לראשונה: חילות האוויר של ישראל ופולין קיימו אימון משותף

בתרגיל השתתפו כלל מטוסי F-16 ומטוסי "נץ", "ברק" ו"בז". התרגיל הינו חלק מתכנית רחבה של שיתוף פעולה עם חילות אוויר זרים ונקבע מראש בגרף האימונים השנתי

תאריך: 14/03/2012, 15:40     מחבר: יעל ליבנת, אתר צה"ל

משלחת מחיל האוויר הפולני התארחה השבוע בפעם הראשונה בישראל, במסגרת אימון משותף עם חיל האוויר הישראלי בבסיס עובדה. האימון כלל מטוסי F-16 ומטוסי נץ (F-16 A,B), ברק (F-16C) ובז (F-15) של חיל-האוויר הישראלי. התרגיל הינו חלק מתכנית רחבה של שיתוף פעולה עם חילות אוויר זרים ונקבע מראש בגרף האימונים השנתי.

לטייסת מספר 10 הפולנית הצטרף מפקד חיל האוויר הפולני, ובאימון השתתפו "טייסת הסילון הראשונה" מבסיס רמת דוד, "טייסת חוד החנית" מבסיס תל נוף ו"טייסת הדרקון המעופף" מעובדה.

המשלחת הפולנית התארחה בעובדה במשך כשבועיים, במהלכם תורגלו תרחישים של קרבות אוויר אוויר וקרבות קרקע אוויר ופגיעה במטרות. כאמור, "טייסת הדרקון המעופף" היא טייסת ייחודית, שתפקידה לאמן את טייסות חיל האוויר הישראלי ולארח טייסות מארצות שונות. הטייסים מבצעים גיחות בהן הם טסים לפי תו"ל של האויב כנגד טייסי החיל, ומאמנים אותם בלוחמה אווירית. הכוח האווירי של הטייסת המדמה את האויב נקרא "הכוח האדום", והכוח האווירי של הטייסות המגיעות לבצע את האימון נקרא "הכוח הכחול".

"המטרה של האימון המשותף היא קודם כל ליצור בסיס לשיתוף פעולה. אנו מאוד נהנים לארח בטייסת, ובכך לקדם את הלגיטימציה של מדינת ישראל בפעולות צה"ל וחולקים נסיון עם החיל הזר", אמר סגן מפקד "טייסת הדרקון המעופף", רס"ן עומר, והוסיף כי "עד כה ההתרשמות אחד מהשני חיובית מאוד, אנו מרוצים משלב התדריכים ומרמת התחקור, מהפן החברתי ומהשפה המשותפת שנוצרה".

רס"ן לוקאץ' פיאטק, טייס מחיל האוויר הפולני, אמר לאתר צה"ל כי "עד היום שיתוף הפעולה שלנו היה עם מדינות ששטח האימונים והמרחב האווירי שלנו היו דומים, וכאן נחשפנו לחווית אימונים שונה וחדשה, למשל טיסה בגבהים נמוכים זו חוויה שלא נוכל לחוות בשמי אירופה".

עוד הוסיף רס"ן פיאטק כי "אחד הדברים שידענו על חיל האוויר הישראלי לפני הגעתנו הוא שמדובר באחד מהחילות המנוסים ביותר בעולם, דרך המבצעים והמלחמות הרבות שחווה החיל. אנו רגילים לאימונים באיזורי שלום ואתם עדיין נמצאים באירועים מבצעיים נגד ארגוני הטרור מדי יום". הטייס הפולני אמר כי לאחר האימון ישנה ציפייה לשיתוף פעולה עתידי וחזק עם חיל האוויר הישראלי.