ברצע"ז, צה"ל ממשיך בפעילות התקפית מאוד אינטנסיבית. מעל ל-600 תקיפות אוויריות". דובר צה"ל הדגיש כי "כשתוקפים אווירית תוקפים במשגרים או בתשתיות, לא תוקפים יעדים או מוצבים ריקים. התקיפה היא לעבר טילים, לאזורי שיגור, ולמחפרות החמושים המוכנים לירי. ישנה פגיעה קשה מאוד בירי ארוך טווח, בדגש לירי היכול להגיע לגוש דן". הדובר ציין את המוכנות של צה"ל לקראת כל אתגר בדרום, וחידד את הנחיות פיקוד העורף. "צה"ל ערוך, נחוש, ממשיך במשימות, מעל עזה תמרות העשן, המציאות בעזה עכשיו מאוד קשה, החמאס רדוף. ככה נמשיך עד סוף השבוע", אמר.15:00- שלושה חיילים נפצעו מנפילת רקטה באורח קל עד בינוני, והועברו להמשך טיפול רפואי. על פי העדכונים האחרונים, עד כה נפלו בשטחי ישראל 340 טילים, ומערכת "כיפת ברזל" יירטה 184 רקטות. למעלה מ-500 ייעדים הותקפו ברצועה.  

12:40- מח"ט צנחנים, אל״ם אמיר ברעם, אמר בתדרוך לכוחות בשטח היערכות החטיבה בדרום הארץ: "אנחנו נמצאים כבר 48 שעות בתוך מבצע שידענו שבסופו של דבר יקרה. דיברנו עליו באימונים, בתרגילים, בכנסים. אין ספק שצריך לפעול, זו הסיבה שהתגייסנו והתאמנו".

12:00 - כוחות חטיבת גבעתי משלימים כעת היערכות אחרונה לקראת כניסה קרקעית אפשרית לרצועת עזה.

8:10- צה"ל החל בגיוס 16,000 אנשי מילואים מתוך 30 אלף שאישר הדרג המדיני.

 

07:20- במהלך הלילה המשיך צה"ל בתקיפת כ- 150 מערכי שיגור לטווחים בינוניים ברחבי רצועת עזה, תוך שהוא מסב נזק משמעותי למערכים אלה ולמחסני אמצעי הלחימה של ארגוני הטרור. כתוצאה מתקיפות צה"ל המתמשכות והפגיעה במערכי השיגור ברצועת עזה, צומצם במהלך הלילה ירי תלול המסלול לעבר ישראל באופן משמעותי לכדי נפילות בודדות בשטחים פתוחים.

מתחילת מבצע "עמוד ענן" נתקפו מעל 450 מטרות ברחבי רצועת עזה. מטרת התקיפות הינה לשבש את יכולות השיגור של ארגוני הטרור ולפגוע בהתעצמותם. כמו כן, תקפו כלי טיס של חיל- האוויר מוקד פעילות טרור מרכזי בדרום רצועת עזה, במטרה להעמיק את הפגיעה באתרי הפיקוד של  ארגון הטרור חמא"ס.

מתחילת המבצע יורטו על ידי מערכת "כיפת ברזל" מעל 130 רקטות.

 ברגעים אלו ממשיך צה"ל בגל תקיפה מתוכנן, מסיבי ומדויק לעבר עמדות שיגור תת- קרקעיות שנועדו לירי לעבר יישובי ישראל. המטרות שהותקפו אותרו על פי מודיעין מדויק ועל פי תכנון פרטני במהלך החודשים האחרונים.

23:25 - במהלך היום המשיך צה"ל בתקיפת עשרות אזורי שיגור ירי תלול מסלול ברחבי רצועת עזה, תוך שהוא מסב נזק משמעותי למערכים אלו, מתוכם כ-70 עמדות שיגור תת- קרקעיות שנועדו לירי לטווח בינוני (עד 40 קילומטרים) לעבר יישובי ישראל.
 
מתחילת מבצע "עמוד ענן" נתקפו מעל 300 מטרות ברחבי רצועת עזה. בשעות הערב ביצעו לוחמי ספינות חיל- הים ירי לעבר מטרות בקו החוף של רצועת עזה השייכות לארגון הטרור חמא"ס.
 
מתחילת המבצע יורטו על ידי מערכת "כיפת ברזל" מעל 130 רקטות.

21:50- במהלך השעה האחרונה ביצע צה"ל מהלך בזק בהיקף רחב בו נתקפו כ- 70 עמדות שיגור תת- קרקעיות שנועדו לירי לטווח בינוני (עד 40 קילומטרים) לעבר יישובי ישראל. המטרות שנתקפו אותרו על פי מודיעין מדויק שנאסף במשך חודשים ארוכים ועל פי תכנון מבצעי פרטני שהגיע לכדי הבשלה.זוהו פגיעות מדויקות במטרות. מטרת המהלך היא העמקה משמעותית של הפגיעה ביכולות השיגור אל יישובי ישראל. רצועת עזה הפכה לבסיס איראני קדמי והיא מעמידה את אזרחי מדינת ישראל תחת ירי טילים וטרור בלתי נסבלים. צה"ל נחוש וימשיך לתקוף יעדים המהווים בסיסים לטרור כנגד אזרחי מדינת ישראל.

20:50 - להנחיות מעודכנות של פיקוד העורף ליישובים עד 40 קילומטרים מרצועת עזה.

20:25 - שר הביטחון, אהוד ברק: "הוריתי היום לצה"ל להרחיב את גיוס המילואים כך שאפשר יהיה להיערך לכל סוג של התפתחות אם וכאשר תידרש. זה לא "זבנג וגמרנו" והמבחן הזה יימשך וצריך לעמוד בו, בקומה זקופה ובקור רוח. אני משוכנע שהמבצע ישיג את מטרותיו, אני משוכנע שאנחנו נתרום לחיזוק ההרתעה ולהשבת השקט, גם אם זה ייקח זמן. בינתיים צריך לנהוג אכן בקור רוח, במשמעת, עפ"י ההוראות של פיקוד העורף ולקיים ככל הניתן את החיים גם בתוך המבחן הזה, על מנת לאפשר לצה"ל לבצע את משימתו, ולכולנו להגיע אל סיומו של המבצע וידינו על העליונה".

20:10 - דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי: "מציע להפסיק עם גלי שמועות ודיווחים לא אחראים. בגוש דן אין שום שינוי בהנחיות ההתגוננות של פיקוד העורף, הן רלוונטיות עד טווח של 40 קילומטר.

"קיבלנו החלטות ברורות מראש הממשלה. אנחנו בשלב של הרחבת המערכה, על פי תכנון מסודר ועקבי. המתקפה נמשכת, נחרצת ונחושה ברצועת עזה. שר הביטחון אישר לפני מספר דקות הרחבת גיוס של 30,000 אנשי מילואים. כל האופציות עדיין על השולחן והמציאות מובנת. אין מדינה שתסבול פגיעה באזרחיה. אנחנו נסב נזק משמעותי לתשתיות הטרור ברצועת עזה".

19:00 - אזעקה בתל אביב ובמספר ערים בגוש דן. לא היו נפילות על הקרקע באזור גוש דן. בשלב זה אין שינוי בהנחיות פיקוד העורף לגבי תושבי המרכז. בהערכת המצב של צה"ל אושרו תוכניות להמשך פעילות נגד הטרור ברצועת עזה. דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי: "זה יהיה לילה לא שקט ברצועת עזה". 

17:10 - דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי, בתדרוך לכתבים: "צה"ל ממשיך לפעול כירוגית ברצועת עזה, תקיפות ממוקדות – לא נגד מוצבים, לא נגד תחנות משטרה – אלא נגד עמדות שיגור לירי תלול מסלול. עד כה הושגה פגיעה קשה מאוד בירי לטווח ארוך של החמאס והג'יהאד האיסלאמי. צה"ל הצליח לסכל מספר חוליות בעת ביצוע הירי. עד כה ישנם 14 מחבלים הרוגים ברצועת עזה.

"מדי שעה יש למעלה מ-12 תקיפות ברצועת עזה, במשך כל היום וכל הלילה. נמשיך גם הלילה וגם מחר. ככל שיחלוף הזמן ההתקפות יתגברו. בעורף יש הגנה אקטיבית יעילה. חטפנו מכה קשה בקריית מלאכי ואנחנו שולחים את התנחומים למשפחות. אני מבקש להקשיב להנחיות פיקוד העורף. ההגנה האקטיבית בשילוב הנחיות פיקוד העורף – ישיגו תוצאה אופטימלית.

"כוחות צה"ל, החטיבות הסדירות של צנחנים וגבעתי, נערכים לשטחי היערכות וכניסות לרצועת עזה. נפעל על פי הצורך ועל פי החלטת הדרג המדיני. רוב בכירי החמאס ופעילי הטרור בורחים. עדיין יש יכולות, צריך להמשיך ולהיות נחושים. לתושבי הדרום: עוצמת העורף היא עוצמתנו שמאפשרת לנו לפעול".

16:30 - במהלך היום המשיך צה"ל באמצעות חיל- האוויר בתקיפת כמאה אזורי שיגור של ירי תלול מסלול ברחבי רצועת עזה, תוך שהוא מסב נזק משמעותי למערכים אלו. מתחילת מבצע "עמוד ענן" נתקפו מעל 200 מטרות ברחבי רצועת עזה. מטרת התקיפות היא לשבש את יכולות השיגור של ארגוני הטרור ולפגוע בהתעצמותם.
 
כמו כן, תקפו כלי טיס של חיל-האוויר מספר חוליות מחבלים שהיו מעורבות בביצוע ירי תלול מסלול. צה"ל נחוש וימשיך לתקוף יעדים המהווים בסיסים לטרור כנגד אזרחי מדינת ישראל.

15:20 - מפקד מערך ההגנה האווירית, תא"ל שחר שוחט: "מערכת 'כיפת ברזל' מאוד אפקטיבית, אך עדיין לא הרמטית. לכן חשוב מאוד להישמע להוראות פיקוד העורף. מערך ההגנה האווירית עושה מאמצים גדולים, אנו דרוכים להגן על תושבי הדרום".

15:15 - שלושה חיילי צה"ל נפצעו באורח קל-בינוני מרקטה שהתפוצצה במועצה האזורית אשכול. 2 חיילים נפצעו באורח בינוני, חייל אחד נפצע קל. הפצועים פונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע לקבלת טיפול רפואי. הודעה נמסרה למשפחותיהם.

15:00 - 81 רקטות יורטו על ידי לוחמי סוללות "כיפת ברזל" מאז תחילת מבצע "עמוד ענן".

14:15 - מפקד פיקוד הדרום, האלוף טל רוסו: "מערך טילי הפאג'ר של החמאס ספג פגיעה קטלנית. אנחנו ממשיכים לתקוף יעדי טרור ברצועת עזה".

12:50 - הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, השתתף היום בהערכת מצב נרחבת בהשתתפות שר הביטחון אהוד ברק, מפקד פיקוד הדרום האלוף טל רוסו וראש השב"כ יורם כהן. שר הביטחון ברק אמר בתום הערכת המצב: "אנחנו בעיצומו של מאבק לא פשוט ולא בטוח שהוא יהיה קצר, אבל אנחנו נחושים להחזיר את ההרתעה בחזרה למצבה הראשוני, להחזיר את השקט ואנחנו נעשה את זה בכל מה שיידרש כדי להגיע לתוצאה הזו... עיקר העבודה נעשית מכאן, תחת ידו הבוטחת של טל רוסו, ובהנחיית הרמטכ"ל עם סיוע של השב"כ, של אמ"ן ושל כל הגורמים, כדי להבטיח שהמכות על החמאס, על גופי הטרור ועל הארגונים האחרים יהיו שיטתיות וחריפות, מחריפות והולכות. ג'עברי חוסל, מערך הפאג'ר, הטילים שיכולים להגיע גם למרכז הארץ, שותק כמעט כולו, להערכתנו יכולות השיגור שלהם נפגעות באופן אינטנסיבי וזו רק ההתחלה".

12:05 - מפקד מחוז דרום של פיקוד העורף, אל"מ דורון מור יוסף: "אנחנו מבצעים הערכת מצב יומית כדי לקבל החלטות לקראת היום למחרת. התרחיש הכי קריטי הוא התנהגות בשעת אזעקה. הייתי במקום האירוע בקריית מלאכי, ראיתי את נקודת הפגיעה של הטיל ויכולנו למזער שם את הנזקים אם היינו נצמדים להנחיות. יש לבחור את המקום הכי מוגן שיש, ובמקרה הזה – היה צריך לרדת לגרם המדרגות בזמן האזעקה. עלינו להתנהל בצורה אחראית כדי לשמר את החוסן ולהישמע להוראות פיקוד העורף".

ברגעים אלה מתמודד פיקוד העורף עם שלל תרחישים בחזית הדרומית. "אנחנו צריכים לתת מענה משלים לאזרח, אם באזעקות ואם במיגון אקטיבי. בסופו של דבר נמצאים כמיליון אנשים באזור", ציין אל"מ מור-יוסף, "בסך הכל הציבור בדרך כלל נשמע להנחיותינו. יש להימנע מהתקהלויות במרחבים. אזעקות באות והולכות לסירוגין וחשוב לא ליצור התקהלויות ולהקפיד על התנהגות נכונה".

11:30 - מתחילת המבצע הותקפו 156 מטרות טרור, 126 מתוכן עמדות לשיגור גראד וקסאם. עד כה נרשמו 200 נפילות בסך הכל בשטחי הדרום, 135 מאז חצות. לוחמי סוללות "כיפת ברזל" יירטו בהצלחה 30 רקטות, 18 יירוטים רק היום.

09:00 - עשרות רקטות נורו לעבר יישובים בדרום הארץ. דיווחים על ירוטים מוצלחים של רקטות באזור באר שבע, אשקלון ואשדוד. 

07:20 - צה"ל הטיל כרוזים מעל מספר מוקדים ברצועת עזה. הכרוזים מזהירים את תושבי רצועת עזה מלהתקרב לפעילי ולמתקני ארגון הטרור חמא"ס וארגוני טרור נוספים, המסכנים את חייהם וביטחונם. הכרוזים מדגישים כי חמא"ס גורר את האזור להסלמה וכי צה"ל ערוך להגן על תושבי מדינת ישראל עד כי ישוב השקט לאזור. נוסח הכרוז: "הודעה חשובה לתושבי הרצועה – למען ביטחונכם, קחו אחריות על גורלכם והימנעו מקרבה לפעילי ולמתקני חמא"ס, וארגוני הטרור המסכנים את ביטחונכם. חמא"ס שוב גורר את האזור להסלמה ולשפיכות דמים. צה"ל נחוש להגן על אזרחי מדינת ישראל ככל שיידרש. הודעה זו תקפה עד אשר ישוב השקט לאזור. מפקדת צבא הגנה לישראל".

07:00 - במהלך הלילה המשיך צה"ל באמצעות חיל-האוויר, בתקיפת כמאה מערכי שיגור לטווחים בינוניים וארוכים ברחבי רצועת עזה, תוך שהוא מסב נזק משמעותי למערכים אלה ולמחסני אמצעי הלחימה של ארגוני הטרור.
 
מטרת התקיפות היא לשבש את יכולות השיגור של ארגוני הטרור ולפגוע בהתעצמותם. כמו כן, תקפו כלי טיס של חיל-האוויר מספר חוליות מחבלים שעסקו בהכנות לביצוע ירי תלול-מסלול.
 
בנוסף, צה"ל תקף באמצעות כוחות שריון יעדי טרור ברחבי הרצועה. רצועת עזה הפכה לבסיס איראני קדמי והיא מעמידה את אזרחי מדינת ישראל תחת ירי טילים וטרור בלתי נסבלים.
 
צה"ל נחוש וימשיך ויתקוף יעדים המהווים בסיסים לטרור כנגד אזרחי מדינת ישראל. 

7:00- דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי בתדרוך לכתבים: הרמטכ"ל נותן כעת בבור משימות להמשך היום. מעל ל-70 נפילות מתחילת היציאה למערכה – היה צפי להרבה יותר ומרבית הרקטות נפלו בשטחים פתוחים. נרשמו הצלחות טובות מאוד לכיפת ברזל. כלל הארגונים שותפים לירי, כשארגון החמאס מנסה לתת את הטון.

צה"ל פעל במשך כל הלילה בגלי תקיפה רצופים יותר ממאה ממטרות על בסיס מודיעין מדויק ופרטני.  בשש בבוקר פגעו בשלושה מחבלי חמאס שניסו לירות לעבר באר שבע.  אנחנו בהתרשמות כי יעדי הפאג'ר של חמאס ושל הג'יהאד האיסלמי, קיבלו מכה קשה מאוד, כמו גם בורות גראד ומחסני אמל"ח.

התחלנו הבוקר לפזר כרוזים עם הנחיות לאזרחים פלסטינים להתרחק מבסיסי ארגוני טרור, במיוחד כאלה הממוקמים בלב אוכלוסיה. אנחנו בחידוד עירנות לקראת 11:30, מועד הלווייתו של ג'עברי.

אנחנו יודעים שתושבי הדרום חוו לילה לא שקט אבל נמשיך היום בתוכנית תקיפה אינטנסיבית.איתנות העורף חשובה מאוד.

14.11

22:40 - צה"ל תקף בשעות האחרונות עשרות מערכי שיגור תת-קרקעיים לטווחים בינוניים (עד 40 ק"מ) של ארגון הטרור חמא"ס, תוך שהוא מסב נזק משמעותי למערכים אלה ולמחסני אמצעי הלחימה של ארגוני הטרור.

כמו כן, ביצעו לוחמי ספינות חיל-הים ירי לעבר מטרות בקו החוף השייכות לארגון הטרור חמא"ס. מטרת התקיפה היא לשבש את יכולות השיגור של ארגוני הטרור ולפגוע בהתעצמותם.
 
ארגון הטרור חמא"ס, השולט ברצועת עזה הפך אותה לבסיס איראני קדמי וזרע לאורכה ולרוחבה מחסנים לאמצעי לחימה ומערכי שיגור, תוך העמדת האוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה בסיכון.
 
צה"ל ימשיך ויתקוף יעדים המהווים בסיסים לטרור כנגד אזרחי מדינת ישראל.

21:30 - תצלום אווירי של שכונת זייתון ברצועת עזה, בה תוכלו לראות היכן מיקמו ארגוני הטרור את משגר טילי הפאג'ר:

20:40 - שר הביטחון אהוד ברק בתדרוך לכתבים: צה"ל יקבל גיבוי מלא, ככל שיידרש, על מנת למלא במלואן את מטרות המבצע הזה. המבצע לא ייגמר בזבנג וגמרנו, אבל נשיג את היעדים ששמנו לפנינו. מטרות המבצע הן חיזוק ההרתעה, פגיעה קשה במערך הרקטות של ארגוני הטרור, מניעת פגיעה בעורף. איננו רוצים הסלמה אבל הפרובוקציות של החמאס בשבועות האחרונים חייבו אותנו לפעול באופן חד ונחרץ.

20:31 - כוחות חיל הים משתתפים אף הם בלחימה ותוקפים מן הים יעדי טרור ברצועת עזה.

20:20 - לוחמי סוללת "כיפת ברזל" יירטו מספר רקטות מעל העיר באר שבע.

20:10 – דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי, בתדרוך לכתבים: צה"ל החליט להמתין ולחפש את העיתוי הנכון כדי לצאת למתקפה ואחרי זה לצאת למבצע "עמוד ענן". הפעילות יצאה לדרך בחיסולו של ראש הזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה, אחמד ג'עברי, שידיו מגואלות בדם בעבר הרחוק והקרוב וגם בתקופה האחרונה. מטרת המערכה היא להחזיר את השקט לתושבי הדרום ולכן אנחנו נדרשים לחוסן של התושבים.

אנחנו ממשיכים לתקוף. אנו עדים לאוטוסטרדה של מדינות אמל"ח, כשרצועת עזה הופכת בסיס קדמי איראני. צה"ל תוקף גם תשתיות של התעצמות של ארגוני הטרור - תשתיות של פיתוח מזל"טים ובורות שיגור. עד כה הותקפו עשרות יעדים, בורות שיגור ובסיסים.

צה"ל פוגע נקודתית, כירוגית, כמה שפחות לפגוע בבלתי מעורבים. לצערי, חלק מהתשתיות ממוקמים סמוך לגני ילדים ומסגדים - מתוך כוונת מכוון. בית ספר מיועד ללימודים ולא למחסני אמל"ח. אנחנו עושים כל שביכולתנו כדי לפגוע נקודתית.

אנחנו נמשיך ונראה גלי תקיפות. אנחנו מעריכים שבימים הקרובים האתגר יהיה קשה מאוד. העורף עדיין נתון לירי טילים. הנחת העבודה שלנו היא שבימים הקרובים יהיה ירי טילים לעבר יישובי הדרום ולכן אנחנו מבקשים מהתושבים להישמע להנחיות פיקוד העורף. חוסנו של העורף יאפשר לנו להמשיך ולפעול בהתקפיות כנגד כל גורמי הטרור. אני ממליץ לפעילי החמאס לא להסתובב מעל פני האדמה.

18:00 - פיקוד העורף פרסם הנחיות התגוננות לתושבי הדרום. ביישובי עוטף עזה - 0-7 ק"מ מרצועת עזה: בהישמע אזעקה או קול נפץ, יש להיכנס למרחב המוגן תוך פרק הזמן העומד לרשותכם. לא יתקיימו לימודים בכל היישובים. חל איסור על התקהלויות והתכנסויות. אין להגיע למקומות עבודה שאינם חיוניים. אין פעילות במרכזי קניות.

יישובים הנמצאים במרחק 7-40 ק"מ מרצועת עזה: בהישמע אזעקה או קול נפץ, יש להיכנס למרחב המוגן תוך פרק הזמן העומד לרשותך. לא יתקיימו הלימודים בכל היישובים. התקהלויות והתכנסויות – אין התקהלויות והתכנסויות מעל 100 איש בשטח פתוח וסגור (מופעים, אירועים, משחקי כדורגל וכו'). ניתן לקיים התכנסויות/התקהלויות מתחת ל – 100 איש ללא מגבלה. מקומות עבודה שאינם חיוניים – אין מגבלות. מרכזי קניות – אין מגבלות. 

17:36 - דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי: "אנחנו לפני ימים ממושכים שיש להיערך עם חוסן בעורף ולהקשיב להנחיות, להיות קרובים למקומות ממוגנים. בשעות הקרובות תמרות העשן מעל עזה תימשכנה. הרמטכ"ל נמצא בבור וחיל האוויר ממשיך בתקיפות המדויקות. אנחנו בעיצומה של מתקפה שתלך ותתגבר. "אין שעון חול" – קיבלנו אור ירוק מרה"מ ומשר הביטחון. אם אני הייתי פעיל בכיר בחמאס – הייתי מחפש מקום להתחבא. מהלך קרקעי – ככל שנידרש. חטיבות חי"ר מוסטות לטובת המאמץ".

17:34 - צה"ל ביצע פגיעה נרחבת ביכולות השיגור ארוך הטווח (מעל 40 ק"מ) של חמאס והגי'אהד האיסלאמי תוך שהוא מסב נזק משמעותי למערכי השיגור התת-קרקעיים ולמחסני אמצעי הלחימה של ארגוני הטרור ברצועת עזה. מטרת התקיפה היא לשבש את יכולות השיגור של ארגוני הטרור ולפגוע בהתעצמות ארגוני הטרור.

רצועת עזה הפכה לבסיס איראני קידמי והיא מעמידה את אזרחי מדינת ישראל תחת ירי של טילים וטרור בלתי נסבלים. צה"ל ימשיך ויתקוף יעדים המהווים בסיסים לטרור כנגד אזרחי מדינת ישראל.

המטרות שהותקפו אותרו על פי מודיעין מדוייק של אגף המודיעין ועל פי תכנון פרטני במהלך החודשים האחרונים. חלק נרחב מאתרי אחסון אמצעי הלחימה ממוקם במבני מגורים אזרחיים. זוהי עדות נוספת לדפוסי הפעולה של חמאס ולשימוש באוכלוסיה בעזה כב"מגן אנושי".

16:45 - הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, יחד עם ראש אמ"ן, אלוף אביב כוכבי, מנהלים את תגובת צה"ל מבור בבסיס מטכ"ל.

16:10 - הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, אישר תוכנית נרחבת למתקפה ישירה נגד חמאס, הג'יהאד האיסלאמי ויתר ארגוני הטרור הפועלים ברצועת עזה. במסגרת זו, צה"ל תקף לפני שעה קלה רכב בו נסע ראש הזרוע הצבאית של החמאס ברצועת עזה, אחמד ג'עברי. ג'עברי עמד בראש ארגון הטרור חמאס בשנים האחרונות ועסק ישירות בהוצאת פיגועי תופת רבים נגד מדינת ישראל.

מטרת התקיפה היא להנחית מכה קשה על מערכת הפיקוד והשליטה של חמאס ולפגוע בתשתיות הטרור של הארגון. מדובר בפעולה כירורגית של צה"ל בשיתוף שירות הביטחון הכללי המבוססת על מודיעין מדויק ויכולות אש מתקדמות. המטרות שהותקפו אותרו על פי מודיעין מדוייק במהלך החודשים האחרונים.

צה"ל ימשיך ויתקוף יעדים המהווים בסיסים לטרור כנגד אזרחי מדינת ישראל. צה"ל יעשה הכול כדי לשפר את המציאות הביטחונית. צה"ל ממשיך בפעולתו לאבטחת יישובי הדרום ולשיפור המציאות הביטחונית סביב רצועת עזה. פיקוד העורף ורשויות החירום נקטו בכל הפעולות המחייבות. אוכלוסיית אזרחי ישראל מתבקשת להישמע להנחיות פיקוד העורף.

דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי, ציין כי פעילות צה"ל יצאה לדרך בעקבות "המצב הבלתי נסבל בדרום הארץ ובמטרה לפגוע בארגוני הטרור הפועלים ברצועת עזה". במהלך כל הלילה אישר הרמטכ"ל גנץ תוכנית מדוקדקת – כל האופציות פתוחות לפגיעה קשה ככל שניתן בחמאס ובארגונים טרור נוספים".