בליל הסילבסטר: המשטרה הצבאית קיימה מבצע אכיפה מיוחד

השוטרים הצבאיים יגיעו אל מקומות הבילוי ויחסמו צירים מרכזיים, לבדיקת רמת האלכוהול של חיילים בחופשה הנוהגים בדרכים

תאריך: 31/12/2011, 18:11     מחבר: יונתן אוריך, אתר צה"ל

לרגל השנה האזרחית החדשה, תקיים הלילה (מוצאי שבת) המשטרה הצבאית, יחד עם משטרת ישראל, מבצע אכיפה מיוחד לאיתור חיילים הנוהגים בשכרות. במסגרת מבצע "מכים גלים", יסיירו השוטרים הצבאיים בכבישים מהירים הסמוכים למקומות הבילוי המרכזיים, זאת כדי לעצור חיילים הנוהגים בשכרות, ברכבים אזרחיים או צבאיים.

מדובר במבצע שנתי אותו מובילה המשטרה הצבאית, זאת כדי להילחם בשטח בנהגים המסוכנים. במהלך הלילה יגיעו השוטרים הצבאיים אל מקומות הבילוי ואף יחסמו צירים ראשיים, זאת כדי לבדוק כל צעיר בגילאים 18-21, וכל נהג ברכב צבאי. הנהגים יידרשו לבדיקת "ינשוף", כשכל נהג שייתפס עם אחוז אלכוהול הגבוה מהמותר בחוק, יועבר לטיפול מידיי של משטרת ישראל. אם הנהג הינו חייל בצה"ל אז פרטי המקרה מועברים לדרג מפקדיו, זאת בנוסף להודעה להוריו.

כמו כן ועל פי חוק, ייפסלו רישיונותיהם של נהגים אשר ייתפסו עם כמות אלכוהול הגבוהה מהמותר ורכבם יושבת ל-30 יום באופן מיידי וללא משפט. הרשעה בבית משפט, במועד מאוחר יותר, עלולה להוביל לשלילת רישיון לשנתיים.

עוד קודם למבצע הורה רס"ן דודו גבאי, רמ"ד בטיחות בתעבורה במבק"א יבשה, לערוך ביקורות פתע בבסיסים, זאת כדי למנוע שתיית אלכוהול. המפקדים הונחו מראש להתייחסות מיוחדת מחר, במשימות נהיגה, שגרה ואימונים, זאת כדי לוודא שנהגים עייפים – לא ינהגו.

החוק בישראל אוסר נהיגה כאשר ריכוז האלכוהול בדם עולה על 50 מ"ג ב-100 מיליליטר דם. אין הבדל, למעשה, בין שתיית כוס בירה (שליש ליטר) לשתיית כוסית וויסקי או "שוט" וודקה. בממוצע, אפילו שתייה של מספר לגימות מכוס בירה, פוסלת את הנהג, חוקית, מנהיגה.

במהלך השנה החולפת נהרגו 12 חיילים בחופשה בתאונות דרכים, חלקם כתוצאה מנהיגה בשכרות או עייפות. רס"ן גבאי מזכיר כי "אלכוהול ונהיגה עם קוקטייל קטלני, וכמובן שאם שותים – לא נוהגים".