המדריך המלא למתגייסת הדתייה לצה"ל

בשנים האחרונות פועל צה"ל לעידוד גיוסן של בנות דתיות לשירות צבאי במגוון רחב של תפקידים, המותאמים לאורח חייהן ההלכתי של המתגייסות. כל הפרטים והמסלולים, בכתבה שלפניכן

תאריך: 04/12/2011, 13:07     מחבר: תמרה בן נתן, אתר צה"ל

גיוס לצה"ל או שירות לאומי? אם נתקלת בדילמה זו לאחרונה, אם גם את נאלמת אל מול עלוני צבע רבים, דעות והמלצות שונות, אם גם את נכחת לא פעם לגלות כי המידע המפוזר ברחבי האינטרנט סותר ואינו מעודכן, הכתבה הבאה מיועדת לך.

צה"ל פועל למען עידוד גיוסן של בנות דתיות לצה"ל והתאמת השירות הצבאי לאורח החיים ההלכתי של המתגייסות. במסגרת תוכנית שצוברת תאוצה כבר משנת 2010, צה"ל מאפשר שורה ארוכה של תפקידים המתאימים למתגייסות דתיות, באמצעות מדור "הבת הדתייה" באגף כוח האדם בצה"ל.

לקראת הגיוס

עוד בטרם גיוסך לצה"ל, ישנם מספר שלבים שאת חייבת להכיר:
יום המא"ה: יום המא"ה הינו יום מיון מקצועי אשר מטרתו לאפשר לך להביא ליידי ביטוי יכולות אשר לא נבדקות במסגרת ההתייצבות לצו ראשון בלשכת הגיוס. תוצאות יום המיון ודירוג שאלון ההעדפות, יאפשרו לך להשתבץ לתפקיד המתאים לך ביותר.

תהליך המיון: מספר היעדים אליהם מתבצע מיון המשך מעבר ליום המא"ה הינו מצומצם מאוד. ליעדים כגון: הדרכת יח"ש, מש"קית ת"ש ועוד, לא נדרש מיון המשך והשיבוץ אליהם נקבע על פי נתונייך האישיים כפי שנקבעו בצו הראשון, תוצאות יום המא"ה, דרוג העדפותייך וצרכי צה"ל.

שאלון העדפות: לאחר ביצוע יום המא"ה ובהתאם לתוצאותיו, יופק עבורך שאלון העדפות באמצעות אתר האינטרנט של מיטב "עולים על מדים". בשאלון תתבקשי לדרג את התפקידים שאינם דורשים מיון המשך אשר תאומים את יכולותייך כפי שבאו לידיי ביטוי ביום המא"ה. כמו כן, תדרשי לדרג את התפקידים אשר דורשים מיון המשך (למתאימות בלבד).

מועד הגיוס: לידיעתך, מועדי הגיוס נקבעים בהתאם לעקרון הגיל, שעל פיו המיועדת לשירות הביטחון המבוגרת יותר תשובץ לגיוס מוקדם יותר. על כן, ייתכן מצב בו שיבוץ לתפקידים שונים עשוי ליצור שינוי במועד הגיוס הראשוני אשר נקבע לאחר תום ההליכים בלשכת הגיוס. מועד גיוסך ייקבע בהתאם לגילך ובהתאם למועדי הגיוס כפי שנקבעו לתפקיד אליו שובצת. בנות דתיות יכולות לפנות בבקשות להקדמה/דחיית מועד הגיוס במדור "בת חיל" של יחידת מיטב (03-7375871).

מסגרות המצריכות דחיית גיוס

ישנן מספר מסגרות אליהן את עשויה לרצות להתמיין או להשתייך אשר מצריכות דחיית גיוס:

גרעיני נח"ל: המסלול משלב שירות צבאי עם פעילות חברתית או התיישבותית. משך השירות במסלול נח"ל הינו 26 חודשי שירות חובה. הרישום מתבצע בתנועות השונות עד סוף פברואר 2012. שימי לב כי במידה ותגויסי במסגרת הגרעין, תאלצי לבחור בין התפקיד אליו תשובצי לבין המשך השתתפותך במסלול.

מדרשות שאינן גרעין נח"ל: ניתן לפנות למדור בת חיל בבקשה לדחיית שירות לשם לימודים במדרשה, יש לשלוח אישור הרשמה למדרשה. כמו כן יש לציין מתי מתחילים ומסתיימים הלימודים. יש לשלוח את הבקשה לכל המאוחר עד ארבעה חודשים טרם מועד הגיוס.

שנת שירות: ההרשמה למסלול זה מאפשרת קבלת דחיית גיוס לתקופה של עד שנה כדי להדריך בתנועות הנוער או לעסוק בפעילות חברתית אחרת. ההרשמה מתבצעת בתנועות השונות עד סוף פברואר 2012.

מכינות קדם צבאיות: המכינה מאפשרת לדחות את הגיוס בשנה על מנת להכין את המיועדת לשירות ביטחון במישור הערכי והגופני. מטרת המכינות היא להגביר את המוטיבציה לשירות הצבאי. ההרשמה מתבצעת במכינות השונות עד סוף פברואר 2012.

מידע בענייני דת

הרבנות הצבאית אמונה על מתן מענה בתחום הדתי לכלל חיילי צה"ל ובכלל זאת לבני הדתות האחרות. למידע נוסף מלבד המידע המתומצת המופיע כאן, ניתן לפנות למדור טיפול בחיילות של הרבנות הצבאית (03-5699769).

שבתות וחגי ישראל: שבתות וחגי ישראל הינם ימי מנוחה בצה"ל ובהם מופסקות כל העבודות למעט פעילות חיונית לביטחון המדינה. בימים אלה לא יועסקו חיילי צה"ל בכל פעילות הכרוכה בחילול שבת וחג, כמו כן לא יעסקו בהדרכה, לימודים, אימונים ושאר פעילויות השגרה. למרות זאת ניתן להעסיק חיילים בתורנויות אבטחה, מטבח ושמירת כוננות של היחידה. חופשות שבת/חג יינתנו לחיילים כך שיגיעו לביתם עד שעתיים לפני כניסת השבת/חג. החופשה תסתיים לכל המוקדם שעה אחת לאחר צאת השבת/חג.

כשרות: על פי פקודות מטכ"ל יהי כל מזון המסופק לחיילי צה"ל כשר. המוסמך על פי "חוק איסור הונאה בכשרות" ליתן הכשר למזון בצה"ל הוא הרבה הראשי של צה"ל או רב צבאי שהוסמך על ידו לכך. לצורך שמירה על הכשרות יוקפד כי בכל מטבח וחדר אוכל יהיו מערכות כלים נפרדות לבשר ולחלב. חיילת המבקשת לאכול מזון בכשרות מהודרת תפנה לרב היחידה.

חצאיות: כל חיילת רשאית לבקש ב"מיטב" ביום גיוסה 3 חצאיות א'. חיילת שלא ביקשה לקבל חצאית א' אך מעוניינת לקבל במהלך שירותה, תפנה לרב היחידה שלה על מנת לקבל אישור חצאית מטעמי דת. עם האישור תיגש לגורם האפסנאות ביחידה, אשר נדרש להעביר את הבקשה למשיכת חצאית למרכז הציוד הרלוונטי. הנוהל זהה גם לגבי ניפוק חצאית ב'. זמן ניפוק משוער של חצאית הינו שבוע. חשוב לציין כי ניתן ללבוש חצאית ב' רק כאשר זה לא פוגע בכשירות המבצעית. חיילת הרוצה מבעוד גיוסה לדאוג לכך שתהיה עבורה חצאית ב' במהלך הכשרתה עליה לפנות לקצינת הטיפול בחיילות של הרבנות הצבאית.

תפילות ובתי כנסת: על פי פקודות מטכ"ל חובה לאפשר לכל חיילת הרוצה בכך זמן לתפילות היום. על פי הפקודה יש זכות לחיילת להתפלל בבית הכנסת שביחידתה.

בנות המבקשות להתגייס בקבוצות גיוס ישובצו בקבוצה של שתיים עד שש בנות דתיות יחדיו באותו תפקיד (גיוס משותף, שיבוץ באותו הקורס ושירות באותה יחידה). המשתייכות לקבוצת הגיוס משרתות יחד עם שאר החילות שאינן דתיות, ומהוות חלק אינטגרלי מהיחידה בה הן משרתות. שימי לב: השנה נפתחו 31 מסלולי גיוס (לעומת 5 מסלולים בשנה שעברה!) המסודרים להלן באופן אלפביתי:

בודקת תוכנה (נדרש מיון המשך)

מהות התפקיד: מערכות התוכנה המפותחת בצבא דורשות איכות גבוהה של אמינות וזמינות מרבית. בודקות התוכנה לוקחות חלק בצוות הבטחת האיכות בפרויקט התוכנה המשתלבות בכל שלבי הפיתוח על מנת להבטיח את איכות התוכנה ומפותחת בצבא ובתעשיות הביטחוניות. מסלול ההתפתחות בתפקיד כולל קורסים והשתלמויות ורכישת הסמכה בינלאומית בתחום בדיקת התוכנה. כמו כן מקנה התפקיד שנתיים ניסיון בניהול ובבקשת איכות מערכות תוכנה צבאיות המקנות יתרון משמעותי באזרחות.

משך ההכשרה: 8 שבועות.

הנושאים הנלמדים: ארכיטקטורת מערכות תוכנה, הנדסת בדיקות תוכנה, תקשורת נתונים.

תהליך המיון: מעבר מבחני התאמה (ללא צורך בידע מוקדם) הקובעים את השיבוץ בהתאם לתוצאות.

בקרית שליטה ימית (שיבוץ בעקבות יום המא"ה)

מהות התפקיד: ההגנה על הגבולות הימיים של מדינת ישראל ומניעת חדירה ימית חבלנית עוינת אל חופי המדינה. הפעלה של מערכות שליטה ובקרה לגילוי ואיתור תנועת ספינות בגבולות הימיים של מדינת ישראל. פיקוח ואחריות על כלי שייט במרחב הימי, אחריות להזנקת כוחות בעת צורך, תיאום וניהול אירועים בזמן אמת.

לתשומת ליבך: תפקיד זה הינו מבצעי המצריך עבודה במשך כל ימות השבוע בהיתר של "פיקוח נפש".

משך ההכשרה: 11 שבועות בבית הספר להדרכה של חיל הים בחיפה
שיבוץ וקידום: המתאימות יקודמו לתפקידי הדרכה, תפקיד אחראית משמרת וקצונה. ישנה אפשרות לשיבוץ בבסיסים סגורים או פתוחים.

חוקרת מודיעין אוויר (נדרש מיון המשך)

מהות התפקיד: קבלת ידיעות מודיעיניות מגורמים שונים, ניתוחים ויצירת תמונת מודיעין המהווה בסיס להבנת יכולות וכוונות האויב. העברת מידע לגורמים המתכננים את הפעילות המבצעית בחיל האוויר והחלל, לגורמים המבצעיים ולדרג הפיקוד.

לתשומת ליבך: תפקיד זה הינו מבצעי המצריך עבודה במשך כל ימות השבוע בהיתר של "פיקוח נפש".

משך ההכשרה: 7 שבועות.

שיבוץ וקידום: במטה חיל האוויר. למתאימות תינתן אפשרות ליציאה לתפקידי הדרכה או קצונת מודיעין בשדה או במטה.

תהליך המיון: כנס ראשוני הכולל הסבר על תפקידי האשכול ופאנל חיילות המשרתות במקצוע כיום. בתום הכנס נקבע זימון נוסף הכולל מבחנים ממוחשבים, העוברות תזומנה לתחקיר בטחוני.

חוקרת מודיעין ימי (נדרש מיון המשך)

מהות התפקיד: סינון, מיון, עיבוד והערכת המידע המודיעיני ליצירת תמונה מודיעינית ימית, אשר משמשת את מפקדי ולוחמי חיל הים בתכנון וביצוע פעילות מבצעית.

לתשומת ליבך: תפקיד זה הינו מבצעי המצריך עבודה במשך כל ימות השבוע בהיתר של "פיקוח נפש".

משך ההכשרה: 12 שבועות

שיבוץ וקידום: יחידות חיל הים בכל הארץ. מתאימות תוכלנה להתקדם לקצונה או הדרכה במקצוע.

תהליך המיון: מיון בבסיס ההדרכה של חיל הים שיכלול מבחן עינוי וראיון אישי.

טכנאית אופטית (שיבוץ בעקבות יום המא"ה)

מהות התפקיד: במסגרת תפקידך כטכנאית אופטית, תלמדי על סוגי אמצעי ראייה מיוחדים. כגון: משקפות, מצפנים, כוונות טלסקופיות, אמצעי ראיית לילה, לייזרים וכד'. כמו כן תעסקי באיתור תקלות ובאחזקת המכשור המתקדם.

משך ההכשרה: 6-8- שבועות

שיבוץ וקידום: מעבדות אלקטרוניקה ביחידות חימוש מרחביות ובחידות קדמיות.

כותבת לומדה (נדרש מיון המשך)

מהות התפקיד: כותבת לומדה מתכנתת לומדות ייחודיות המאפשרות הדרכה ואימון לוחמים, חיילים ואנשי מילואים על גבי מחשב. לומדות אלה מהוות סימולציה מעשית למתרחש בשדה הקרב המודרני ולנעשה בתחומי אימונים והדרכה. התפקיד כרוך בשימוש בתוכנית מולטימדיה וגרפיקה מתקדמות.

משך ההכשרה: 9 שבועות בקורס בבית הספר למקצועות המחשב ברמת גן.

שיבוץ וקידום: בבית הספר למקצועות המחשב, בזרוע האוויר ובמפקדת זרוע היבשה.

תהליך המיון: מעבר מבחני התאמה (ללא צורך בידע מקדים) הקובעים את השיבוץ בהתאם לתוצאות המבחנים ולאחר מכן מעבר תחקיר בטחוני.

מאבחנת פסיכוטכנית (נדרש מיון המשך)

מהות התפקיד: אבחון אישיותם של המיועדים לשירות הביטחון וקביעת האיכות שלהם על ידי התהליכים שעוברים בצו ראשון – אימות נתונים, מבחנים פסיכוטכניים, ראיון אישי ועוד. במסגרת התפקיד נדרשת שליטה מלאה בחומר המקצועי הייחודי והרגיש הנלמד בקורס, הנשען על עקרונות הפסיכולוגיה בשילוב עם תקשורת בין אישית ומפגש מרתק וחד פעמי עם כל רובדי האוכלוסייה. המאבחנים אחראיים בין היתר על המיונים הראשונים לטייס, מיוני לוחמות ושירות קרבי, טיפול באוכלוסיות מיוחדות ועוד פרויקטים מיוחדים.

משך ההכשרה: 16 שבועות

סוג ההכשרה: הקורס משלב לימוד תיאורטי והתנסות מעשית על ידי שהות ביחידות ומוצבים קרביים שונים בכל רחבי הארץ והכרת שגרת החיים של החיילים הקרביים בגדודים השונים. בקורס נפגשים עם כל השכבות בניהם אוכלוסייה עבריינית, מבקרים בבסיסי כליאה צבאיים ואזרחיים שם מתנסים בראיונות עם אוכלוסיה זו. במסגרת הקורס נלמדים יסודות בעיתיות, סימפטומים ופתולוגיות נפשיות ובנוסף מועברות הרצאות חוץ מרתקות.

שיבוץ וקידום: בלשכת הגיוס ברחבי הארץ בתנאי בסיס פתוח עם אפשרות לשיבוץ רחוק מהבית והלנה בבתי החייל הקרובים ללשכה או הלנה בשירות בלשכות מסוימות. אפשרות קידום לקצונה, הדרכה, קידומים בתוך הלשכות עצמן.

תהליך המיון: כנס ובמהלכו יש לחתום על הצהרת סודיות ראשונית, יינתן פירוט על התפקיד בהרצאה. אחר כך ראיונות אישיים על ידי מאבחנים פסיכוטכניים לכלל המתמיינים. לבסוף וועדה מכרעת המתקיימת במדור הפסיכוטכני שבתל השומר.

מאמנת סימולטור חיל הים (נדרש מיון המשך)

מהות התפקיד: הפעלת סימולטורים המכשירים לוחמים וקצינים בשייטת הסטי"לים, שייטת הצוללות ואימון צוותי כלי שיט מבצעיים בכל יחידות חיל הים. הסימולטורים מהווים מרכיב חיוני בהכשרת הלוחמים להפעלת מערכות הנשק, הגנה, ל"א שליטה ובקרה מתקדמות.

תהליך המיון: מעבר גיבוש לוחם ידי בן יומיים, הנערך אחת לשנה בבסיס ההדרכה של חיל הים בחיפה. הגיבוש משולב בנים ובנות, כולל מבחנים פיזיים וראיונות אישיים.

משך ההכשרה: 5 חודשי הכשרה הכוללים טירונות בבסיס ההדרכה של חיל הים, קורס יסוד מקצועי בהתאם לסימולטור אליו תשובץ המדריכה וקורס כללי המקנה יכולות הדרכה ועמידה מול קהל.

שיבוץ וקידום: בתום ההכשרה הכללית והייעודית תשובץ המדריכה באחד מהסימולטורים בהתאם לרצונה ונתוניה.

מדריכת אוכלוסיה לשעת חירום (שיבוץ בעקבות יום המא"ה)

מהות התפקיד: הדרכת תלמידי כיתות ה' בבתי הספר השונים במדינת ישראל, וביצוע הדרכות למגוון אוכלוסיות אזרחיות שונות בנושאי מיגון, ערכות מגן, התנהגות בזמן מצבי חירום ועוד. בשלבים מתקדמים יותר תבצע המדריכה ביקורות מיגון במוסדות החינוך, במקלטים ציבוריים ועוד. בשעת חירום המדריכה תעסוק במתן סיוע לאזרחים.

משך הכשרה: 13 שבועות

שיבוץ: מחוזות פיקוד העורף

מדריכת הגנה אווירית (שיבוץ בעקבות יום המא"ה)

מהות התפקיד: פיקוד, הדרכה, הכשרה והסמכת לוחמים להפעלת מערכות הנ"מ השונות בחיל האוויר והחלל. התפקיד כולל הדרכות, אימוני שטח וזיהוי מטוסים. מהות השירות הינה הדרכה של לוחמי מערכות הנ"מ המתקדמות בחיל האוויר והחלל. השירות משלב אתגרים מקצועיים והדרכתיים וכולל הדרכות כיתה והדרכות שטח מגוונות. המדריכות משולבות באופן מלא בסגלי ההדרכה הכוללים מפקדי צוותים לוחמים ומהוות מוקד ידע בתחומים השונים.

משך ההכשרה: 3 חודשים.

שיבוץ וקידום: בסיס שדה והדרכה של יחידות נגד מטוסים. אפשרות ליציאה להדרכה וקצונה למתאימות.

מדריכת חיל הנדסה (שיבוץ בעקבות יום המא"ה)

מהות התפקיד: מדריכות הנדסה מכשירות ומאמנות בשלושה תחומים: רכב קרבי משוריין, ציוד מכני הנדסי ומיקוש חבלה. מדריכות ההנדסה מדריכות מגוון רחב של לוחמים, לוחמי הנדסה קרבית, לוחמי פלוגות ומחלקות החבלה בחטיבות החי"ר השונות, חיילי מילואים וחיילי יחידות עורפיות. תפקידן משמעותי ביותר ומשפיע על כלל המערך הלוחם בצה"ל.

משך ההכשרה: 4 חודשים

שיבוץ וקידום: בבסיסי ההדרכה של חילות השדה, אפשרות ליציאה לקורס קצינות יח"ש, פיקוד בקורס המדריכות.

מדריכות חיל רגלים (שיבוץ בעקבות יום המא"ה)

מהות התפקיד: העברת הכשרות מקצועיות ללוחמי חיל רגלים במקצועות השונים על אמצעי לחימה ורכבים קרביים משוריינים, כגון: טילים נגד טנקים, נהיגת נגמ"ש (רכב ממוגן), הכשרת נמ"ח (נשק מחלקתי), העברת קורס מרגמות מדריכות קליעה וצלפים וכו'.

- משך ההכשרה: חודשיים הכוללים טירונות, שבוע שדאות וקורס הדרכה.

- שיבוץ וקידום: בבסיסי אימון חטיבתיים, בסיסי אימון פיקודיים ובמרכז לאימונים בצאלים. תפקידי פיתוח ופיקוד, מפקדת מקמ"ד חי"ר. אפשרות ליציאה לקורס קצינות יח"ש למתאימות.

מדריכת חיל שריון (שיבוץ בעקבות יום המא"ה)

מהות התפקיד: הדרכה מקצועית של לוחמי חיל השריון באחד ממקצועות השריון: נהג, טען ותותחן, וכן הדרכה בקורסי הפיקוד המתאימים.

משך ההכשרה: 4 חודשים

שיבוץ וקידום: בסיס הדרכה של חילות השדה, אפשרות ליציאה לקורס קצינות יח"ש למתאימות.

מדריכת סימולאטור (נדרש מיון המשך)

מהות התפקיד: אימון צוותים (טייסים/ נווטים/ בקרים/ פקחים/ מפעילי כטב"מ) בנושאי אימון שונים באמצעות מאמן (סימולאטור) טיסה/ נשק/ בקרה והעברת ידע תיאורטי על מבנה כלי הטיס או המערכת באמצעות הדרכות פרונטאליות או ממוחשבות אותן בונה ומפתחת המדריכה.

משך ההכשרה: 4-5 שבועות בבסיס חיל האוויר בדרום הארץ (קורס בסיסי). הכשרה מקצועית נוספת של 4-10 חודשים.

שיבוץ וקידום: מסיימות הקורס מוצבות במערך השדה או באחד ממרכזי ההדרכה של חיל האוויר (לרוב בסיסים סגורים), שם מתקיימת השלמה מקצועית עד לקבלת הסמכה כמדריכת סימולאטור. במהלך השירות מתבצעות הכשרות מקצועיות נוספות בהתאם למסלול השירות של המדריכה. למתאימות תינתן אפשרות יציאה לקורס קצינים.

תהליך המיון: כנס ראשוני הכולל הסברים. בתום הכנס נקבע זימון למבחנים ממוחשבים, המתאימות תזומנה למיון נוסף הכולל מבחני מצב, עבודת צוות, יכולת הדרכה ועוד.

מדריכת נוער בסיס (שיבוץ בעקבות יום המא"ה)

מהות התפקיד: הכנה משמעותית של מלש"בים לקראת הגיוס לצה"ל לשירות משמעותי באמצעות הדמיית טירונות על מרכיביה השונים – חוויתים וערכיים. מפקד הנוער הינו מפקד על צוות חניכים במהלך שבוע הגדנ"ע. במהלך השבוע מכין המד"ן את החניכים לקראת השירות הצבאי באמצעות הדמיית שבוע הטירונות. לתפקיד זה נדרשת יכולת הדרכה גבוהה, יכולת פיקוד, עבודת צוות, התאמה לאוכלוסיית יעד משתנה ומגוונת, יכולת הנעה, מנהיגות, כושר גופני ובריאותי תקין.

משך ההכשרה: 13 שבועות

שיבוץ וקידום: באחד מבסיסי הגדנ"ע בארץ. למתאימות אפשרות לקצונה.

מדריכת נוער מרחב (שיבוץ בעקבות יום המא"ה)

מהות התפקיד: הדרכת בני נוער במסגרת חינוכית אזרחית מגוונת במטרה להכין בני נוער בצורה משמעותית ביותר לשירות במשמעותי בצה"ל. המד"ן משיג מטרה זו על ידי העברת פעילויות חברתיות מגוונות הקשורות להכרת צה"ל, הכנה לגיוס ושירות, מתן ליווי פרטני בהליכי גיוס, ארגון ימי סיור לתלמידי בתי הספר, ליווי כיתה בשבוע התנסות בגדנ"ע ועוד. המד"ן הינו שליח צה"ל בקהילה ומהווה חוליה מקשרת בין המערכת הצבאית לבין בני הנוער.

משך ההכשרה: 13 שבועות.

שיבוץ וקידום: בבתי הספר ובמסגרות אזרחיות ברחבי הארץ. למתאימות תינתן אפשרות לצאת לקצונה.

מדריכת תותחנים (שיבוץ בעקבות יום המא"ה)

מהות התפקיד: הדרכה מקצועית של לוחמי חיל התותחנים במערכות מתקדמות בתחומי התותח, מחשב ניהול האש וניהול המלחמה, נהיגה ברכב קרבי משוריין ומשגרי רקטות.

משך ההכשרה: 4 חודשים

שיבוץ וקידום: בסיסי הדרכה של חיל התותחנים, יציאה לקורס קצינות יח"ש להשלמת תותחנים למתאימות

מנהלת רשת מחשוב (שיבוץ בעקבות יום המא"ה)

מהות התפקיד: מנהלת רשת אחראית על תמיכה בכלל משתמשי הרשת ועמדות הקצה ביחידה, אמונה על החזקת הרשת היחידתית ועל ניהולה וכן על תמיכה אפליקטיבית ומערכות התקשוב והמחשוב ביחידה. כמו כן נותנת פתרון לתקלות וכן עליה להיות מקצועית ביותר בתחומיה על מנת לתת פתרון מהיר ואיכותי ללקוח.

משך ההכשרה: 6 שבועות

שיבוץ וקידום: שיבוץ בכלל יחידות חיל התקשוב בניהן יחידת ממר"ם בחיל המודיעין ובחיל האוויר. השיבוץ הינו בכל רחבי הארץ, בסיסים פתוחים וסגורים. המתאימות יוכלו להתקדם לתפקידי פיקוד, הדרכה וקצונה.

מנהלת תשתיות מערכות מחשוב (נדרש מיון המשך)

מהות התפקיד: מנהלת תשתיות מערכות מחשב תשובץ ב- DATA CENTERS שם היא תהיה אמונה על ניהול השרתים, תוך פתרון תקלות ושיפור הביצועים של המערכות. מנהלת תשתיות מערכות מחשב תתחזק ותנטר סביבות עבודה מרובות פלטפורמות, מאגרי מידע ומסדי נתונים, תפתור תקלות מחשוב תוך עמידה בדרישות זמינות, שרידות אבטחת מידע ואמינות.

משך ההכשרה: 3 חודשים.

תהליך המיון: מעבר מבחני התאמה (ללא צורך בידע מקדים) הקובעים את השיבוץ בהתאם לתוצאות המבחנים, לאחר מכן מעבר תחקיר בטחוני.

מפעילת מערכות הגנת מידע (שיבוץ בעקבות יום המא"ה)

מהות התפקיד: תפעול מערכות מחשב מסווגות ומערכות מתקדמות נוספות ליצירה, אספקה, וניהול ומעקב אחר המוצרים להגנת מידע ולקשר רדיו תוך מתן שירות גופי לצה"ל, מערכת הביטחון וגופים ממלכתיים.

משך ההכשרה: 4 שבועות

שיבוץ וקידום: השירות במרכז הארץ במסגרת בסיס פתוח. התפקיד מאפשר התפתחות אישית וקידום לתפקידי פיקוד זוטר כאחראית משמרת בתחום הדרכתי.

מפקדת כיתת טירונים במגל (שיבוץ בעקבות יום המא"ה)

מהות התפקיד: המ"כית עוסקת בפיקוד על כיתה בת 15 טירונים (בנים ובנות מאוכלוסיות שונות), אחראית להכשרתם תוך הדרכה, אימונים ותרגול החיילים במקצועות הנשק, הקשר, שדאות, עזרה ראשונה, כושר גופני ועוד תכנים שונים עד לרמת רובאות 01 או 02. בנוסף, המ"כית אחראית על בניית יכולת הסתגלות של חייליה למערכת הצבאית תוך הקניית מחויבות לשירות, נורמות, ערכים וכללי התנהגות צבאיים לקראת השירות הצבאי.

משך ההכשרה: 22 שבועות

שיבוץ וקידום: 3 בסיסי טירונות: דותן (מחנה 80), ניצנים וזיקים. בנוסף 11 סמכויות שונות: זיקים חיל הים, חיל האוויר, מודיעין, מחווה אלון, חוות השומר, בה"ד 6, בה"ד 20, בה"ד 7, בה"ד 10, בה"ד 8, בה"ד 11. אפשרות לקצונה למתאימות, סמלת מחלקה, פיקוד בקורס מ"כים ותפקידי הדרכה שונים.

מקצועות אוגדן התצ"א: חוקרת מודיעין חזותי, חוקרת מיפוי אווירי, חוקרת מטרות אוויר (נדרש מיון המשך)

מהות התפקיד:  חוקרות מודיעין חזותי וחוקרות מיפוי אווירי מפענחות ומנתחות תצלומי אוויר ולווין ומפיקות מהם מודיעין קריטי לביצוע משימות חיל האוויר. בתפקידים אלה תשתלבי בליבת הפעילות המבצעית של חיל האוויר ותהיי מעורבת בפעילויות מהמסווגות ביותר. תפקידים אלו מודיעיניים ומבצעיים כרוכים בעבודה עם מחשוב מתקדם וחשיפה לחומר רגיש וסודי במיוחד. לתפקידים אלו נדרשת אחריות, התמדה, יכולת ניתוח, הבנה מעמיקה והשתלבות בצוות.

לתשומת ליבך: תפקיד זה הינו מבצעי המצריך עבודה במשך כל ימות השבוע בהיתר של "פיקוח נפש".

משך ההכשרה: 3 וחצי חודשים.

שיבוץ וקידום: השיבוץ הינו ביחידה במרכז הארץ. ישנן אפשרויות קידום לתפקידי ראש צוות ותפקידי הדרכה, וכן פיתוח לתפקידי קצונה במערך המודיעין של חיל האוויר.

- תהליך המיון: כנס ראשוני הכולל הסבר על התפקידים באשכול ופאנל חיילות המשרתות במקצוע כיום. בהמשך נקבע זימון למיון הכולל מבחנים ממוחשבים. העוברות תזומנה לבדיקות רפואיות ולתחקיר בטחוני.

מש"י: מרכז שירות ישיר (שיבוץ בעקבות יום המא"ה)

מהות התפקיד: התמחות בתחום הטיפול בפרט וזכויותיו בתחומי רווחת תנאי השירות והשכר. בתפקיד זה שני מסלולים עיקריים: מנהלת חשבונות וחשב שכר – ביצוע פקודות יומן וניתוח תקציב בתחום השכר. השני הוא רכזת שירות – מתן מענה טלפוני/ פרונטאלי לכלל משרתי צה"ל בתחומי הפרט, הרווחה והשכר. במסגרת התפקיד ניתן להתמחות בביצוע חישובי שכר, מתן הסברים והבהרות הנוגעים לתשלומי וניכוי כספים בתלוש השכר או התמחות בהזמנת נופשים בבתי מלון, זכאות לכרטיסים ומועדוני ספורט, קביעת זכאויות למתן הלוואות ועוד.

משך ההכשרה: 13 שבועות

שיבוץ וקידום: שיבוץ בבסיסים פתוחים במרכז הארץ. למתאימות אפשרות ליציאה לקצונה בתחום העיסוק האמור או בתחום משאבי אנוש בצה"ל.

מש"קית חילוץ והצלה (שיבוץ בעקבות יום המא"ה)

מהות התפקיד: הדרכה ופיקוד בקורסי החילוץ וההצלה, חניכה באימונים ותרגולות ליחידות המילואים ולחיילי הסדיר של פיקוד העורף וכלל צה"ל. ההדרכה תתמקד בהפעלת אמצעי חילוץ בטכנולוגיה מתקדמת. מש"קית חילוץ תהווה כוח כוננות מידי לאירועי חילוץ/ אב"ך בארץ. בשעת חירום המש"קית תעסוק בהדרכות אנשי מילואים כהיערכות למצב לחימה.

משך ההכשרה: 13 שבועות

שיבוץ וקידום: בבית הספר להצלה של פיקוד העורף ובמתקניו השונים. יציאה לקורס קציני עורף, פיקוד בקורס מש"קי חילוץ, מש"קית בצוות פיתוח והדרכה.

עובדת חדר מבצעים" סמב"צית (שיבוץ בעקבות יום המא"ה)

מהות התפקיד: סמב"צית הינה הגורם המקשר והמתפעל בין חיילים בשטח למפקדי הגזרות ולהיפך. היא מקבלת את כל המידע המתרחש בשטח, מרחבי הגזרה ויוצאת תמונת מצב למפקדים ברמות השונות. בכך היא מסייעת לקבלת ההחלטות הנוגעות לאירועים חשובים המתרחשים בגזרה. 

לתשומת ליבך: תפקיד זה הינו מבצעי המצריך עבודה במשך כל ימות השבוע בהיתר של "פיקוח נפש".

משך ההכשרה: 3-5 שבועות

שיבוץ וקידום: בגזרות הביטחון השוטף, מפקדות הפיקודים, חטיבת המבצעים, יחידות פיקוד העורף ועוד. אפשרות ליציאה לקצונה וביצוע קורס קצינות במגמת "מעוז" בבה"ד 1 לחיילות שמצאנה כמתאימות.

תכניתנית (נדרש מיון המשך)

מהות התפקיד: התכניתנית תפתח מערכות תוכנה להגברת האפקטיביות של צה"ל בשגרה ובחירום. הקורס מאתגר ביותר ובעל שם עולמי, מכשיר אנשי פיתוח תוכנה ומקנה יכולות מתקדמות של לימוד עצמי, מפתח את יכולת עבודת הצוות ומקנה כלים לעבודה נכונה ואיכותית.

משך ההכשרה: 25 שבועות בבית הספר למקצועות המחשב ברמת גן.

שיבוץ וקידום: ביחידות התוכנה השונות של חיל התקשוב ובכלל הזרועות. מתן אפשרות ייחודית ללימודים לתואר ראשון תוך כדי שירות בשנת החובה השנייה. אפשרות לקצונה למתאימות, מעבר קורסים מקצועיים מתקדמים כגון קורס עיצוב וניתוח מערכות.

תצפיתנית (שיבוץ בעקבות יום המא"ה)

מהות התפקיד: תפקיד ייחודי ומאתגר בו משולבות בנות בפעילות מבצעית באופן משמעותי ובלתי נפרד מהמערך הלוחם. תצפיתנית פועלת מתוך חדר מלחמה ושולטת באמצעי תצפית ורדאר מהמתקדמים בצה"ל על מנת למנוע ולסייע בסיכול חדירת גורמים עיונים לשטח מדינת ישראל. עבודת התצפיתנית משלבת עבודת איסוף וניתוח מודיעין מהשטח תוך קשר ישיר עם הכוחות המבצעיים בשטח.

לתשומת ליבך: תפקיד זה הינו מבצעי המצריך עבודה במשך כל ימות השבוע בהיתר של "פיקוח נפש".

משך ההכשרה: 16 שבועות

שיבוץ וקידום: שיבוץ בבסיסי צה"ל השונים. קורס מפקדות איסוף למתאימות ופיקוד על צוות איסוף בחמ"ל או להדריך בקורס הכשרת תצפיתניות ולהתפתח בתפקידי קצונה.

תרבות תורנית: מורה חיילת (נדרש מיון המשך)

מהות התפקיד: הדרכת ילדים נוער ומבוגרים, הוראה והפעלה של תוכניות במורשת ישראל ובתחומי ידע שונים במרכזי למידה והעשרה.

משך ההכשרה: 6 שבועות.

שיבוץ וקידום: ישובים ברחביי הארץ. אפשרויות קידום לסגל ההדרכה.

מדריכה בידיעת הארץ (נדרש מיון המשך)

מהות התפקיד: הדרכת תלמידים מטיילים בסיורי טבע, ארגון חוגי טבע והפעלות להעמקת הקשר בין הקהילה, הסביבה, הטבע, הנוף ומורשת ישראל.

משך ההכשרה: 6 שבועות

שיבוץ וקידום: במוקדיי החברה להגנת הטבע, מרכזיי הדרכת שדה, בתי ספר שדה ושמורות טבע. אפשרות קידום לסגל ההדרכה.

מדריכה בלימודיי ארץ ישראל ומורשתה בקהילה (נדרש מיון המשך)

מהות התפקיד: הדרכת פעילויות עיוניות וחוויתיות בקהילה בתחום לימודיי ארץ ישראל ומורשתה והפעלת חוגיי טבע וסיור.

משך ההכשרה: 6 שבועות

שיבוץ וקידום: בתוכנית "ארץ מורשת", במתנ"סים ברחביי הארץ.

מסלול אלקטרוניקה: קדם צבאי

מהות התפקיד: שירות בתחום כטכנאית אלקטרוניקה בכלל כלי הטייס ובתחומי עיסוק שונים. השירות מעניין ומאתגר וכולל בתוכו לימוד ידע נוסף, שיטות לאיתור בעיות, ניהול, שותפות מבצעית ופעילות בסביבת עבודה של כלי טייס בשילוב מעבדות. כל אלו ועוד יפתחו בפנייך עולם אפשרויות חדש שעשוי להוות גם עתיד אחר במקצועות באזרחות לאחר שחרורך.

משך ההכשרה: 5 שבועות טרם הגיוס. דמי כיס בסך 1.200 שקלים בחודש בזמן ההכשרה.

שיבוץ וקידום: שיבוץ במקצועות בבסיסים רבים ומגוונים.