קצין המילואים הראשי: "אתוס המילואים מתרוקן, צריך לשמור עליו"

לכבוד יום ההוקרה למערך המילואים, קורא תא"ל שוקי בן ענת "להשתמש במשאבים כדי להקל על המשרתים". נתונים חדשים על המערך: יותר נשים משרתות במיל', 110% יתייצבו בעת חירום

תאריך: 09/08/2012, 10:14     מחבר: מערכת אתר צה"ל

היום (חמישי) יצוין יום ההוקרה למערך המילואים, בהצדעה לאנשי המילואים המשרתים בצה"ל ומהווים זרוע קריטית לניצחון בשדה הקרב.

על פי נתוני מערך המילואים, יותר ויותר נשים מצטרפות לשורות המערך ומהוות כיום כ-14% ממנו. בשנת 2008 רק 8% בלבד עלו על מדי ב'. כמו כן עולה כי האזור בעל שיעור ההשתתפות הגבוה ביותר במילואים הוא יהודה ושומרון (34%) ואחריו הצפון (29%), המרכז (28%) ירושלים (28%) והדרום (27%).

19% מהמשרתים במילואים נולדו בחו"ל. הגיל הממוצע של מפקד במערך הוא 31 ומחצית מהמשרתים במערך – נשואים. 72% מאנשי המילואים בעלי השכלה על-תיכונית ו-91% ממפקדיו הם בעלי השכלה תיכונית (לעומת 40% באוכלוסייה הכללית).

רק 5% מהכשירים לשירות במערך, משרתים בו בפועל ומתייצבים למילואים. עם זאת, 80% מתוכם מתייצבים לשירות כשהם נקראים לכך. ההערכה במערך המילואים היא כי בעת חירום שיעור ההתייצבות יגיע לכ-110%.

קצין המילואים הראשי, תא"ל שוקי בן ענת, קרא לממשלה "להשקיע משאבים על מנת להקל על המשרתים ולעודד אותם בעשייתם. אתוס המילואים מתרוקן וצריך לשמור עליו ולתת לו יכולת להתמודד. ההטבות שניתנות היום למשרתים הן בסדר, אך יש לפעול ביתר שאת כדי לייצב את מעמדם של אנשי המילואים".