המחפרון החדש "עמי" ישתלב בשנה הקרובה בצה"ל

פורץ המכשולים ההנדסי עבר מספר שינויים בהתאמה לצרכי צה"ל ולאחר שיסתיימו הניסויים המבצעיים, הוא יוכנס לשימוש חיל ההנדסה – כבר בשנה הקרובה

תאריך: 14/09/2011, 13:55     מחבר: דניאלה בוקור, אתר צה"ל

ה-HMEE (high mobility engineer excavator), או בשמו העברי- "עמי", יתחיל להשתלב החל מהתר"ש (תוכנית רב שנתית) הבא בשורותיה של עוצבת האש בפיקוד המרכז. מספר כלי צמ"ה (ציוד מכני הנדסי) חדישים כבר נמצאים בצה"ל ובחיל ההנדסה מקווים כי במידה והמחפרונים יוכיחו את יעילותם, תתבצע רכישה נוספת. פורץ המכשולים ההנדסי עבר מספר שינויים כדי להתאימו לצרכי צה"ל, והוא עונה על דרישות שהציגה העוצבה טרם הרכש.

ה-HMEE פותח במקור בבריטניה לטובת הצבא האמריקאי. הוא משמש לפריצת מכשולים והוא טומן בחובו יכולות חדשות ויעילות: הוא נהנה מעבירות גבוהה, נוסע מהר במיוחד ומסוגל להתחבר לאביזרים הידראוליים. גם על כביש וגם בתנאי דרך תובעניים מתנועע הכלי בקלילות יחסית, וכך מוקנה לו יתרון תנועה גם בתוואי שטח בעייתי.

בנוסף, על פי נתונים מאתר החברה JCB, המחפרון מציע הגנה גבוהה על הצוות המשתמש בו, והוא עמיד כנגד פיצוצים וירי. מלבד זאת, למחפרון קיבולת מרשימה של 4,400 ק"ג, ויש בכוחו לחפור כ-12 מטר ויותר אל תוך האדמה. אך הבשורה שאולי הכי תשמח את החיילים שעתידים להשתמש ב-"עמי" היא שיש בו מיזוג אוויר מצוין, כמעט כמו בפריווט.

כדי להתאימו לאופי הצה"לי זכה המחפרון לכמה שכלולים תוצרת כחול לבן ובהם נוספו לו תאי זיווד, הותקנו מקומות לסטיקלייטים והוא הותאם לכלי הנשק של יחידות החי"ר. כרגע קיימים מספר מחפרונים ברשות צה"ל ולאחר שיסתיימו הניסויים האג"מיים, הם יוכרזו מבצעיים. "המחפרון החדש הוא כלי יעיל", מציין סגן אלעד להב, קמ"ד אמל"ח חה"ן, "זו יכולת חדשה לחיל ההנדסה".

בכתבה שפורסמה ב"במחנה" ובאתר צה"ל בנובמבר, הסביר רמ"ד צמ"ה במפקדת קצין ההנדסה הקרבית הראשי, רס"ן אבי אילוז, שהכלי ישפר משמעותית את היכולות בשטח. "האויב מתחשל, ושדה הקרב הופך לממוקש יותר". סיפר רס"ן אילוז. "הדחפור 'עמי', 'משאית קטנה', הוא אחת התשובות של חיל ההנדסה בנושא. הזריזות המדהימה של הדחפור בהשוואה לגודלו, תאפשר להצטרף לכוחות ללא בעיה".