משא כומתה

רע"ן משטר ומשמעת, פרסם איגרת העוסקת בהנחיות משמעת בנושא הכומתה בצה"ל. 5 עובדות על פריט הלבוש היחיד שמחייב מסע עבורו

תאריך: 12/02/2012, 14:43     מחבר: רותם פסו, אתר צה"ל

על הראש, או נחה על כתף שמאל עם שני שרוכים שחורים מאחור, הכומתה המסורתית נמצאת בשימוש בצה"ל מאז הקמתו. גם צבאות אחרים בעולם משתמשים בכומתות כחלק קבוע מהמדים המקובלים בקרבם, בצבעים וצורות שונות. הדמיון המתבקש לברט (התרגום האנגלי לכומתה הוא "Beret") אינו מקרי, הכומתות נחבשו לראשונה ע"י איכרים באסקים באירופה.

היסטוריית הכומתות נעוצה רחוק בהיסטוריה העולמית – עוד בתקופת הברונזה נהגו אוכלוסיות שונות בצפון אירופה לחבוש כומתות. לאורך ההיסטוריה המודרנית, הכומתות היו פופולאריות בקרב בני אצולה ואומנים. בצבאות העולם, שימשה הכומתה תחילה רק כוחות מיוחדים: הכוחות הימיים המיוחדים בצבאות ארה"ב ובריטניה חבשו כומתות ירוקות או שחורות, ובמהרה הכומתות נכנסו לשימוש צבאי כולל החל מאמצע המאה ה-20.

מקור המילה העברית "כומתה" שאוב מארמית, והיא מופיעה לראשונה בתלמוד הבבלי. פירוש המילה שם הוא "כיפה" או מעין מעטפת שנועדה לכסותו.

רע"ן משטר ומשמעת, סא"ל אורן אברהם, הוציא לאחרונה איגרת העוסקת בהנחיות משמעת בנושא הכומתה בצה"ל. זאת משום שהכומתה מהווה אחד מפריטי הלבוש בעלי המשמעות הרבה ביותר בקרב החיילים, לפי לשון האיגרת. כיום קיימים בצה"ל 14 צבעים שונים של כומתות, וכל אחת מהן מהווה סמל וסמן זהות ייחודי ובעל תרומה לגאוות היחידה והחיל.

5 עובדות שלא ידעתם על ההיסטוריה של הכומתות בצה"ל:

1 - רבים מצבעי הכומתות בצה"ל מקורם במסורת שהונהגה בכומתות הצבא הבריטי, כנראה בהשפעת שלטון המנדט בא"י בשנים 1922-1948. למשל, צבע הכומתות של השוטרים הבריטים היה כחול – אדום, ומאחר שחטיבת הצנחנים בצה"ל כבר אימצה לה את הצבע האדום, נקבע שצבע הכומתה של המשטרה הצבאית יהיה כחול.

2 - את הכומתה מחויבים חיילי צה"ל לחבוש בעת טקסים צבאיים, מסדרים, שיפוט בדין משמעתי ובלוויה צבאית. שני מקרים חריגים בהם מותר לחיילים לא לשאת את הכומתה מתחת לכותפת הינם כשהוא נמצא בכלי רכב ובמשרד צבאי (אלא אם חויב לעשות כן מכוח פקודות הצבא או מכוח הוראה שניתנה לו ע"י מפקדו).

3 - יחידות קרביות בצה"ל מקבלות את הכומתה שלהן רק לאחר מסע כומתה, שאורכו משתנה מיחידה ליחידה לפי רמת הרובאי. בין מסעות הכומתה הארוכים ביותר ניתן למנות את אלה של חטיבת גולני ושל חטיבת הצנחנים (כ-70-90 ק"מ).

4 - הפקודה המקורית בצה"ל קבעה כי החיילים מחויבים בחבישת כומתה כל זמן שאינם שוהים במבנה. מאז, עברה הפקודה תהפוכות ושינויים: הרמטכ"ל העשירי של צה"ל, רא"ל מוטה גור ז"ל, התיר לנוע עם הכומתה בכותפת שמאל. בצעד שונה לחלוטין, קבע הרמטכ"ל ה-11 של צה"ל, רא"ל רפאל איתן ז"ל, שיש לנוע עם הכומתה בכל מצב.  סוף "המלחמה על הכומתה" הגיע בתקופת כהונתו של הרמטכ"ל ה-13, רא"ל דן שומרון ז"ל, שהחזיר את ההיתר המקורי של נשיאת הכומתה בכותפת שמאל, הנהוג עד היום.

5 - באיגרת שנשלחה ע"י רע"ן משטר ומשמעת, סא"ל אורן אברהם, נכללו הוראות מפורטות לחבישת הכומתה: (א) הכומתה תתאם את הנחיות צה"ל בנושא; (ב) הכומתה תהיה בגודל המתאים לראש החייל ותכסה את השיער עד קו המצח. (ג) תג הכומתה (סמל) יהיה מעל עין שמאל. (ד) הכומתה תהיה משוכה לימין ולא בשום צורה אחרת.

בניגוד למקובל בצבאות העולם, שברובם משוכה הכומתה לימין, חיילי צבאות צרפת ולבנון דווקא חובשים אותה כשהיא משוכה לצד שמאל. באופן מסורתי, הכומתה משוכה לכיוון הכתף שסוחבת את הנשק, כך שהיא מתיישרת בהתאם אליו.

לפי האיגרת, ישנן מספר תופעות הפוגעות באופן קשה בנראות החיילים בפריט לבוש זה. לפיכך, מבהיר סא"ל אברהם את הדגשים העיקריים בנושא הכומתה: החייל נושא אותה מתחת לכותפת השמאלית של פריט הלבוש הצבאי התקני שאותו הוא לובש. בנוסף, על הכומתה יופיע תג הכומתה, ובו סמל החיל אליו החייל משתייך עפ"י הרשומת הצבאית. מלבד זאת, חל איסור על עשיית שינויים בכומתה ונעיצה כל סמל או סיכה שאינם הסמל החילי. בנוסף, על הכומתה להיות שלמה ותקינה.

בנוסף להנחיות הכתובות, צירף רע"ן משטר ומשמעת תמונות סימולציה המציגות את האופן הנכון לחבישת כומתה ואת האופן הפסול לחבישתה. את האיגרת חתם סא"ל אברהם במסר לנמענים. "אל לנו להתפשר או "לעצום עין" מול מפרי המשמעת, שכן פעולה שכזו תביא עלינו את נורמות המחר. הדוגמה האישית בהתנהגותנו ופעילותנו בכל מעשינו, בהופעה והלבוש בכלל ובנושא הכומתה בפרט תביא לשינוי המתבקש", צוין באיגרת.

הכומתות הן מחזה שכיח ברוב צבאות העולם, כשסקאלת הצבעים הפכה מגוונת עד אינסופית. משוכות לימין או לשמאל, בשימוש יחידות מיוחדות או כלל הצבא, הן כנראה כאן כדי להישאר. שמא נתבלבל בין אזרח צרפתי אופנתי וחייל בשירות חובה – ילוו אליה, כמצופה, גם המדים.