מפקד זרוע היבשה: חיל התותחנים בכשירות מלאה לכל תרחיש

בטקס חילופי מפקד חיל התותחנים סיכם קתמ"ר היוצא, תא"ל דוד סוויסה, את תקופת כהונתו: "החיל הוא הטוב שבין חיילות היבשה - שותף פעיל ומשמעותי בהכרעה ובניצחון"

תאריך: 21/08/2012, 11:04     מחבר: עידן סונסינו, אתר צה"ל

מפקד חדש לחייל התותחנים: לאחר כשלוש שנים בראש מארג האש היבשתית של צה"ל, מסר השבוע תא"ל דוד סויסה את הפיקוד לתא"ל רועי ריפטין. תא"ל ריפטין נכנס אל התפקיד בעיצומם של מספר מהלכים מקיפים לחיזוק יכולות התותחנים, שהיו במוקד הדברים אשר נשאו הקצינים בטקס. 

"יחידות חיל התותחנים כשירות ומוכנות למלחמה", אמר באירוע החילופים מפקד זרוע היבשה, האלוף שלמה (סמי) תורג'מן, "הן ממוקדות וקטלניות ומהוות גורם קובע-תוצאה שיכול לגעת בכל מקום, בכל עת". האלוף התייחס בדבריו לתוכנית הרב שנתית החדשה, "עוז", אשר נמצאת במרכז העבודה המטכ"לית בימים אלו, וציין כי היא תכלול המשך התעצמות של חיל התותחנים, בדגש על תותח חדש בעל עוצמת אש משופרת ומערך רקטות, אשר קתמ"ר הגדירו בדברים שנשא באירוע כ"עמוק וקטלני", ושבנייתו תחל עוד השנה.

תא"ל סויסה אמר כי "חיל התותחנים היום שונה מאוד מהחייל אליו נכנסתי. הוא משלב יכולות מדהימות ומהווה אולי את הטוב שבין חיילות היבשה - שותף פעיל ומשמעותי בהכרעה ובניצחון". הקתמ"ר היוצא הדגיש את "מערכי החימוש המדויק, הטייסות היבשתיות והרקטות" כהתעצמויות המרכזיות המושרשות בשנים אלו בחייל. כמו כן, הוא התייחס לכך ש"היכולות המדהימות באמל"ח לא יכולות לפעול בלי האנשים האיכותיים ביותר. חיל התותחנים משלב את כל חתכי האוכלוסייה: בני ישיבות, לוחמות נהדרות, לוחמים מהעיר ומן הכפר, ויש לו גם תוכנית ישימה של גיוס חרדים".

תא"ל רועי ריפטין, המפקד הנכנס, הדגיש בדבריו את התמורות האסטרטגיות שעוברות על המזרח התיכון וציין כי "לשינויים המהותיים שעובר האיזור יהיו השלכות שקשה כיום לזהות. היציבות השלטונית שאפשרה עד היום כללי משחק ברורים יחסית נפרצה, וזה אתגר גדול לבניין הכוח. חיל התותחנים, בהיותו מוביל טכנולוגיה בזרוע היבשה, יקדם את היכולות המתקדמות וטכניקות הלוחמה מול האתגרים הצפויים בשנים הבאות".

תא"ל דוד סויסה מסיים את תפקידו לאחר קרוב לשלוש שנים בהן הנהיג רפורמה רחבה בחייל התותחנים. בין השינויים שהוביל נרשמו הקמת יחידת "רוכב שמיים", המהווה היום נדבך בסיסי בפעולות החי"ר, שינויי המבנה הארגוני בחייל במהלך שהוסיף סוללת תותחים מבצעית נוספת לכל גדוד, ופיתוח יחידות מסווגות שעל פועלן לא ניתן לפרט. הוא ימשיך לשרת במילואים בגוף מטכ"לי מסווג בתפקיד בו יוכל להביא לידי ביטוי את ההבנה הצבאית העמוקה שבנה במהלך כשלושים שנות שירות בחיל התותחנים, בזרוע היבשה ובפיקוד הדרום.

תא"ל ריפטין שירת בתפקידו האחרון כראש מחלקת תכנון וארגון במז"י, וכונה בדברי האלוף תורג'מן "הרמ"ח המשמעותי ביותר בזרוע".