שיא ה-AC12: ארבעה טילי פטריוט שוגרו מבסיס פלמחים

השיגורים מהווים חלק מהשבוע המסכם של התרגיל, הגדול ביותר שנערך בין שני הצבאות. מהגנ"א: "ערוכים ליום פקודה"

תאריך: 12/11/2012, 12:16     מחבר: יפתח כרמלי ומערכת אתר צה"ל

התרגיל המשותף לצה"ל ולצבא ארה"ב הגיע היום (שני) לשיא, כשארבעה טילי פטריוט שוגרו מבסיס פלמחים לכיוון הים. השיגורים מהווים חלק מהשבוע המסכם של התרגיל שהחל אתמול, בו השתתפו כ-1,000 חיילים אמריקאיים לצד חיילים וקצינים ישראלים.

שר הביטחון אהוד ברק אמר היום כי התרגיל המשותף מהווה "ביטוי לשיתוף הפעולה העמוק בינינו לבניהם והתאמת המערכות לקראת מבחנים אפשריים בעתיד וגם הוכחה שהמערכות הוותיקות והישנות עדיין עובדות כמו שצריך ומספקות את התוצאות".

תרגיל ה-Austere Challenge 2012 הינו התרגיל המשולב הגדול ביותר שנערך בין שני הצבאות. התרגיל, שהתחיל בסוף חודש אוקטובר ויסתיים השבוע, מהווה חלק מתכנית האימונים השגרתית שנועדה לשפר את שיתוף הפעולה בין מערכות ההגנה האווירית של שני הצבאות.

ביום חמישי האחרון נערך בבסיס חצור של חיל טקס הסיום של התרגיל, בו נכחו נציגים משני החילות, ונאמו ראש אגף המבצעים, האלוף יואב הר-אבן, מפקדי ההגנה האווירית, תא"ל שחר שוחט, ומפקד האווירייה השלישית בפיקוד אירופה, לוטננט ג'נרל קרייג פרנקלין.

בנאומיהם, העבירו המפקדים את התרשמותם לקראת סיום התרגיל. "מדובר בתרגיל שלא היה קל לתכנון ולביצוע", אמר אלוף הר-אבן. "אבל אני בטוח ששיתוף הפעולה בינינו יסייע לנו להגיע לכל מטרה שנחליט עליה בעתיד. זה נותן לי השראה לראות חיילים כה דרוכים לקראת מה שיביא המחר", הוסיף. "אנו מוכנים ליום פקודה", הכריז תא"ל שוחט, "ואני בטוח שביכולתנו להגן על אזרחי המדינה". לוטננט ג'נרל פרנקלין סיכם באומרו כי החברות בין שני הצבאות לא נגמרת כאן, וכי הגורם העיקרי בתרגיל לא היה רק הטכנולוגיה המתקדמת בה השתמשו הכוחות, אלא האנשים עצמם.